Sivrisinek nasıl sokmaz, sivrisinekten korunma yolları

Sivrisinek sokmasına ne iyi gelir sorusuna cevap aramak için karşınızdayız. Ne yapmak gerekir sivrisinek sokmasına veya sivrisinek sokmasına ne iyi gelir? bilgilerine erişmek isteyenler araştırmalarını sürdürüyor. Sinek ısırığına ne sürülür? adı altında bu günlerde çok fazla arama yapıldığı görülüyor. Sinek sokmaları 1-2 gün içerisinde geçme eğilimindedir. Bağışıklık sistemi daha zayıf olanlarda ve çocuklarda, kızarıklık ve şişlik daha uzun süre kalabilir. sivrisinek kaşıntılarında, eczanelerde satılan ve cilt yüzeyine uygulanan topikal anti-histaminik kremler, kaşıntı önleyici merhemler sürülebilir. İşte sivrisinek sokmasına ne iyi gelir, sivrisinek ısırığı tedavi, sivrisinek ısırığı kaşıtısı alma gibi belirtiler üzerine ihtiyacınız olan bilgiler...

06 Temmuz 2020 03:24
Sivrisinek nasıl sokmaz, sivrisinekten korunma yolları
Sivrisinek sokmasında yapacağınız ilk iş, sivrisinek ısırığını su ve sabunla yıkmaktır. Sivrisinek ısırığında eczanelerden alınan ilaçların yanı sıra, evde bulunan malzemelerden doğal çözümler üretilebilirsiniz. Sivrisinek ısırığı insanlar için kaşıntı ve deri kaşıntısı anlamına gelir. Ölümcül tehlikesi olmasa da sivrisinekler insanların keyfini kaçıracak şekilde uçuşlar yapıp tenine konarak sivrisine ısırığına ne iyi gelir araması yapmak zorunda kalır.

Benzer durumlarda sivrisinekler için yapılabilecek şeyler bulunmaktadır. Özellikle sivrisine kaşıntısık, sivrisinek kaşıntısı, sivrisinek sokması kaşıntısını ne geçiririr gibi benzer durumlarla karşılaşılabilir.
SİVRİSİNEK NASIL SOKMAZ, SİVRİSİNEKTEN KORUNMA YOLLARI

Buz: Hemen her ağrı sızıya iyi gelen buz kompresi, sinek ısırığı kaşıntısını durdurmanıza da yardımcı olacaktır.

Tuzlu su: Bir çay bardağı suyun içine birer çay kaşığı tuz ve karbonat karıştırın, bu suyu kaşınan bölgeye yarım saat-bir saat aralıkla sürün. Kaşıntınızı azaltacaktır.

Sirke: Her derde deva sirke, sinek ısırıklarına da iyi geliyor.Limon: Ciltteki alerjik reaksiyonu durdurmanın en iyi yollarından biri de bölgeye limon suyu sürmek.

Kolonya: En sık kullanılan sinek ısırığı ilaçlarından biri. Gerçekten de işe yarıyor!

Fesleğen: Bahçenizde veya balkonunuzda bir saksı bile olsa fesleğen bulundurmayı ihmal etmeyin. Hem sinekleri uzak tutmaya yardımcı olur, hem de ısırıklarınızın üzerine sürerek ezeceğiniz fesleğen yaprakları kaşıntıyı giderir. Aynı şekilde taze nane, adaçayı gibi bitkilerin yaprakları da aynı işlevi görecektir.

Aloe Vera: Son yıllarda yine her derde deva bir bitki olduğu için pek meşhur olan Aloe Vera bitkisinden sizde de varsa, kopardığınız bir parçadan sızan sıvıyı kaşınan bölgeye sürmeyi deneyin ve mucizeye şahit olun.

Bal: Antibakteriyel özelliği olan bal da kaşınan bölgeye bir miktar uygulandığında, şişkinliğin ve kaşıntının giderilmesine yardımcı oluyor.SİNEK ISIRIĞINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

ALKOL 
Özellikle izopropil ya da etanol türü alkoller, buharlaşırken yarattığı serinletici etki sayesinde sivrisinek kaşıntısını geçirir. Alkol aynı zamanda dezenfektan işlevi görmektedir. Evde bulundurduğunuz lavanta kolonyası hem içerdiği etanol ile sivrisinek kaşıntısını alacak hem de lavanta kokusu ile sivrisineklerin en azından koku uçana kadar yaklaşmasını engelleyecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur, alkolun fazla sürülmesinin cildi tahriş edebileceğidir.

ÇAY POŞETLERİ
Siyah ve yeşil çay poşetleri şişmeyi geçirmek için kullanılabilir. Çay içtikten sonra kullandığınız poşetleri bir naylona sarıp buzdolabında saklarsanız, soğutucu etkiden de yararlanabilirsiniz.

ALOE VERA
Aloe veranın anti-enflamatuvar etkisi yüzünden kullanım alanı çok geniştir. Evinizde bulundurduğunuz aloe vera bitkisinin yaprağının içerisinde bulunan jeli, ısırılan yerin üzerine sürebilirsiniz.

SEYRELTİLMİŞ, KIYILMIŞ SARIMSAK
Sarımsağın yara iyileştirici ve antiviral özelliği uzun süredir bilinmektedir. Fakat sarımsak cilde doğrudan uygulandığında, cildi irrite edip daha fazla enflamasyona yol açabilir. Bu nedenle kıyılmış sarımsağı hindistan cevizi yağı gibi hafif bir yağ ile seyreltip ısırılan yere uygulayabilirsiniz.YULAF EZMESİ
Yulaf ezmesi, böcek ısırıklarını, alerjik reaksiyonları, su çiçeği ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir. İnce yulaf ezmesine biraz su ekleyip maske haline gelen karışımı etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra ılık suyla yıkadıktan sonra bir kremle nemlendirebilirsiniz. Bu karışıma antibakteriyel etkisi nedeniyle bal da eklenebilir. Bal daha fazla sivrisinek çekebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

FESLEĞEN
Cildi fesleğen ile ovmak sivrisinek ısırığına karşı yapılabilecek başka bir doğal uygulamadır. Fesleğen kaşıntılı cildi rahatlatabilecek kimyasal bileşiklere sahiptir. Fesleğen yağını losyon olarak uygulayabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Kendi karışımınızı yapmak için, 2 bardak su ve yaklaşık 15 gram kuru fesleğen yaprağı kaynatın. Karışım soğuduktan sonra, karışıma batırdığınız pamuğu etkilenen bölgeye sürün. Daha acil bir tedavi için taze fesleğen yaprağı doğrayın ve cildinize sürün.

BU ÜRÜNLERİ KULLANIRKEN ÇOK DİKKAT EDİN!
Birçok yerde sivrisinek ısırığına diş macunu, karbonat, elma sirkesi ve limon suyunun iyi geldiği belirtilmektedir. Fakat bu ürünler özellikle hassas ciltleri çok çabuk kurutabilir, hatta cilt kızarıklığını artırabilir. Bu nedenle bu ürünleri kullanırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir.Daha fazla göster
yukarı ok