Sumak suyu nasıl yapılır? Sumak suyunun faydaları nelerdir? Sumak bitkisi nasıldır?

Sumak suyu nasıl yapılır ve koronavirüse karşı iyi gelir mi? Sumak suyunun faydaları nelerdir, zararları var mıdır? Sumakla ilgili olarak bilmek istedikleriniz burada...

12 Nisan 2020 14:02
Sumak suyu nasıl yapılır? Sumak suyunun faydaları nelerdir? Sumak bitkisi nasıldır?
Sumak suyu nasıl yapılır? İnsanlar bu sorunun yanıtını arıyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında sumak'ın işe yarayıp yaramadığı tartışma yarattı. Peki Sumak nedir?  Sumak suyunun faydaları nelerdir? Bu soruların cevabını sizler için hazırladık. Sumak'la ilgili olarak bilmek istediğiniz her şeyi haberde bulabilirsiniz. Ayrıca Sumak çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtına da ulaşabilirsiniz.
SUMAĞIN FAYDALARI NELERDİR?
Yapılan araştırmalarda limon gibi sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor. Sumak, kandaki insülin oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır.

BRONŞİTE İYİ GELİR

Anti mikrobiyal özelliği ile bakterilere karşı vücudun mücadele etmesine yardımcı olur. Ateş düşürücü özelliği vardır. Bronşite karşı da iyi gelir. Solunum sistemini rahatlatma özelliği vardır.

BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELİR

Yaprakları kaynar suda demlenir ve ılıdıktan sonra bu su ile gargara yapılırsa, boğaz ağrısına iyi gelir.

AKCİĞER ENFEKSİYONLARINDA ETKİLİDİR

Yapılan araştırmalarda, sumak tohumlarının akciğer enfeksiyonuna ve bu enfeksiyona neden olan mantara karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

YÜKSEK ATEŞİ DÜŞÜRÜR

Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur.

KAN ŞEKERİNİ VE KOLLESTEROLÜ DÜZENLER

Kan şekerini ve kolesterolü de düzenleyici etkisi vardır. Sumak bitkisinin idrar söktürücü özelliği vardır. İdrar oluşumunu arttırarak vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Mesane ağrılarına ve ağrılı idrara çıkma durumlarına karşı rahatlatıcı etkisi vardır.

HÜCRELERİ CANLANDIRIR

Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

GIDA ZEHİRLENMESİNE İYİ GELİR

Gıda zehirlenmesi sonrasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz faydalı olacaktır. Hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar.

Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

Sumak hangi yemeklerde kullanılır?

Sumağı soğan ve maydanozla bir araya getirerek çok pratik bir salata hazırlayabilir, onun o kendine has ekşimsi tadını doya doya çıkarabilirsiniz bildiğiniz gibi. Sumak, kuru patlıcan dolması tarifinden gavurdağı salatası tarifine, ıspanaklı yumurtadan Arnavut ciğeri tarifine, birçok et ve sebze yemeğinin içine dahil olabiliyor. Damak tadınıza uygun olduğunu düşündüğünüz tüm yemeklere çekinmeden dahil edebilirsiniz.

SUMAK SUYU NE İŞE YARAR?

Sumak, genellikle tırnak altlarında oluşan dolamanın iyileşmesi için de kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Kaynayan sumak suyunun içine sirke ve bal koyarak iyice kaynatın. Bu karışımı bir gün beklettikten sonra dolamanın üzerine sürünüz.

Hücreleri yenileyici özelliği sayesinde cilde ve saça da faydası vardır. Kaynatılmış sumak suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Sabah akşam düzenli olarak kullandığınız bu su hem sivilce ve akne oluşumunu engeller hem de yaşlanmayı geciktirir.

SUMAĞIN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Aşırı tüketildiğinde mide asidinin dengesi bozulabilir. Bu yüzden günde en fazla bir bardak tüketilmeli. Tuvalet ihtiyacı sırasında yanmaya neden olabilir. Aşırı ekşi bir yapısı olduğundan tansiyon hastası olanların tüketmesi uygun değildir. Aynı zamanda zehirli olan türleri de bulunduğundan alındığı yerlere dikkat edilmeli.

DİŞ ETİ PROBLEMİNE KARŞI SUMAK GARGARASI

Sürekli diş eti problemi yaşayan ve ağız kokusu şikayeti olanlar için gargara idealdir. Ayrıca tükürük bezlerinin çalışmasını destekler. Ağız içinde enfeksiyon oluşmasını önler. Bu yüzden yara oluşumunu engeller. 100 mililitre suya bir yemek kaşığı sumak atın. Kaynatın ve ocaktan aldıktan sonra ılık hale geldikten sonra sabah akşam günde iki defa gargara yapabilirsiniz.SUMAK ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir çay bardağına 1 tatlı kaşığı öğütülmüş veya tane sumak (mümkünse taze sumak) koyup üzerine kaynar su dökülür ve 5 dakika demlemeye bırakılır. 1-2 damla kekik yağı da 5 dakikalık demleme sonunda ilave edilip tüketilebilir; zira sumakla beraber oldukça faydalıdır. Ancak sumak çayında dibe çöken posa tüketilmemelidir. Ekşiliği fazla olduğundan dolayı ekstra limon koymaya gerek olmayabilir.

Şayet tadını sevmezseniz demleme sonrasında az miktar bal ile tatlandırılabilir. Öksürüğü ve faranjiti olan veya boğaz yanması olanlar ilk yudumlarda birkaç kez gargara yaparak boğazı temizledikten sonra kalanı afiyetle içebilir. Eğer herhangi bir şikayetiniz yoksa her gün tüketmeyip arada kürler halinde az miktarlarda içebilirsiniz.

SUMAK ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Sumağın, kansere, kalp hastalığına ve yaşlanma belirtilerine neden olabilecek etkenleri önlediği bilinmektedir. İçerdiği antioksidan sayesinde aynı zamanda koroner kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanabilen bir diyete de büyük katkıda bulunduğunu söyleniyor. Aynı zamanda tüketilen yiyeceklere eklenen sumak diyabet hastalığını önlemede birebir etkilidir. Sumak çayı, cilt sorunlarının tedavisinde ve yaraların iyileşmesinde yardımcıdır.

Sumak çayı, vücutta iltihaplanma, ateş, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit ve diğerleri gibi birçok hastalığa şifa olarak kullanılmaktadır. Laboratuvar sonuçları sumak ve ekstresinin iyi anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu doğrular. Soğuk algınlığı, , artrit ve diğer enflamatuar rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olduğu da ortaya çıkmıştır. Ek olarak sumak çayı bağışıklığı da güçlendirmede oldukça etkilidir.

Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok