Haber Tarihi: 25 Mart 2023 12:18 - Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2023 12:18

Niyet etmeden oruç tutulur mu? Diyanet yanıtladı

Niyet etmeden oruç tutulur mu sorusu Diyanet'in açıklamas ile yanıt buldu. Milyonlarca kişi ilk sahurla beraber Ramazan ayı oruç ibadetlerine başladı. Ramazan ayında orucu bozan şeyler oruç ibadetlerini ihya eden Müslüman alemi tarafından titizlikte araştırılıyor. Bunlardan biri de oruca niyet etmek ile ilgili konular oldu. Gece sahura kalkamayan ya da niyet etmeyi unutan vatandaşlar, niyet etmeden oruç tutulur mu merak ediyorlar. Peki, oruca ne zaman, nasıl niyet edilir? İşte Diyanet bilgisi haberimizde...

Niyet etmeden oruç tutulur mu? Diyanet yanıtladı
Abone Ol
Oruç tutmak için sahura kalkan kişiler dönem dönem sahurlarını yapmalarına rağmen oruca niyet etmeyi unutuyor. Bazı dönemlerde ise oruca niyetli olunmasına rağmen sahur vakti kaçırılabiliyor. Peki, böyle durumlarda ne yapılması gerekiyor niyet etmeden oruç kabul olur mu ve oruca nasıl niyet edilir? 
NİYET ETMEDEN ORUÇ TUTULUR MU? DİYANET BİLGİSİ
Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz.

ORUCA NE ZAMAN, NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz. Bu oruçlar için, "yarınki orucu tutmaya" şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve "yarınki Ramazan orucuna" şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, "falanca kaza, keffaret veya adak orucuna" şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafii mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebiliR.


SAHUR YEMEĞİNİN DİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir.

Resul-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde "bereket" olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir. Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir.

Alimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur. Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan Sahur, ihmal edilmemelidir.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok