Gülriz Sururi kimdir, kaç yaşındaydı? Gülriz Sururi'nin neden öldü, vasiyeti neydi?

Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Gülriz Sururi'nin ölüm haberi sevenlerini üzdü. 90 yaşındaki Gülriz Sururi, vasiyeti nedeniyle toprağa verildikten sonra ölüm haberi açıklandı. Gülriz Sururi, Engin Cezzar ile evliydi.

01 Ocak 2019 16:49
Gülriz Sururi kimdir, kaç yaşındaydı? Gülriz Sururi'nin neden öldü, vasiyeti neydi?
Türkiye'nin ünlü sanatçılardan olan Gülriz Sururi, 31 Aralık akşamı vefat etti. 90 yaşındaki ünlü tiyatrocu Gülriz Sururi, vasiyeti nedeniyle önce toprağa verildi sonra ise ölümü açıklandı.
GÜLRİZ SURURİ'NİN VASİYETİ

Gülriz Sururi, bugün vasiyeti gereği sessiz sedasız toprağa verildi. Ölüm haberi toprağa verildikten sonra duyurulan ünlü sanatçı, 2 yıl önce Ayşe Arman'a verdiği röportajda bu vasiyetinin nedenini anlatmıştı. İşte o bölüm:

İyi de Engin Cezzar'a bir cenaze töreni ya da bir anma töreni güzel olmaz mıydı?
- Ben yine gerçekçi gerçekçi konuşacağım şimdi: Bizdeki cenaze törenleri kötü oluyor. Bana samimiyetsiz geliyor. Avlu kokteyllerine dönüşüyor. Biz, merasim bilmiyoruz, ölüye saygı duymuyoruz. İnsanların dedikodu yaparak orada vakit geçirdiklerini, sosyalleştiklerini çok gördüm. Birbirini görmek için gelenler olduğunu da biliyorum. Bu da bana fena geliyor. Ben bir camiye, bir cenazeye gittiğimde, artık aramızda olmayan o kişiden başka bir şey düşünmemeye çalışırım. Çünkü orada ona yarım saat vereceğim. Tamamında onunla ol. Ama biz, böyle yapamıyoruz. O bakımdan da tören istemedik...

Beraber verdiğiniz bir karar mıydı?
- Tabii ki. İkimiz için de geçerli bir karar...

GÜLRİZ SURURİ KİMDİR?

Gülriz Sururi, (d. 24 Temmuz 1929). Tiyatro oyuncusu, yazar. 1962'de Engin Cezzar'la birlikte Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nu kuran sanatçı; Kaldırım Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleriyle tanınır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen devlet sanatçısı unvanına layık görülmüştür. Anı, roman, öykü türlerinde yayımlanmış kitapları vardır.

Yaşamı

1929 yılında İstanbul'da doğdu. Babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah'tır.

İlk kez 1942'de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü'nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri'nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955'te Muammer Karaca Topluluğu'nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960'ta Dormen Tiyatrosu'na geçti. 1961'de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma'daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı'nı kazandı.

1962'de tiyatrocu Engin Cezzar'la evlendi. Aynı yıl eşi ile bilrikte Küçük Sahne'de Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966'da "Teneke" oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı'nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği'nce "Yılın Kadını" seçildi. Haldun Taner'in yazdığı, Genco Erkal'ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964'te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan "Keşanlı Ali Destanı"'nda "Zilha" rolündeki başarısıyla ünü arttı.

1971'deHint Kumaşı adlı oyundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan'la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı.

Edith Piaf'ın yaşam öyküsünden Başar Sabuncu'nun oyunlaştırdığı Kaldırım Serçesi adlı oyun ile müzikli tiyatro sanatçısı olarak ustalığını gösterdi. 1982-1983 sezonunda bu oyundaki yorumuyla Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü, İzmir Gazeteciler Derneği'nin Altan Artemis Ödülü'nü ve Milliyet gazetesinin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü'nü kazandı. Engin Cezzar'ın uyarladığı ve yönettiği "Filumen, Edward Albee'nin "Tatlı Para" (özgün adı: Everything in the Garden), Bilgesu Erenus'un yazdığı, Rutkay Aziz'in sahnelediği "Halide" gibi oyunlarda rol aldı.

Dramdan güldürüye ve müzikli oyuna dek her çeşit eserde rol alan Sururi, oyunculuğunun dışında Türk tiyatrosunda yöneticilik de yaptı.

Anılarını yazarak yazarlığa başladı ve anılarımı üç cilt olarak yayımlamış ve bir roman, bir öykü kitabı ve gazete yazılarından bir derleme de yayımlamıştır. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin kurduğu Konçinalar Kumpanyası adlı toplulukla 2008'de kendisinin yazıp yönettiği "Biz Sıfırdan Başladık" adlı oyunu sahneye koydu.

Rol aldığı bazı tiyatro oyunları

Söyleyeceklerim Var : Gülriz Sururi - Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu - 1997
Kaldırım Serçesi : Başar Sabuncu - Şan Tiyatrosu - 1983
Kabare : Joe Masteroff - Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu
Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner - Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu - 1963
Sokak Kızı İrma : Alexandre Breffort\Marguerite Monnot - Dormen Tiyatrosu - 1961
Sözde Melekler : Dormen Tiyatrosu - 1959

Yönettiği tiyatro oyunları

Kısmet (oyun) : Adana Devlet Tiyatrosu
Fosforlu Cevriye (müzikal) : Ankara Devlet Tiyatrosu
Biz Sıfırdan Başladık : Konçinalar Kumpanyası

Kitapları

Kıldan İnce Kılıçtan Keskince (anı), Doğan Kitap, İstanbul, 1978
Biz Kadınlar (deneme), Dışbank Yayınları, İstanbul, 1987.
Bir An Gelir (anı), Doğan Kitap, İstanbul 2003.
Girmediğim Sokaklarda (öykü), Doğan Kitap, İstanbul, 2003.
Gülriz'in Mutfağından (yemek), Doğan Kitap, İstanbul, 2003.
Seni Seviyorum (roman), Doğan Kitap, İstanbul, 2004.

Ödülleri

1961 En İyi Kadın oyuncu dalın İlhan İskender Armağanı, Sokak Kızı İrma'daki rolüyle
1962 En İyi Kadın oyuncu dalın İlhan İskender Armağanı, Teneke'deki rolüyle
1971 En İyi Kadın oyuncu dalın İlhan İskender Armağanı, Hint Kumaşı'ndaki rolüyle
1983 Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Kaldırım Serçesi'ndeki rolüyle
1983 İzmir Gazeteciler Derneği Altan Artemis Ödülü'
1983 Milliyet gazetesi Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü
22. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Onur Ödülü

Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok