Haber Tarihi: 29 Mayıs 2023 05:15 - Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2023 05:15

Siyah Maske Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Aktif karbon olarak da adlandırılan aktif kömür, sıradan odun kömürü yüksek ısıya maruz kaldığında üretilen ince bir siyah tozdur. Yüksek ısı odun kömüründe küçük iç boşluklar veya delikler oluşturur, bu ısı işlemi de odun kömürünü oldukça emici hale getirir ve kimyasalları ve toksinleri tutabilir.

Siyah Maske Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?
Abone Ol
Aktif kömür bilinen mangal kömürü türlerinden olsa bile bildiğimiz ve günlük hayatta kullanıldığımız kömürlerden farklıdır.

Aktif Kömür Nedir?
Aktif kömür güzellik dünyasında özellikle son zamanlarda en popüler bileşenlerden biri haline geldi. Yüz temizleyiciler, şampuanlar, sabunlar, peelingler ve hatta diş macunlarına kadar bir çok bakım ürününde aktif kömür kullanılmaya başlandı. Aktif kömürün özellikle yüz maskelerinde popüler hale gelmesinin sebebi ciltten bakteri ve kirleri temizlediğinin kanıtlanmasıdır. Aktif kömür kullanılarak oluşturulan soyulabilir cilt maskelerine siyah maske de denilmektedir.

Sivilceler ile savaşmaktan ten renginizi iyileştirmeye kadar bir çok cilt sorunlarınızın çözümü için siyah maske kullanabilirsiniz.

Siyah Maske Faydaları

Aktif kömür ve siyah maskeler üzerine bilimsel çalışmalar şu an için oldukça sınırlı olsa da, siyah maskenin faydaları anektodlara dayalı kanıtlara dayanmaktadır. Siyah maskenin başlıca faydaları şunlardır:

Cildinizdeki Kirlerin Temizlenmesi : Bazı cilt uzmanları, aktif kömürün vücuttaki bakteri ve toksinleri emme yeteneği nedeniyle, siyah yüz maskesinin ciltteki kirleri çekmeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, derideki sıkışmış kir ve bakterileri temizleyerek, siyah yüz maskesi kullanmanın daha sağlıklı ve daha temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Sivilcelerinizi İyileştirmek : Akne, cildinizdeki gözeneklere sıkışan ölü cilt hücreleri, yağ ve bakterilerin birikmesinden kaynaklanır. Akneye neden olan bakteriler sivilceleri tetikleyerek tahrişe, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Bununla birlikte, aktif kömürün antibakteriyel özellikleri, bakterileri gözeneklerden arındırmaya yardımcı olabilir. Bu, sivilceyi azaltmaya ve genel cilt rengini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Siyah Maskesi Kullanmanın Herhangi Bir Riski Var Mı?

Şu anda siyah yüz maskesi kullanmanın riskiyle ilgili çok sınırlı araştırma var. Genel olarak, bu maskeler güvenli görünmektedir ancak aşırı kullanım cilt kuruluğuna, kızarıklığa ve hassasiyete neden olabilir. Siyah maskesiyi ilk kez kullanmadan önce, ürünü dirseğinizin iç kısmında küçük bir deri parçası üzerinde test etmek iyi bir fikirdir. Birkaç saat içinde herhangi bir kaşıntı veya kızarıklık yaşamazsanız, muhtemelen cildinizde kullanmak güvenlidir.

Siyah Maske Nasıl Uygulanır?


1. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin. Temiz bir yüz, maskenin gözeneklerinize nüfuz etmesine yardımcı olur.

2. Maskeyi alnınız, yanaklarınız, burnunuz ve çeneniz dahil olmak üzere yüzünüze eşit olarak uygulayın. Parmak uçlarınızla veya yumuşak kıllı bir fırça kullanarak maskeyi cildinize nazikçe masaj yapın. Gözünüze temas etmemesine dikkat edin.

3. Maskenin cildinizde 15 dakika kurumasını bekleyin, ardından ılık suyla durulayın. Bazı siyah maskeler durulama ile değil soyularak kullanılmaktadır. Eğer siyah maskeniz soyulabilir maske ise maskenizin kuruduğuna emin olduktan sonra nazikçe soymaya başlayın ve ardından yüzünde kalan kısımları ılık su le durulayın.

4. Yüzünüzü nazikçe kurulayın ve ardından yüz nemlendirici uygulayın.

Ne Sıklıkla Siyah Maske Uygulanmalıdır?

Diğer yüz maskelerinde olduğu gibi haftada bir veya iki kez siyah maske uygulamak en iyisidir. Hassas bir cildiniz varsa veya siyah maske kullandıktan sonra cildinizin kuru hissettiğini fark ederseniz, sadece haftada bir veya birkaç haftada bir uygulayın.

Maskenin yaklaşık 15 dakika cildinize oturması gerektiğinden, onu gece cilt bakımı rutininize dahil etmeniz daha uygun olabilir.

Maskeyi sabah uygularsanız, duşa girmeden önce uygulayabilir ve ardından maskeyi yıkayabilirsiniz.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Genel Haber
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok