ÖSYM aday işlemleri (AİS) giriş sayfası ekranı

LYS tercih sonuçları, YDS sınavı başvuruları ve birçok sınavın adaylarının işlemleri için haberimizden faydalanabilirsiniz. ÖSYM'nin sonuç sayfasına giriş için tüm bilgileri ve detayları sizler için derledik.

14 Ağustos 2017 19:36
ÖSYM aday işlemleri (AİS) giriş sayfası ekranı
ÖSYM'nin AİS sonuç sayfasına giriş buradan! ÖSYM'nin yaptığı sınav sonuçlarını, tercih sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar, işlemlerini yapabilecekleri ÖSYM giriş ekranına nasıl gireceğini araştırıyor. İşte tüm soruların yanıtlarıyla sizlerleyiz.
KAÇ ÖĞRENCİNİN YERLEŞTİRMESİ DEĞİŞTİ?

ÖSYM'den yapılan duyuruda şöyle denildi:
08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C'nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde 'ek puanlı yerleştirme puanları' yerine 'ek puansız yerleştirme puanları'nın kullanıldığı tespit edilmiştir.

Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.

Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir. Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.ÖSYM SONUÇ AÇIKLAMA EKRANI

ÖSYM'nin hatalı puan açıklamasıyla birlikte 1110 adayın açıklanan yerleştirmeleri değişti ve bir kuruma yerleşemeyerek açıkta kalan 1628 aday da yerleştirildi. Öte yandan hatalı puan hesaplama nedeniyle yanlış yerleştirilen 1499 adayın yerleştirme işlemleri iptal edildi ve herhangi bir programa yerleştirilmedi.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU


ÖSYM: ÖZÜR DİLERİZ

ÖSYM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirildi, yeni sonuçlar 12 Ağustos tarihi saat 11.00 itibariyle güncellendi. Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız" denildi. ÖSYM, 14 Temmuz'da da LYS sonuçlarında 7 bin 84 adayın puanının yanlış hesaplandığını belirterek, özür dilemişti. YÖK'ten yapılan açıklamada da 18 bin 331 adayın etkilendiği belirtildi. Bunların 14 bin 94'ü aynı, 1110 adayın farklı tercihine yerleştiği açıklanırken, 1628 adayın yerleşediği, 1499 adayın ise yerleşirken yerleşemez duruma geldiği ifade edildi. Bu hatadan etkilenen 78 üniversiteye yazı gönderildiği duyuruldu.

ÖSYM'NİN HATASI HAKKINDA SOSYAL MEDYA YORUMLARI


ÖSYM'nin açıklanması Twitter'da TT (Trend Topic) oldu. Bazı tweet'ler şöyle:

Düşünsenize üniversiteye yerleştiniz diye kutlama yapıyorsunuz. İki üç gün sonra ÖSYM, tak diye hata sonucu yerleştiniz diyor. Şaka gibi

Öğrencilerin hayal kırıklıkları ne olacak? ÖSYM özür diledi diye her şey düzeldi mi?

1 dakika geç gelenler milyonlarca kez özür diledi yalvardı sınava almadınız şimdi yanlış hesaplama yapmışız özür dileriz ne demek?

Sınavda yanlış yaptığımız soruları daha sonra değiştirebilir miyiz artık saygılar sunup özür dileyerek? #ösym

Sınavlarında 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü ÖSYM ; senin yanlışların kac kişinin hayallerini yıktı? Anlatsana biraz.

AİLELER VE UZMANLAR TEPKİLİ

Açıklamanın ardından üniversite hevesleri kursaklarından kalan öğrenciler ile velileri, ÖSYM'ye tepki gösterdi. Konuyu değerlendiren eğitim uzmanı Sadık Gültekin, şunları kaydetti: Hesap hatası kabul edilemez. Sisteme sadece sonuçları girmek gerekiyor. Gerisini zaten yazılım yapıyor. Demek ki biri burada sistemi devre dışı bırakmış. Daha önce de 7 bin kişinin orta öğretim başarı puanı yanlış hesaplandı. En azından burada sıralamayı olumlu yönde yukarıya çıkarttılar. Şimdi ise, her şey belirlendikten sonra gençlere yeniden 'Kazandın', 'Kazanamadın' deniliyor. Bu yıkımı nasıl telafi edecekler? Bu kurumun yaptığı 45 dolayında sınav var. Nasıl güveneceğiz?..

HANGİ BÖLÜMLERDE SORUN VAR?

Kontentajnlarda sadece 129 adaylık bir değişim oldu. Çünkü bin 628 yeni aday yerleşirken, bin 499 yerleştiği söylenen aday da yerleşememiş duruma düştü. Sorunun kontenjanı dolmuş meslek yüksek okullarında ya da ek puanlarla girilen lisans dallarında olduğu anlaşılıyor.

Sorun hangi bölümlerde?

Kontentajnlarda sadece 129 adaylık bir değişim oldu. Çünkü bin 628 yeni aday yerleşirken, bin 499 yerleştiği söylenen aday da yerleşememiş duruma düştü. Sorunun kontenjanı dolmuş meslek yüksek okullarında ya da ek puanlarla girilen lisans dallarında olduğu anlaşılıyor.

Hangi öğrenciler etkilendi?

erleştiği açıklanan ve daha sonra yerleşememe durumuna düşen bin 499 meslek lisesi olma olasılığı düşüktür. Meslek lisesi olup da ek puan alamayanlar olabilir"

ÖSYM tarafından açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre, 994 bin 766 aday üniversite tercihi yapmış, üniversitelerin örgün lisans ve ön lisans programlarına ise 696 bin 241 aday yerleşmişti.

LYS EK YERLEŞTİRME NASIL OLUYOR?

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.

Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş d,hil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri kapsamında ilk tercihini yapmayan adaylar ek yerleştirmelerde tercih verme hakkına sahiptir.EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yükseköğretim bölümlerine kayıt olunduktan sonra boş kalan kontenjanlar, üniversiteler tarafından ÖSYM'ye bildirilmektedir. Ardından da ÖSYM tarafından 2017-ÖSYS sonuçlarına göre genel yerleştirme işlemlerinin sonunda boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılmaktadır.

Merkezi yerleştirme kapsamında tercih yaptıktan sonra tercih sonuçlarıyla birlikte bir üniversiteye yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuru yapamazlar.

Ek yerleştirmede ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puana sahip olan adaylar yerleştirilmemektedir. Aynı zamanda kesin kayıt sonunda da kontenjan açığı bulunan programlara ön kayıtla öğrenci alınmamaktadır.

Ek yerleştirme için tercih ücreti ÖSYM tarafından 15 TL olarak belirlenmiştir. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

2017 İKİNCİ TERCİH BOŞ KONTENJANLARI

ÖSYM tarafından açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre, 994 bin 766 aday üniversite tercihi yaptı. Üniversitelerin örgün lisans ve ön lisans programlarına ise 696 bin 241 aday yerleşti.

Üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, örgün ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.

ÖSYM, 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgileri internet sitesinden paylaştı. Buna göre, tercih yapma hakkı olan 1 milyon 846 bin 880 adaydan 994 bin 766 kişi tercihte bulundu. Tercih değerlendirme sonucunda, üniversitelerdeki örgün eğitim verilen 910 bin 671 kontenjandan 696 bin 241'ine yerleştirme yapıldı.

Üniversitelerdeki örgün lisans programlarına 422 bin 950, ön lisans programlarına ise 273 bin 291 aday yerleşti.
Lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere 214 bin 430 kontenjanın boş kaldığı görüldü.

Örgün öğretimdeki devlet üniversitelerinin lisans programlarında 26 bin 967, ön lisans programlarında 127 bin 682, vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 16 bin 40, ön lisans programlarında 33 bin 185, KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarında 6 bin 836, ön lisans programlarında 2 bin 700, yurt dışındaki üniversitelerin lisans programlarında 974, ön lisans programlarında 46 kontenjan boş kaldı.LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH KLAVUZU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Ek yerleştirme kılavuzu, üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından açıklanacak.

LYS 2017 ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos'ta alınacak. Kazanan adayların, gerekli belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar, haklarını kaybedecek. Elektronik kayıt yapanlar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlemlerini gerçekleştirecek.

2017 ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri
ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr i nternet adresinde görülebilecek.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de d,hil) , Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecek.

ELEKTRONİK KAYIT NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme lektronik kayıt yapacaklar. Öğrenciler E-Devlet platformundaki
"turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit" sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecekler.

Heyecanlı bekleyiş devam ediyor. 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak diye bekleyen binlerce üniversite adayı öğrenci, LYS tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor ve ÖSYM'den gelecek haber için gözlerini sonuç açıklama sitesine (sonuc.osym.gov.tr) dikmiş durumda

E-KAYIT NASIL YAPILIR?

LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme elektronik kayıt yapacak. Öğrenciler e-Devlet platformundaki "turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit" sayfasına e-Devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecek.LYS ÜNİVERSİTE SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Tercih sonuçları ÖSYM'nin internet adresinden açıklandı. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle nereye yerleştiğini öğrenebilir. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.LYS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını Ağustos ayında almaya başlayacak.

KYK'dan yapılan açıklamaya göre, ülke geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) toplam 748 yurtla, 600 binden fazla üniversiteli gence ev sahipliği yapan kurum, bu yılki yurt başvurularını ağustos ayında alacak.

Gençlik ve spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını ağustos ayında almaya başlayacak. Ülke geneli ve KKTC'deki toplam 748 yurtla 600 binden fazla üniversiteli gence ev sahipliği yapan KYK, öğrencilerin başvurularını "e-devlet"te yer alan öğrenim bilgilerine göre değerlendirilecek.

BAŞVURU İŞLEMLERİ NEREDEN YAPILACAK?

Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye kurumun resmi internet adresi "yurtkur.gsb.gov.tr"den ulaşabilecek.

BAŞVURU SONUÇLARI NEREDE AÇIKLANACAK?

Başvuruların değerlendirmesi sonrasında, burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun kyk.gsb.gov.tr internet adresinde ilan edilmektedir.

 
 

Daha fazla göster
yukarı ok