Haber Tarihi: 06 Şubat 2023 18:14 - Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2023 18:14

Kahramanmaraş fay hattı koptu mu? Kahramanmaraş fay hattı geçen yerler haritası

Kahramanmaraş fay hattı sorgulama aramaları hız kazandı. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremle ilgili "Deprem Doğu Anadolu Fayı'ndaki bir bölümü tetikledi. Bu bölgedeki depremler Nurdağı'na doğru olan fayı tetikleyebilir. Uzun zamandır burada deprem olmuyordu" dedi. Prof. Dr. Naci Görür ise, "Deprem bölgesinde iseniz evi terkedin. Artçı depremler büyük olacaktır, hasarlı evleriniz yıkılabilir" uyarısında bulundu. Peki, Kahramanmaraş fay hattı koptu mu? Kahramanmaraş fay hattı geçen yerler haritası

Kahramanmaraş fay hattı koptu mu? Kahramanmaraş fay hattı geçen yerler haritası
Abone Ol
Kahramanmaraş fay hattı haritası belli oldu. Türkiye sabaha karşı Kahramanmaraş'tan gelen dehşet verici haberle sarsıldı. Pazarcık ilçesinde 04.17'de 7.4 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Uzmanlar depremin Doğu Anadolu Fay Hattı'nda gerçekleştiğini açıkladı. Peki, Kahramanmaraş fay hattı koptu mu? Doğu Anadolu Fay Hattı nereden geçiyor? Doğu Anadolu Fay Hattı'nda bugüne kadar hangi depremler meydana geldi? Kahramanmaraş fay hattı geçen yerler haritası

KAHRAMANMARAŞ FAY HATTI KOPTU MU? 
Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep, Malatya, Elazığ, Hatay, Adana ve Şanlıurfa ile çevredeki illerde yaşanan şiddetli depremden sonra art arda artçı depremler meydana geldi. Artçı depremlerin yanı sıra 7.5 büyüklüğünde ayrı bir deprem de meydana geldi.
Yaşanan depremler sonrası sosyal medya üzerinde panik yaratan bir paylaşım yapıldı. Söz konusu paylaşımda Kahramanmaraş fay hattının koptuğu ve kopan fay hattı nedeniyle akşam saatlerinde 8.5 büyüklüğüde deprem olacağı iddia edildi. Ancak bu iddialar asılsızdır. AFAD tarafından yapılan açıklamada, AFAD dışındaki açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğine yer verildi.

DOĞU ANADOLU FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

Anadolu Levhası ve Arap Levhası arasındaki sınır boyunca uzanmaktadır.

Doğu Anadolu Fay Hattı, Ölü Deniz Çatlağı'nın kuzey sonunda Maraş Üçlü Bitişme'sinden başlayarak kuzeydoğu istikametinde işler ve Karlıova Üçlü Bitişme'sinde sona erer ki burada Kuzey Anadolu Fay Hattı ile buluşur.

DOĞU ANADOLU FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

Doğu Anadolu Fay Sistemi üzerinde Bingöl, Elazığ, Malatya, Kahraman Maraş ve Antakya gibi şehirler bulunur.

DOĞU ANADOLU FAY HATTI'NDA BUGÜNE KADAR HANGİ DEPREMLER MEYDANA GELDİ?

Doğu Anadolu Fay Sistemi tarihsel dönemde en son 1822 Antakya depremi ile başlayan 1866, 1872, 1874, 1875, 1893 depremleri ile devam eden ve son olarak 1905 Malatyadepremi ile tamamlanan bir deprem serisi oluşturmuştur. 1971 Bingöl depremi 1971 Bingöl depremi dışında Doğu Anadolu Fay Sistemi daha sakin bir döneme girdi. Doğu Anadolu fay hattı 24 Ocak 2020'de Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremin ardından suskunluk döneminden aktif döneme geçti.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU


Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok