2 Nisan Otizm Farkındalık Günü Sözleri (twitter instagram facebook mesajları)

Otizm nedir, 2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan otizm farkındalık gününde çeşitlik etkinlikler yapılmaktadır. Peki 2 Nisan otizm farkındalık günü önemi nedir? Otizm belirtileri nelerdir? İşte detaylar

02 Nisan 2020 15:13
2 Nisan Otizm Farkındalık Günü Sözleri (twitter instagram facebook mesajları)
2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan'da başlayan "Otizm Farkındalık Ayı" çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.
2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ MESAJLARI

Otizmi bir eksiklik olarak değil farklı bir yetenek olarak bakmaya çalışın. FARKINDAYIM FARKINDA OLUN.

Otizm eksiklik değil, farklılıktır!

Otizmin farkındayız, onların yanındayız!Otizm nedir?

Bir çocuktaki iletişim ve ilişki kurma sistemlerinin gelişimindeki bozulmanın ürünüdür. Erken çocukluk çağlarında belirtilerin gözlendiği önemli bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otizme dair belirtiler bazı çocuklarda gelişim basamaklarının erken dönemlerinde başlarken, bazı çocuklarda öncelikle normal seyreden gelişimde gerileme veya aksaklıklar olur. Otizm şüphesi çocuğun konuşmasının gecikmesi veya etrafa ilgisiz, tepkisiz olması ile ortaya çıkar. Aile, çocuğun akranları konuştuğu halde hiç kelime çıkarmamasından ya da daha önce "anne, baba" gibi tekli kelimeleri söyleyebilirken son aylarda bu kelimeleri unutması nedeniyle doktora başvurur.

Otizmde görülen belirtiler arasında duyusal problemler belirgindir. Duyusal problemler bireyin çevre ile uyumunu azaltmaktadır. Bireyin hayata olan adaptasyonunu azaltmaktadır. Örneğin; yüksek sese karşı duyarlılık, dokunma hassasiyeti, ışığa karşı duyarlılık, derinlik problemleri, denge ile ilgi problemler gibi problemler bireyin gelişmesiyle birlikte değişen sosyal düzendeki problemlerini arttırarak devam ettirmektedir. Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm Belirtileri Nelerdir? 

Otizm Spektrum Bozukluğunun temelde iki ana belirti grubu vardır: 

1.Sosyal etkileşim ve iletişim becerilerinde gerilikler  İnsanlara ya da akranlarına ilgi göstermeme ya da azilgi gösterme, Kendi halinde olma, seslenince bakmama, Parmak ucunda yürüme,  Yaşına uygun konuşmanın başlamasında gecikme ya da başlayan konuşmada durma, gerileme, konuşsa bile konuşmayı sosyal etkileşimde kullanmaması, söyleneni tekrarlaması, zamirleri ters kullanması (ben yerine o). 

2. Tekrarlayıcı ve sınırlı ilgi alanı, davranış ve etkinlikler Basmakalıp ve tekrarlayıcı hareketler (kendi etrafındandönme, sallanma, kanat çırpma),  Rutinlerine aşırı bağlılık, değişikliklere tepki gösterme,  Bazı ses, koku ve tatlara aşırı hassasiyet gösterme. 

DÜNYA OTİZM GÜNÜ FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ BU YIL OLACAK MI?

Ülkemizde görülen korona virüs salgın hastalığı sebebiyle bir kurum ve kuruluş tarafından her yıl gerçekleştirilen 2 Nisan Dünya Otizm farkındalık günü etkinlikleri bu sene yapılamayacaktır.

OTİZM NEDİR, TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?Dünya Otizm Farkındalık Gününde İstanbul mavi ışıklarla aydınlatılacak

Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde otizme dikkati çekmek amacıyla 2 Nisan'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Galata Kulesi gibi birçok yapı mavi renkle ışıklandırılacak.


Tohum Otizm Vakfı öncülüğünde "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde" Türkiye mavi renge bürünecek. Dünyada eşzamanlı düzenlenen "Otizme Mavi Işık Yak" kampanyası kapsamında düzenlenen etkinlik ile 2 Nisan'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Galata Kulesi gibi birçok tarihi yapı mavi ışık renklerine bürünecek. 

"Otizme Mavi Işık Yak"

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, "Bugün dünyada her 59 çocuktan 1'i otizm riski ile doğuyor ve bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. Doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizme farkındalık yaratabilmek çok kıymetli. Covid-19 nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Hem 'Evde Kal' çağrılarına uyarak hem de çok büyük bir farkındalık hareketinin parçası olmak mümkün. 'Otizme Mavi Işık Yak' kampanyasına destek olmak için 2 Nisan günü mavi giyebilir, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz." dedi.

 
Daha fazla göster
yukarı ok