SON DAKİKA: Meteor Haberleri (Türkiye meteor düşme görüntüsü)

Meteor haberleri son dakika bilgisi olarak basın tarafından da paylaşılmaya başladı. Türkiye meteor düşme görüntüsüne kilitlendi ve son dakika haberlerinde meteor haberleri ortaya çıktı. Meteor mu düştü, meteor nereye düştü diye merak eden vatandaşlarımız bulunuyor. Meteor düşme videoları işte meteor düşme görüntüsü şejlinde meteor mu düştü, nereye düştü aramaları yapılıyor. Meteor düştü mü, göktaşı düştü mü, meteor nereye düştü, göktaşı nereye düştü merakla izleniyor. Görüntüleri ortaya çıkan anlar için meteor düştü mü, nereye düştü soruları soruluyor. Konuyla ilgili uzmanlar açıklama yaparken görüntüler heyecan yarattı. Meteor düştü, göktaşı düştü, meteor Trabzon, meteor Erzurum, meteor Sivas, Meteor video görüntüleri burada...

28 Mayıs 2020 00:32
SON DAKİKA: Meteor Haberleri (Türkiye meteor düşme görüntüsü)
Meteor mu düştü? öğrenmek isteyenler sosyal medyada akşam ortaya çıkan görüntüleri merak ediyor. Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere meteor mu düştü sonuçları yer alıyor. Meteor düştü mü nereye düştü görüntüleri Ordu, Erzurum, Erzincan, Trabzon gibi illerimizde yaşayanlar tarafından görüldü. Kameralara kaydedilen görüntülerde meteor, göktaşı gibi ifadeler yer alıyor. Son dakika bilgisine göre meteor düştü iddiaları ortaya atıldı. Sosyal medyada görüntüleri ortaya çıkan meteor, göktaşı görüntüleri için haberimizde detaylı sözler bulunuyor. Meteor düştü mü aramasının yapıldığı dakikalarda Türkiye bu görüntülere kilitlendi.

METEOR MU DÜŞTÜ, NEREYE DÜŞTÜ?

Yapılan aramaların bir çoğunda meteor düştü mü? Son dakika Erzurum, Trabzon, Ordu göktaşı ifadeleri yer aldı. Göktaşı yağmuru bu akşam saat 20.30'dan itibaren Türkiye'nin birçok şehrinde görüldü. Göktaşının yaydığı ışık Doğu Karadeniz Bölgesi'nde özellikle Trabzon ve Artvin illerinde gözlenirken, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin yanı sıra Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan ve Ardahan başta olmak üzere birçok şehirde göründü.METEOR DÜŞTÜ, GÖKTAŞI DÜŞTÜ İDDİASI OLAN VİDEO
TRABZON'DA GÖKTAŞI

Bir çok ilden görünen göktaşı olduğu diğerlendirilen cismin düştüğü an Bingöl'de cep telefonu kamerasına yansıdı.

Bugün akşam saatlerinde gök yüzünde parlayan bir cismin düştüğü götürüldü. Göktaşı olduğu değerlendirilen cisim Trabzon, Artvin, Malatya, Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Sivas, Tunceli, Erzincan ve Ardahan başta olmak üzere bir çok şehirde göründü.O anı ise Bingöl Genç karayolunun 8. kilometresinde araçla seyir halinde olan 19 yaşındaki Veysel Sönmez cep telefonu kamerasıyla tesadüfen kaydetti.


ERZURUM'DA GÖKTAŞI


Genç ilçesinde haftalık yayın yapan bir gazetede stajyer olarak çalışan Sönmez o anları anlattı.
İlçeye dönerken gökyüzünde aleve benzer bir cisim gördüğü belirten Sönmez, daha sonra göktaşı olduğunu öğrendiğini ve Bingöl'e düştüğünü düşündüğü söyledi.

SİVAS'TA GÖKTAŞI


Göktaşı olduğu değerlendirilen cismin ne olduğunu merak ettiklerini belirten Sağlam, "Ne olduğunu çok merak ediyoruz. Hatta gök taşı diye bir muhabbet geçti. Doğu illerinde de görülmüş. Aşırı derecede merak ediyoruz. Daha önce bu şekilde bir şey ile karşılaşmadım. Hatta yıldız kaymasına bile şahit olmamıştım. Gök taşı görmüş olduk" şeklinde konuştu.

 

"NEREYE DÜŞTÜ MERAK EDİYORUZ"

Işık parlamasını gören Anıl Kalfa ise, "Arkadaşlarla muhabbet ederken birden bir ışık parlaması gördük. Öyle bir ışık parlaması oldu ki gözlerimizi kıstık. O beyaz ışıktan sonra sarı ve kırmızı gibi renklerde ışık patlaması oldu. Çok hızlı düştü. Nereye düştü merak ediyoruz. İlk önce yıldız kaydı dedik ama daha önce yıldız kayması görmüştüm. Bu farklı birşeydi. Sonra meteor diye düşündük. Bu yıl herşey üst üste geliyor. Hayırlısı olsun" ifadelerini kullandı.GÖKTAŞI NEDİR?

Uzaydan, dünya atmosferine giren maddelere gök taşı denir. Dünya atmosferine bir senede binlerce (Yaklaşık 3-4 bin.) göktaşı girer. Ama gök taşları atmosfere girdiklerinde saniyede 10 – 70 kilometre arasında bir hıza sahiptirler. Bu hız ile atmosfere giren göktaşları sürtünmeden dolayı erimeye ve parçalanmaya başlar. Yere düşene kadar çoğu toz hâline gelir. Binlerce göktaşından sadece 500 kadar yere düşer ve gerçek boyutundan oldukça küçük bir hâlde olur.

GÖKTAŞLARININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Göktaşları, kimyasal ve petrografif özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Kimyasal bileşimlerine göre taşsı (Aerolit), demirli (Siderit) ve taşsı – demirli (Siderolit) olmak üzere üç gruba ayrılırlar.

Taşsı göktaşları demir, silisyum, karbon,magnezyum, alüminyum ve oksijenden meydana gelir. Demirli göktaşlarının içinde nikel, galyum, germanyum ve iridyum bulunur. Taşsı demirli, göktaşları ise olivin ile çeşitli metaller içerir. Büyük göktaşları yeryüzüne düştüğü zaman, krater meydana getirebilir. Ancak krater oluşumu göktaşının yoğunluğuna, hızına ve çarptığı malzemenin özelliklerine bağlı olduğundan her zaman bir krater yapısı oluşmaz.Daha fazla göster
yukarı ok