Haber Tarihi: 04 Aralık 2023 05:07 - Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2023 05:07

Kuşlar Neden Gaga Taşı Kullanılır?

Kuşların gagalarının büyüyen bir yapısı vardır. Dışarıdan bir müdahale olmadığı zaman uzama sürer. İnsanlardaki tırnak uzamasına benzetmek mümkündür. Yani tırnaklarda olduğu gibi gagaların da uzayan cansız dokunun kısaltılması gerekiyor.

Kuşlar Neden Gaga Taşı Kullanılır?
Abone Ol
Gagaların törpülenen kısımları uçlarıdır ve bu kısımlar sinir ve kan damarlarının bulunmadığı dokulardır. Doğal ortamlarında yaşayan kuşlar buldukları ahşap parçaları ve benzeri malzemelerle gagalarını düzenli aralıklarla törpülemektedir. Evcil hayvan olarak alınan kuşlarda ise sahibin gaga bakımına destek olması gerekir. Bunun için bazı ürünler bulundurmak gerekiyor. İnsan müdahalesiyle gaga kısaltmak mümkün değildir. Çünkü canlı ve cansız doku arasında gözle görülebilecek farklılık olmadığı için insan müdahalesinde can dokunun zarar görme riski vardır. Bu nedenle kuşlara gaga taşı temini yapabilirsiniz. Böylece kuşlar için oldukça önemli bir ürünü de temin etmiş olursunuz.
Dünya üzerinde pek çok farklı kuş türü vardır. Uçmak dışında hepsinin bir ortak noktası da eşsiz bir gagaya sahip olmalarıdır. Kuşlar için hayati bir önemi olan gagalar için gerekli olan gereçleri almak önemlidir. Gaga taşları bu bakım için uygun olur. Ayrıca kireç taşı ve mineral blok isimleriyle anılan bu ürünler kuşların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Peki, kuşlar için gaga taşının işlevi nelerdir? İşte detaylar!

Kuşlar İçin Gaga Taşının İşlevleri Nelerdir?

Bilinen ve en yaygın kullanımı gagaların törpülenmesidir. Ancak bunun yanı sıra başka yararları da bulunmaktadır. Kuşlar için ek takviye besin görevini de üstlenir. Bu sebeple kafeslerin olmazsa olmaz parçalarından biri olmuştur. Kuşlar hayatlarını sağlıklı bir biçimde sürdürmek için insanlar gibi bazı vitamin ve minerallere gereksinim duyar. İyotlu, mineralli gaga taşlarını almak evcil hayvanınız oldukça faydalı olacaktır.

Kuşlar doğal ortamlarındayken kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanımda olsa da insanların onları evcil hayvan olarak alıp kafese kapatmasıyla pek çok şeyden mahrum kalabilirler. Sahiplenilen cana en iyi şekilde bakmak için onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sunmak önemlidir. Su ve yem gibi kuş kumu ve gaga taşlarını da kolay ulaşabilecekleri yerlere koymak gerekiyor.

Gaga taşları tüylü dostlarımız için hayati bir önem taşıdığı için seçim yaparken özenli davranmakta yarar vardır. Alınan taşların çok yumuşak ya da sert olmamasına dikkat edilmelidir. Çok sert olanlar törpü görevini iyi yapsa da mineraller kuşlara geçmez. Çok yumuşak olanlar ise mineral açısından iyi olsa da törpü görevinde zayıf kalır. Farklı türden gaga taşlarını aynı kafese koyarak da çözüm bulabilirsiniz.

Gaga Taşı Çeşitleri Hakkında

Farklı tür ve yapıda gaga taşlarını bulmak mümkündür. Mineral bloğu bunlardan biridir ve potasyum, çinko, bakır, kalsiyum ve bakır gibi önemli mineralleri barındırır. Bir diğer çeşit ise enerji bloğu olup içerik bakımından mineral bloklara benzer. Fakat buna ek olarak çok iyi bir enerji kaynağıdır. Çiftleşme ve yumurtlama zamanlarında gerek duyulan enerji sağlamaktadır.


Kuşların vücudunda üretilmeyen iyotun dışarıdan alınması için olan iyotlu mineral blok taşlarının metabolizmaya büyük katısı vardır. Ayrıca tiroit bezinin çalışmasına da destek olur. Taş çeşitleri içinden sert yapılı olanlardan biri olan grit gaga taşı, zengin kalsiyum içeriğine sahiptir. Sindirim düzenleyici bir etkisi vardır.

Lav kayaları, kuvartz kum, istiridye kabuğu ve aktif karbon gibi doğal içeriklerden oluşan lava blok çeşidi sindirim için faydalı olup törpü görevini yerine getirir. Çeşitlerin arasında en doğal olanı mürekkep balığı taşı olup kuşların fonksiyonu için yararlıdır. Bu nedenle en faydalı çeşit olarak geçiyor.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Genel Haber
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok