Haber Tarihi: 20 Haziran 2024 17:41 - Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2024 17:41

Bitcoin ve coinler neden düşüyor, düştü? 20 Haziran 2024

Son dakika... Bitcoin neden düşüyor, düştü? 20 Haziran 2024 Kripto paralar neden düşüyor? Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 70.000 doların altında ve 69.736 dolara kadar düştü. Peki, Bitcoin (BTC) neden düştü, düşüyor?

Bitcoin ve coinler neden düşüyor, düştü? 20 Haziran 2024
Abone Ol
Bitcoin'in (BTC) ABD'de yakaladığı 19 günlük seri, 65 milyon dolarlık darbeyle sona erdi.
ABD'deki spot Bitcoin ETF'leri, arka arkaya 19 gün boyunca büyüdü ve seri rekoru kırdı. Seri, haftanın ilk gününde sonlandı.

Net para çıkışı oldu

ABD'deki 11 spot Bitcoin ETF'sinden dün net olarak 64,93 milyon dolar para çıktı.

ETF'ler, 19 günlük rekor seri boyunca toplamda 4 milyar dolardan fazla yatırım aldı. Piyasaya girdikleri ocak ayından beri toplamda 15,62 milyar dolar net yatırım çektiler.

Bitcoin fiyatı, geçen hafta ABD'deki tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasıyla düştü. QCP Capital analistlerine göre bu veriler, yatırımcılar arasında kafa karışıklığına yol açtı.

En çok Grayscale etkilendi

Grayscale Bitcoin Trust'tan (GBTC) toplamda 40 milyon dolar para çıktı. SosoValue verilerine göre Invesco ile Galaxy Digital'in BTCO fonundan 20 milyon dolar çıktı.

Valkyrie'nin ETF'sinde 16 milyon dolarlık küçülme yaşandı. Fidelity'nin Bitcoin ETF'si, 2 Mayıs'tan beri ilk kez net olarak küçüldü ve 3 milyon dolar kaybetti.

Değer bakımından en büyük fon olan BlackRock ETF'sine net 6 milyon dolar girdi. Bitwise fonuna 8 milyon dolar yatırım yapıldı.


Piyasanın gözü bu verilerde

Piyasalar, bu hafta açıklanacak ABD Tüketici Fiyat Endeksi verilerini bekliyor. Bu hafta ayrıca Fed toplantısı düzenlenecek.

CME Group, Fed'in faiz oranını mevcut seviyede tutmasına %99,4 ihtimal veriyor. Reuters anketine göre ise ekonomistler, Fed'in bu yıl iki kez faiz indirimi yapmasına muhtemel gözle bakıyor.

BİTCOİN NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR? (12 Haziran 2024)

Ekonomik belirsizlik hüküm sürerken, altın bir kez daha güvenli liman varlığı olarak değerini kanıtlıyor. Bu trend, tarihsel örneklere de uyuyor; altın, piyasa dalgalanmaları yaşanan dönemlerde genellikle hisse senetlerini geride bırakıyor.

YTD Performansta Altın Lider

Yıl başından bu yana altın yaklaşık %11 değer kazanarak, S&P 500'ün %9'luk kazanımını geride bıraktı. Bu performans, altının ekonomik dalgalanmalara karşı geleneksel bir koruma aracı olarak oynadığı rolü vurguluyor.

Tarih Tekerrür Ediyor: Belirsiz Dönemlerde Altın Güçleniyor

Son 70-80 yıla bakıldığında, S&P 500 ile altın arasındaki ilişkinin döngüsel olduğu görülüyor. Her varlık sınıfı zaman zaman baskın performans sergiliyor. Ancak altın, ekonomik belirsizlik dönemlerinde daha iyi bir performans göstermesiyle biliniyor. Bu durum, beş resesyonu kapsayan 1972-1996 yılları arasında ve 2008 mali krizinin ardından açıkça görüldü.

Altın'ın Yükselişini Destekleyen Makroekonomik Faktörler

Altın'ın mevcut güçlü performansına muhtemelen birkaç makroekonomik faktör katkıda bulunuyor. FRED verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri önemli bütçe açığı ile boğuşuyor ve kamu borcu GSYİH'nın %120'sini aşarak 2023'ün 4. çeyreğinde rekor seviyeye ulaştı. Ek olarak, yükselen emtia fiyatları ve devam eden küresel çatışmalar, enflasyonun yeniden yükselme potansiyelini güçlendiriyor.

Yükselen Faiz Oranları ve Borç Sorunları

Federal Reserve'in şu anki %5,25 – %5,50 hedef faiz oranı aralığı, şirketlerin önümüzdeki yıl borçlarını ödemelerinde artan zorluklarla karşılaşmalarına yol açabilir.

Faiz İndirimleri Beklemede, Kısa Vadeli Tahvil Faizleri Gerçeği Anlatıyor

Bazıları gelecekte faiz indirimleri beklese de, kısa vadeli tahvil piyasası farklı bir sinyal veriyor. Cubic Analytics'in Kurucusu Caleb Franzen'in belirttiği gibi, 3 aylık ve 6 aylık hazine bonolarının getirileri şu anda Efektif Federal Fon Fon Oranı'ndan (EFFR) daha yüksek. Bu, piyasanın önümüzdeki altı ay içinde faiz indirimi beklemediğini gösteriyor.

Bitcoin'in Yükselişi: Belirsizliğe Karşı Bir Diğer Koruma mı?

Genellikle "dijital altın" olarak adlandırılan Bitcoin'in de yıl başından bu yana %50'den fazla değer kazandığını belirtmek gerekir. Bu yükseliş, Bitcoin halvinginin ardından devam ederse, Bitcoin'in ekonomik belirsizliğe karşı potansiyel bir koruma aracı olarak konumunu güçlendirebilir.

Sonuç

Altın'ın mevcut güçlü performansı, ekonomik çalkantı dönemlerinde güvenli liman varlığı olarak oynadığı tarihi rolünü pekiştiriyor. Ekonomik belirsizlik devam ederken, yatırımcıların altın tarafından sunulan istikrarı aramaya devam etmeleri muhtemeldir. Bitcoin'in ekonomik zorluklara karşı potansiyel bir koruma aracı olarak gelecekteki performansı da ilgi çekici bir konu olmaya devam ediyor.

Bitcoin ve Altcoin'lerde Son Durum

Güncel verilere göre BTC'nin fiyatı son 24 saatte 1,81'lik düşüşle 69 bin 102 dolardan işlem görüyor. Fiyattaki bu düşüşe paralel olarak işlem hacminde de kayda değer bir artış yaşandı ve aynı zaman diliminde yüzde 23,80 artışla 22.69 milyar dolara yükseldi. En büyük kripto paranın toplam piyasa değeri ise 1.36 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Altcoin'lere dönüldüğünde ise Ethereum'un ana ağ varlığı ETH'nin son 24 saatte yüzde 2,24 düşüşle 3 bin 527 dolardan el değiştiriyor. ETH'nin işlem hacmi bu dönemde yüzde 17,66 artışla 10.82 milyar dolara yükseldi.

Buna karşılık en büyük 10 kripto para listesinde en ağır kaybı BNB'nin ve ADA'nın verdiği görülüyor. BNB ve ADA son 24 saatte sırasıyla yüzde 4,73 düşüşle 583,71 dolardan ve yüzde 4,13 düşüşle 0,6249 dolardan işlem görüyor.

Son dönemin en popüler altcoin'lerinden Solana'nın ana ağ varlığı SOL ise son 24 saatte yüzde 0,34 düşüşle 200 dolar eşiğinin hemen altında, 195,50 dolardan işlem görüyor. SOL'un piyasa genelindeki düşüşe rağmen çoğu altcoin'e göre güç göstererek ayakta durduğu göze çarpıyor. Benzer şekilde, Tron ağının ana ağ varlığı TRX de güç göstererek son 24 saatte yüzde 0,75 düşüşle 0,1215 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan memecoin'lerin Bitcoin ve çoğu altcoin'in düşüşüne verdikleri tepki sert oldu. Dogecoin (DOGE) son 24 saatte yüzde 3,96 düşüşle 0,2048 dolara gerilerken, Shiba Inu (SHIB) yüzde 5,83 düşüşle 0,00002876 dolara geriledi.

Bugün Bitcoin fiyatının düşmesine neden olabilecek bir dizi faktör var. İşte o nedenleri

Fed'in Faiz Kararları

Piyasa, yatırımcılar temkinli davranarak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMÇ) kararından önce durgun görünüyor. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) dahil olmak üzere son yüksek enflasyon verileri, piyasayı olumsuz etkiledi.

Yatırımcılar daha önce 2024'te beş faiz indirimi bekliyordu, ancak son enflasyon verileri yatırımcıları bahsi sadece üçe indirmeye zorladı. CME FedWatch Tool, yarın faiz oranlarının değişmemesi ihtimalinin %99 olduğunu gösteriyor.

Şimdi yatırımcılar, Fed'in gelecekteki politika kararlarının daha fazla göstergesini bekleyerek temkinli bir şekilde işlem yapıyor gibi görünüyor. Bu temkinli yaklaşım, piyasanın merkez bankalarının eylemlerine ve Bitcoin dahil olmak üzere varlık fiyatları üzerindeki potansiyel etkiye duyarlılığını vurgulamakta.

Bitcoin ETF Çıkışları Endişe Yaratıyor

ABD Spot Bitcoin ETF'lerine güçlü girişlerle beslenen yükseliş momentumunun ardından, Pazartesi günü bu ay ilk kez çıkışlar kaydedildi. Grayscale'in GBTC'si, kuruluşundan bu yana en yüksek 642,4 milyon dolarlık çıkış yaşarken, BlackRock'ın IBIT'inden gelen 451,5 milyon dolarlık girişi geride bıraktı.

Bu arada, toplam ABD Spot Bitcoin ETF'lerinde dün 154,3 milyon dolarlık bir çıkış yaşandı ve piyasa katılımcılarının moralini bozdu. Birçok analist, bu eğilimi devam eden piyasa oynaklığı ortasında son Bitcoin çöküşüne katkıda bulunan bir faktör olarak görüyor.

Balina Satışları FUD'u Tetikliyor

Son gelişmelerde, önemli bir Bitcoin balinası, BitMEX borsasında 400'den fazla BTC satarak fiyatları geçici olarak 8.900 dolara düşürdü. Ancak piyasa kısa sürede normale döndü.

Bu arada, bu balina satışı, devam eden yükseliş trendi ortasında kâr elde etme stratejileriyle ilgili endişeleri yeniden alevlendirdi. Yatırımcılar, Bitcoin'in son yükselişinden yararlanmak için fırsatı değerlendiriyor.

Analistler Yarılanma Öncesi Düşüşe Karşı Uyarıyor

Popüler kripto para analisti Rekt Capital, Bitcoin için yaklaşan bir yarılanma öncesi düşüş konusunda uyarıyor. Bu düşüş, muhtemelen beklenen yarılanma olayından 28 ila 14 gün önce gerçekleşecek. Geçmiş trendler benzer bir paterni ortaya koyuyor, önceki yarılanmalar önemli düşüşlere tanık oldu (örneğin, 2016'da %38 ve 2020'de %20 düşüş).

Geçmiş performans gelecekteki sonuçları garantilemese de, yatırımcılar yaklaşan yarılanma öncesinde potansiyel piyasa türbülansına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarılıyor.

Kripto Piyasası Likidasyonu

Son 24 saat içinde kripto para piyasasında 222.681 işlem likide edildi ve toplam 524,33 milyon dolarlık bir kayıp yaşandı. Özellikle Bitmex, XBTUSD üzerinde 9,01 milyon dolarlık en büyük tek likidasyon emrini gördü.

Bitcoin likidasyonları 130 milyona ulaştı ve bunların çoğu long pozisyonlardan (102 milyon dolar) geldi. Short pozisyonlardan ise 28 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti.

Bitcoin Vadeli İşlemler Açık Faizi (OI) ve RSI:

CoinGlass verilerine göre Bitcoin Vadeli İşlemler Açık Faizi (OI) son 24 saatte %0,76 düşerek 532.75K BTC veya 34,12 milyar dolara geriledi.
Özellikle CME Borsası %4,53 düşüşle 168.79K BTC veya 10,78 milyar dolara, Binance ise %3,39 düşüşle 114.88K BTC veya 7,36 milyar dolara geriledi.

Buna rağmen, Bitcoin'in Göreli Güç Endeksi (RSI) 50'de kaldı ve bu da nötr bir piyasa hissiyatına işaret ediyor.

BİTCOİN'DE KRİTİK DÖNEM

Analistler, Bitcoin'deki geri çekilmeye ilişkin çeşitli açıklamalar sunuyor. Bazıları bunu güçlü bir yükseliş trendinden sonra doğal bir konsolidasyon dönemi olarak görüyor. Fed'in faizi indirimi beklentilerini azaltan son güçlü ABD enflasyon verilerine (TÜFE) işaret ediyorlar.

Bir diğer faktör ise, önümüzdeki ay planlanan Bitcoin madencilik ödülü yarılanması olabilir. Metalpha CEO'su Adrian Wang, piyasanın bu olayı çevreleyen potansiyel belirsizliklere uyum sağlıyor olabileceğini öne sürüyor. Blackrock'un Bitcoin ETF'sinin tarihi işlem hacmi de piyasada bir miktar huzursuzluk yarattı. Hızlı bir fiyat artışının ardından ani bir çöküş olabileceği endişeleri var.

Singapur merkezli QCP Capital, özellikle günlük BTC spot ETF'lerine olan sürekli talep nedeniyle bu düşüşlerin geçici olduğuna inanıyor. Önümüzdeki hafta Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarının yayımlanmasına kadar hafta sonu boyunca biraz volatilitenin yaşanmasını bekliyorlar. İlginç bir şekilde, ticaret masaları yıl sonu için 100.000 ile 150.000 dolar arasında strike fiyatına sahip Bitcoin çağrı opsiyonlarına güçlü bir ilgi olduğunu bildiriyor.

Bu arada, Polymarket'teki tahmin piyasaları, Bitcoin'in Cuma günü ABD Doğu Saati ile öğlene kadar 70.000 doların üzerine çıkma şansının azaldığını ancak hala var olduğunu gösteriyor. Bu rakam, haftanın başlarında kaydedilen %90'ın önemli ölçüde altında, şu anda %38 seviyesinde.

Konuya İlişkin Analistlerden Yorum Gecikmedi

Bitcoin fiyat hareketi için daha geniş bir resim göz önüne alındığında, popüler yatırımcı ve analist Rekt Capital sakin bir hava sürdürdü. Tüm zamanların en yüksek seviyelerinin hem yukarı hem de aşağı yönlü volatilite için klasik savaş alanları olduğunu ve trendin devamından önce çözülmek için zamana ihtiyaç duyduğunu öne sürdü. Rekt Capital, konuya ilişkin şu ifadeleri paylaştı:

"Bitcoin ne zaman eski Tüm Zamanların En Yüksek seviyesini kırsa, fiyat kesintisiz bir yükseliş trendine girmez. Tarihsel olarak Bitcoin eski ATH seviyeleri etrafında çok sayıda yukarı ve aşağı yönlü volatilite yaşamıştır. Ancak bu volatilite bir kez çözüldüğünde fiyat keşfi bizi bekliyor."

Konuya ilişkin bir diğer yatırımcı Jelle, mevcut Bitcoin fiyat modellerinin ABD borsa seansının ilerleyen saatlerinde gücün toparlandığını ve açılışta zayıflık olduğunu gördüğünü savundu. Analist Daan Crypto Trades ise başlangıçta bu süreç hakkında şu ifadeleri paylaştı:

"Bitcoin volatilite sürecinin çoğunu ABD piyasasının açık olduğu saatlerde görüyor. Özellikle son dönemdeki düşüşler piyasa her açık olduğunda gerçekleşiyor. ABD seansının sonları ve Asya seansı bu volatiliteyi toparladığımızı gördü."
Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok