Bayramda tatlıcılar açık mı? 2021 Ramazan Bayramı

Bayramda tatlıcılar açık mı? Bayramda tatlı satan dükkanlar açık mı? Tatlı dükkanları bayramda açık mıdır? Bayramda fırınlar kaça kadar açık? Ekmek ve pide almak isteyen vatandaşlar, fırınlar kaçta kapanıyor sorusunun yanıtını bu haberde bulabilirler. Bayramda ekmek çıkacak mı bayramda fırınlar çalışıyor mu sorusunun cevabı belli oldu.

13 Mayıs 2021 10:50
Bayramda tatlıcılar açık mı? 2021 Ramazan Bayramı
Bayramda ekmek çıkacak mı? Bayramda tatlıcılar açık mı? Bayramda tatlıcılardan tatlı alınabilecek mi? Koronavirüsle mücadele kapsamında tatlıcılar bayramı boyunca kaça kadar açık olacak? Tatlıcılar kaçta kapanacak? Türkiye'de günlük en çok tüketilen ekmek almak isteyen vatandaşlar, bir bayram geleneği olan tatlılar için de iftara kısa süre kalan tatlıcılara gitme geleneğini sürdürüyor. Bayramda baklava, kadayıf gibi tatlılar almak isteyenler kaça kadar açık sorusuna yanıt arıyor. İşte resmi karar...

BAYRAMDA TATLICILAR AÇIK M?

Bayramda tatlı üreticleri açık olacak mı? Bayramda tatlı üretimi yapan dükkanların açılıp açılmayacağına ilişkin detaylar bulunuyor. Bayramda tatlıcılar tam kapanma kısıtlaması kararlarına göre uygun saatler aralığında açık olacak.
 
BAYRAMDA EKMEK ÇIKACAK MI?
 
Bayramda ekmek çıkacak mı? bayramda fırınlar çalışıyor mu? Bayramda ekmek çıkacak mı? hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.
 
Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.
 
FIRINLAR KAÇA KADAR AÇIK OLACAK? 
 
Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.). Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.
 
– Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.
 
– Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.
 
KISITLAMADAN KİMLER MUAF TUTULACAK?
 
3.1- Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
 
3.2- Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;
 
Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 
Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),
 
Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 
ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,
 
Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
 
Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 
Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
 
Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.
 
3.3- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

Fırınlar Pazar günleri de açık olacak. Haftaiçi ve Cumartesi günleri olduğu gibi fırınlar da Pazar günleri açık.

Eczaneler Pazar günleri Nöbetçi Eczane sistemiyle çalışacak. 

TÜRKİYE GENELİNDEKİ NÖBETÇİ ECZANELERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
MARKETLER AÇIK MI? MARKETLER KAÇA KADAR AÇIK?

Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 arasında açık, zincir marketler ise pazarları kapalı olacak. Vatandaşlar araç kullanmadan ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabilecek. Markerlet 29 Mayıs tarihinde saat 18:00'e kadar açık olacak.

BİM açık olduğu saatler: Haftaiçi ve Cumartesi günleri 10:00 - 17:00 saatleri arasında BİM Marketler açık olacak. Pazar günleri ise açılmayacak.

A101 çalışma saatleri: 
Cumartesi ve haftaiçi günler saat 10:00 ile 17:00 saatlerinde açık.

ŞOK marketler kaçta açılıyor, Şok kaçta kapanıyor: 
Saat 10:00 - 17:00 arasında haftaiçi günlerinde ve Cumartesi açık olacak, Pazar günü 

Migros kaça kadar açık: Kapanma günlerinde Migros market haftaiçi ve Cumartesi günleri sabah 10:00 ve akşamüstü 17:00 saatleri arasında açık olurken Pazar günü ise açılmayacak.

Carrefour kaçta açılıyor: Saat 10:00 ile 17:00 arasında Carrefour marketlerin açık olacağı ve haftaiçi ile Cumartesi vatandaşlara hizmet verileceği açıklandı.

YEMEK SİPARİŞİ SAATİ TAM KAPANMA

Firmalar ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servis yapabilecek. Ramazanın bitmesiyle de saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecekler.

CAFELER RESTORANLAR AÇIK MI?

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleri 29 Nisan'dan 13 Mayıs tarihine kadar 24 saat sadece paket servis yapabilcek. Bunun nedeni tam kapanma kararları ile koroavirüs bulaşıcılığını önlemek olacak.

Daha fazla göster
yukarı ok