Tarihte kullanılan ilk emoji nedir? İşte ilk emoji

Tarihte ilk kullanılan emoji merak ediliyor? Peki bugünlerde herkesin çeşit çeşit kullandığı emoji, tarihte ilk ne zaman ve nerede kullanıldı? İşte tüm merak edilenlerin yanıtlarıyla sizlerleyiz.

21 Ocak 2019 03:44
Tarihte kullanılan ilk emoji nedir? İşte ilk emoji
Hadi yarışmasında ipucu olarak verilen Tarihte kullanılan ilk emoji nedir? sorusunun yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. Çok sayıda kullanıcı, bu emojiyi bulmak için Google'da araştırmalar yapıyor. İşte tüm detayları sizler için haberimizde derledik.

TARİHTEK ULLANILAN İLK EMOJİ NEDİR?
Tarihte kullanılan ilk emoji, Slovakya'da yapılan araştırma sonucu ortaya çıkmıştır.
Araştırmacıların aktardığına göre Jan Ladislaides isimli avukat bir hukuk dosyasının içinde "gülen yüz" emojisi kullanmış. 'Gülen yüz' emojisi resmi evraktaki var olan bir şeye olan mutluluğu yansıtmak amacı güdülerek çizilmiş. Kullanılan bu emojinin 382 yıl önce kullanıldığı söyleniyor.CİHAZLARDA İLK EMOJİ

İlk emoji, 1998 veya 1999 yılında Japonya'da NTT DoCoMo'nun i-mode mobile Internet platformunda çalışan ekibin bir üyesi olan Shigetaka Kurita tarafından yaratılmıştır. Set halinde 172 12×12 piksel emojiler, i-mode'un elektronik iletişimin kolaylaştırılması ve kendi sunduğu hizmetin benzer hizmetlerden ayrılması amacıyla mesajlaşma özelliklerinin bir parçası olarak yaratılmıştır. Kurita ilk 180 emojiyi şehirdeki insanların ve diğer şeylerin yaptıkları ifadeleri gözlemleyerek oluşturmuştur.

Ancak, 1997 yılında Nicolas Loufrani ASCII yüz ifadelerinin mobil teknolojide her geçen gün daha fazla kullanıldığını fark etmiş ve düz noktalama işaretlerinden meydana gelen mevcut ascii yüz ifadelerine karşılık, dijital ortamda daha fazla etkileşimli kullanım sağlayacak, daha renkli simgeler yaratmak amacıyla animasyonlu Smiley yüz ifadeleri ile denemeler yapmaya başlamıştır.

Buna paralel olarak Loufrani ilk grafikli yüz ifadelerini yaratmış ve Klasikler, Ruh Hali İfadeleri, Bayraklar, Kutlamalar, Eğlence, Spor, Hava Durumu, Hayvanlar, Yiyecek ve İçecekler, Ülkeler, Meslekler, Gezegenler, Burçlar, Bebekler gibi ayrı kategoriler altında sıralanan bir çevrim içi Yüz İfadesi Sözlüğü oluşturmuştur ve bu tasarımlar ilk olarak 1997 yılında Birleşik Devletler Telif Hakkı Ofisi'nde tescil edilmiş ve ardından 1998 yılında Web ortamında .gif dosyaları olarak yayınlanmış ve böylece teknolojide kullanılan ilk grafikli yüz ifadeleri olmuştur. 2000 yılında, Loufrani tarafından yaratılan Yüz İfadesi Dizini, kullanıcıların 1000 üzerinde Smiley grafikli yüz ifadesini ve bunların ascii sürümlerini smileydictionary.com sitesi üzerinden cep telefonlarına indirmeleri sağlanmıştır. Ardından, anı dizin 2002 yılında Marabout tarafından yayınlanan Dico Smileys kitabında yayınlanmıştır.

2001 yılında Smiley Şirketi Nokia, Motorola, Samsung, SFR (vodaphone) ve Sky Telemedia da dahil olmak üzere farklı telekomünikasyon şirketleri tarafından cep telefonuna indirilen yüz ifadelerinde kullanılmak üzere Loufrani'nin grafikli yüz ifadelerine ait hakları lisanslamaya başlamıştır.

Daha fazla göster
yukarı ok