Haber Tarihi: 03 Nisan 2024 17:46 - Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2024 17:46

Ramazan Bayramı Ne Zaman Bitiyor? 2024 Oruç ne zaman bitiyor, kaç gün kaldı?

2024 Ramazan Bayramı ne zaman bitiyor? Ramazan Bayramı tarihleri, 'Onbir Ayın Sultanı' Ramazan-ı Şerif'in gelmesiyle beraber gündem oldu. Özellikle memurlar ve özel sektör çalışanları yıllık izinleriyle beraber Ramazan Bayramı tatilini birleştirerek daha uzun soluklu tatil yapmanın planlarını yapıyor. Ramazan Bayramında kamu kurumları başta olmak üzere okullar, üniversiteler, belediyeler, bankalar ve diğer birçok kurum kapalı olacak. Oruç ayı olarak da bilinen Ramazan ayı 11 Mart günü başlayacak. Peki Ramazan Bayramı Ne Zaman Bitiyor? 2024 Oruç ne zaman bitiyor, kaç gün kaldı?

Ramazan Bayramı Ne Zaman Bitiyor? 2024 Oruç ne zaman bitiyor, kaç gün kaldı?
Abone Ol
Ramazan ayı, Müslümanlar için büyük önem taşıyan ve manevi bir coşkuyla kutlanan bir aydır. Oruç tutmanın ve ibadetlerin yoğunlaştığı bu ayın sonunda gelen Ramazan Bayramı da büyük bir sevinçle karşılanır. Peki, 2024 yılında Ramazan Bayramı ne zaman bitiyor? Bu yazıda, Ramazan Bayramı'nın tarihi, tatil günleri ve bayramı en güzel şekilde kutlamak için bazı öneriler bulabilirsiniz.

Ramazan Bayramı Ne Zaman Bitiyor? 2024 

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı, Nisan ayının 4. haftasında idrak edilmişti. Bu yıl ise Ramazan Bayramı, Nisan ayının 2. haftasına denk geliyor. Ramazan Bayramı'nın bir gün öncesi arefe günü olarak kabul edildiğinden yarım gün olacak. İşte, Ramazan Bayramı takvimi;

Ramazan Bayramı Arefe günü 9 Nisan Salı

Ramazan Bayramı 1. günü 10 Nisan Çarşamba

Ramazan Bayramı 2. günü 11 Nisan Perşembe

Ramazan Bayramı 3. günü 12 Nisan Cuma (son)

Ramazan Bayramı Kutlama Önerileri:

Aileniz ve sevdiklerinizle bir araya gelin. Bayramın en önemli amacı sevdiklerinizle bir araya gelerek bayram coşkusunu paylaşmaktır.
Aileniz ve dostlarınızla keyifli vakit geçirmek için planlar yapabilirsiniz.

Bayram namazına gidin. Bayramın ilk günü camiye gidip bayram namazını kılmak önemli bir ibadettir.

Bayramlaşın. Bayramlaşmak, kırgınlıkları unutmak ve kardeşlik duygularını pekiştirmek için bir fırsattır. Aileniz, dostlarınız ve komşularınızla bayramlaşarak bayramın sevincini paylaşabilirsiniz.

Fakirlere ve muhtaçlara yardım edin. Bayram, yardımlaşma ve dayanışma duygularını da ön plana çıkarır. Bu vesileyle fakirlere ve muhtaçlara yardım ederek iyilik yapabilirsiniz.

Bayram geleneklerini yaşatın. Bayramın kendine özgü geleneklerini yaşatarak kültürel mirasımızı korumaya katkıda bulunabilirsiniz.

Lezzetli bayram yemekleri pişirin. Bayram sofraları, ailenin bir araya geldiği ve lezzetli yemeklerin tadına bakıldığı özel ortamlardır. Geleneksel bayram yemekleri hazırlayarak sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

Tatil beldelerine gidin. Bayramı tatil beldelerinde geçirerek dinlenebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Seyahat edin. Bayramı farklı bir şehirde veya ülkede geçirerek yeni deneyimler yaşayabilirsiniz.
Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem

Diğer Haberler

Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok