Haber Tarihi: 07 Şubat 2023 14:48 - Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2023 14:48

Kilis'te deprem son dakika 7 Şubat 2023 Kilis deprem kaç şiddetinde oldu? Kilis deprem kaç kişi öldü, yaralı sayısı ne kadar?

Son dakika Kilis deprem haberleri. AFAD verilerine göre Kahramanmaraş'ta saat 04.17'de 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 7.4 büyüklüğündeki deprem çevre illerde de hissedildi. Peki, Kilis deprem mi oldu? Son dakika Kilis deprem kaç şiddetinde oldu? Kilis deprem kaç kişi öldü, yaralı sayısı ne kadar? 7 Şubat 2023! İşte Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından açıklanan verilere göre son dakika deprem haberleri...

Kilis'te deprem son dakika 7 Şubat 2023 Kilis deprem kaç şiddetinde oldu? Kilis deprem kaç kişi öldü, yaralı sayısı ne kadar?
Abone Ol
Son dakika Kilis deprem haberleri. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sabah 04.17'de yaşanan depremin şiddeti çevre illeri de sarstı. Kahramanmaraş'ın yanısıra başta, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Diyarbakır olmak üzere depremin şiddetli hissedildiği 10 ilde okullar hafta boyunca tatil edildi. İçişleri Bakanı Soylu, "Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır" açıklamasını yaptı.  Peki, Kilis deprem mi oldu? Son dakika Kilis deprem kaç şiddetinde oldu? Kandilli Rasathanesi/AFAD son depremler listesi 7 Şubat 2023 

KİLİS DEPREM İLE SARSILDI! 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem saat 4.17'de, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşti. 

7,4 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu. 

Sarsıntı Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay'da da hissedildi. 

SON DAKİKA KİLİS DEPREM: KAÇ KİŞİ ÖLDÜ, KAÇ YARALI VAR? 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 10 ili etkileyen depremde hayatını kaybedenler ve yaralananlarla ilgili son rakamları paylaştı.

Oktay, "toplamda 284 can kaybı var, 2 bin 323 yaralı var. 1710 bina yıkıldı" dedi ve sayıların artacağının tahmin edildiğini söyledi.

AFAD'da yaptığı açıklamada Oktay, illerdeki can kaybı, yaralı ve yıkılan bina sayısıyla ilgili şu detayları verdi:

-Kahramanmaraş'ta 70 can kaybı, 200 yaralı, 300 yıkılan bina.

-Gaziantep'te 80 can kaybı, 600 yaralı, 581 yıkılan bina.

-Hatay'da 4 can kaybı, 7 yaralı, 200 yıkılan bina.

-Osmaniye'de 20 can kaybı, 200 yaralı, 83 yıkılan bina.

-Adıyaman'da 13 can kaybı, 22 yaralı, 100 yıkılan bina.

-Diyarbakır'da 14 can kaybı, 226 yaralı, 20 yıkılan bina.

-Şanlıurfa 18 can kaybı, 200 yaralı, 60 yıkılan bina.

-Kilis 8 can kaybı, 200 yaralı, 50 bina yıkılan bina.

-Adana 10 can kaybı, 118 yaralı, 16 bina yıkılan bina.

-Malatya, 47 can kaybı, 550 yaralı, 300 yıkılan bina.

DÖRDÜNCÜ SEVİYEDE ALARM VERİLDİ 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bütün ekiplerimiz teyakkuz halinde. Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır.  Şu anda yıkım ve can kaybı bilgisi konusunda net bir şey söyleyemeyiz." açıklamasını yaptı. 

AFAD: ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNULDU Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD, 7,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC (Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi) üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulduğunu açıkladı. 

32 ARTÇI, EN BÜYÜĞÜ 6,6 

AFAD, depremin ardından en büyüğü Gaziantep Nurdağı'nda 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 32 artçı sarsıntı meydana geldiğini açıkladı. 

Artçı sarsıntılar nedeniyle binalara girilmemesi istendi.  

Depremin ardından Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da binalar yıkıldı. 

Yıkılan binaların bulunduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. 

KAHRAMANMARAŞ VALİSİ: HASAR CİDDİ 

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, "Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi." açıklamasında bulundu. 

MALATYA'DA 23 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 420 YARALI VAR 

Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti. 

DİYARBAKIR'DA 6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, kentte ilke belirlemelere göre 6 binanın yıkıldığını, 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 79 kişinin de yaralandığını duyurdu. 

ŞANLIURFA'DA 18, OSMANİYE'DE 7 CAN KAYBI 

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ilk belirlemelere göre 18 kişinin yaşamını yitirdiğini, 77 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. 

Ayhan kentte 19 binanın yıkıldığını, yıkılan binalarda kurtarma çalışmalarının sürdüğünü aktardı. 

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, kentte 65 binanın yıkıldığını, 7 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. 

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EKİPLER İVEDİLİKLE SEVK EDİLDİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda "İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir. Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı mehmet Kasapoğlu, Kahramanmaraş depreminin ardından çalışmaları AFAD Koordinasyon Merkezinde koordine ediyor. 

 AFAD'DAN CEP TELEFONLARIYLA İLETİŞİME DAİR UYARI 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), pet çok ilde hissedilen Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından cep telefonlarıyla iletişime ilişkin uyarıda bulundu. 

Başkanlığın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, "Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının." bilgisi paylaşıldı. 

TAG OTOYOLU KAPATILDI 

TAG Otoyolu Osmaniye-Gaziantep batı kavşağı arası, deprem sebebiyle otoyol gövdesinde oluşan hasardan dolayı ulaşıma kapatıldı. Trafik D-400 yoluna yönlendirildi. 

 "BÖLGEDE SON YILLARIN EN BÜYÜK DEPREMİ" 

Yabancı ajanslar sarsıntıyı "bölgede son yılların en büyük depremi" olarak tanımladı. Deprem, Suriye ve Lübnan'dan Gürcistan'a kadar hissedildi. 

MSB: NAKLİYE UÇAKLARI GÖREVE HAZIR 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı unsurları ile AFAD'ın talepleri kapsamında nakliye uçaklarının göreve hazır olduğunu, taleplerin karşılanması için koordinasyona başlandığını duyurdu.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Kilis
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok