Çanakkale Ayvacık'ta deprem! Kaç şiddetinde deprem oldu?

Çanakkale'de yeni bir deprem meydana geldi. AFAD, saat 10.00 da merkezüssü Çanakkale' in Ayvacık ilçesi olan 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

20 Mart 2017 11:02
Çanakkale Ayvacık'ta deprem! Kaç şiddetinde deprem oldu?
Çanakkale'de yeni bir deprem meydana geldi. AFAD, saat 10.00 da merkezüssü Çanakkale' in Ayvacık ilçesi olan 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD), Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde deprem olduğunu bildirdi.

Depremin büyüklüğünün 4,3 olduğu ifade edildi.

Yerin 4,6 kilometre derinliğine meydana gelen deprem ilçede kısa süreli panik yaratırken, depremin saatinin 10.00 olduğu aktarıldı.

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) verilerine göre, Ayvacık'taki depremin büyüklüğü 4,2.

Ayvacık yaşanan son depremlerle hasar almıştı.

DEPREM NEDİR? NEDEN DEPREM OLUR? | Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da gerçekleşebilir.


Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok