Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları, oyuncu kadrosu

TRT 1'de yayınlanacak olan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin saat kaçta başlayacağı merak konusu oldu. TRT'nin yeni sezon dizilerinden 'Uyanış: Büyük Selçuklu', bu akşam ilk bölümüyle izleyici karşısına çıkacak.

28 Eylül 2020 15:39
Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları, oyuncu kadrosu
Eşsiz bir medeniyetin inşa edildiği dönemi yansıtan "Uyanış: Büyük Selçuklu" dizisi; oyuncuları, kostümleri, tarihsel mekanları ve hikayesiyle dikkat çekiyor.
Yapımcılığını Emre Konuk'un üstlendiği, Sedat İnci'nin yönettiği, Serdar Özönalan ile Emre Konuk'un senaristliğini yaptığı dizinin, oyuncu kadrosunda ise; Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe yer alıyor.

Kılıcın parlattığı, kalemin aydınlattığı bir çağın öyküsü olan; Nizamülmülk, İmam Gazali, Ömer Hayyam, haşhaşiler, Hasan Sabbah ve Fatımileri'nde işleneyeceği dizide Sultan Melikşah ve Ahmed Sencer döneminin büyük ve ihtişamlı hikayesi ekranlara geliyor.

'Uyanış: Büyük Selçuklu' bu akşam saat 20:00'de TRT 1 ekranlarında olacak.

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU OYUNCULARI

Buğra Gülsoy - Sultan Melikşah
Hatice Şendil - Terken Hatun
Gürkan Uygun - Hasan Sabbah
Ekin Koç - Ahmed Sencer
Leyla Lydia Tuğutlu - Elçin
İlker Kızmaz - Arslantaş
Mehmet Özgür - Nizamülmülk
Cemal Toktaş - Gazzali
Osman Sonant - Andreas
Sevda Erginci - Turna
Murat Garipağaoğlu - Fatımiler Lideri
Bülent Alkış - Ömer Hayyam
Çiğdem Selışık Onat - Seferiye Hatun
Serdar Kılıç - Alp Arslan
Ali Gözüşirin - Muhammed Tapar
Leyla Feray - Gevher HatunUYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU FRAGMANI İZLE


Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…

Melikşah, Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır.

Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk'e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan'dan aldığı Selçuklu Devleti'nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah'ın fedaisi yapar. Nizamülmülk'ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah'ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah'ın anası Seferiye, Melikşah'ın oğlu Tapar'ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken'in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer'in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

Daha fazla göster
yukarı ok