Haber Tarihi: 04 Şubat 2023 15:05 - Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2023 15:05

Tatil uzayacak mı? 2023 Ara tatil ne zaman bitiyor? 15 tatil ne zaman bitiyor?

Ara tatil (15 tatil) ne zaman bitiyor, kardan dolayı tatil uzayacak mı, 2023 MEB takvimi ile belli oldu. Okulların açılma tarihi, İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin gündeminde yer alıyor. Türkiye genelinde etkisi olması beklenen kar yağışısı sonrası öğrenciler, yarıyıl tatiline ilişkin son gelişmeleri yakından takip ediliyor. Yağışların İstanbul'da hafta sonundan itibaren etkili olması beklenirken Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Ordu, Mardin, Siirt gibi illerde kuvvetli kar yağışı alarmı verildi. Peki, tatil uzayacak mı? 2023 Ara tatil ne zaman bitiyor? 15 tatil ne zaman bitiyor?

Tatil uzayacak mı? 2023 Ara tatil ne zaman bitiyor? 15 tatil ne zaman bitiyor?
Abone Ol
2023 yarıyıl ara tatil ne zaman bitiyor, tatil uzayacak mı soruları tekrar gündeme geldi. Yorucu ve yoğun bir dönemi geride bırakan öğrenciler, evlerinde doyasıya tatilin keyfini çıkartıyor. Öğrenciler kar yağışının yoğun illerde tatil uzayıp uzamayacağını merak ediyor. Meteoroloji tahminlerine göre kar yağışı Ordu, Giresun, Siirt, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin gibi illerde kuvvetli ve yoğun kar yağışı bekleniyor. Peki Okullar ne zaman açılacak, yarıyıl tatili ne zaman bitecek? İşte detaylar...

TATİL UZAYACAK MI 2023?
Kar yağışları tüm ülkeyi etkisi altına alırken ünlü Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten'den yeni uyarılar geldi. Kerem Ökten o tarihi işaret etti ve okulların tatil olabileceğini söyledi. Ökten paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
"Avrupa modeli, Kanada modeli ve Amerika modeli aynı fikirde. Türkiye'ye Sibirya'dan bir soğuk canavarı gelebilir. 14 Şubat sevgililer gününü içine alacak şekilde. Okulların durumu tekrar gözden geçirilebilir."

KAR YAĞIŞI YURDU ETKİSİ ALTINA ALACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul başta olmak üzere peş peşe kar yağışı uyarıları gelmeye başladı. Son olarak Meteoroloji önümüzdeki 7 gün yurt genelinde beklenen hava olaylarına ilişkin bir değerlendirme haritası yayımladı. Buna göre yurdun büyük bir bölümünde kar etkili olacak.

Pazar gününden itibaren Sibirya'dan gelecek yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girecek yurdumuzda "İstanbul'a kar gelecek mi?" sorusu merak ediliyor. Meteoroloji'nin 5 günlük hava durumu raporuna göre İstanbul'da cuma ve cumartesi günü yağmur görülecek.

Pazar günü ise İstanbul'a beklenen kar yağışı başlıyor. 5 günlük tahmine göre salı gününe kadar sürmesi beklenen kar yağışının kuvvetli olacağı ve sahil bölgelerinde bile beyaz örtü oluşturacağı ifade ediliyor.

OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Kar yağışı sebebiyle okulların tatil olup olmayacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Okulların durumu hava raporuna göre belli olacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapıldığında haberimizde yer vereceğiz.

İKİNCİ DÖNEM ARA TATİL NE ZAMAN BİTİYOR?

Öğrenciler, 2022-2023 eğitim öğretim yılında birinci dönem ara tatillerini 14-18 Kasım tarihlerinde yaptı. Yarıyıl tatili sonrası okullarda eğitim öğretim faaliyetleri başlayacak. İkinci dönem ara tatil ise 17-20 Nisan tarihleri arasında uygulanacak. İkinci dönem ara tatili, Ramazan bayramı tatiliyle denk geldiğinden öğrenciler ek olarak tatil yapmayacak. MEB takvimine göre okullarda ikinci dönem 16 Haziran'da sona erecek ve yaz tatili başlayacak.


YAZ TATİLİ NE ZAMAN?

2022-2023 eğitim öğretim yılı 16 Haziran'da okulların kapanmasıyla sona erecek. Öğrenciler okulların kapanmasıyla 90 gün süren yaz tatilinin tadını çıkaracak. Henüz 2023-24 eğitim öğretim yılı takvimi yayınlanmadı. Ancak okulların Eylül ayının ilk haftası açılması bekleniyor.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU


Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok