Sürtünmeyle hamile kalinir mi? Hamile oldugumu nasil anlarim?

Sürtünmeyle hamile kalınır mı? ifadesinde hamile olduğumu nasıl anlarım belirtileri birlikte sorulmuş. Konuyla ilgili sürtünmeyle hamile kalınır mı Genç kızlarımızın en çok merak ettiği konulardan birisi de sürtünme ile hamilelik oluşup oluşmadığıdır. Sperm hücresi hareketli bir hücredir. Bu sebeple sürtünmeyle birliktelik sırasında erkek ve kadının genital bölgeleri tamamen çıplak ise sperm hücreleri meni aracılığıyla vajinal yoldan ilerleyip gebelik oluşturabilir.

02 Haziran 2020 06:36
Sürtünmeyle hamile kalinir mi? Hamile oldugumu nasil anlarim?
Sürtünme ile hamile kalmak için ve gebeliğin oluşması için ne yazık ki penisin vajinaya girmesi şart değildir. Kadın ve erkek çıplak iken vajinanın üzerine boşalma olursa ya da boşaldıktan sonra meninin az bir kısmı dahi vajinal bölgeye bulaşırsa, hareketli olan sperm hücreleri vajinadaki ıslaklığın da yardımıyla ilerleyip yumurtayı dölleyebilir. Bakire olan kadın tam bir cinsel birliktelik olmadığı halde sürtünmeyle birliktelikte gebe kalmış olur.

Sürtünme İle Birliktelik Sonrası Kanama Olur Mu?

Sürtünmeyle birliktelik kadın ve erkeğin üzerinde kıyafet yokken olmuşsa ve sonrasında kanama olursa bu durumda kızlık zarının zarar görmüş olma ihtimali vardır. Kadın ve erkek cinsel haz aldığında ıslanır ve bu durumda vajen kayganlaşır. Kayganlaşan vajinada penisin içeri girmesi daha rahat olur ve kızlık zarı hasar görebilir.

Sürtünmeyle birliktelik sırasında kadın ve erkeğin üzerinde çamaşır ya da kıyafet varsa ve birliktelik sonrası kanama oluşmuşsa, bu durum kıyafetlerin baskısıyla vajina çevresinde meydana gelen tahrişten dolayı gerçekleşmiş olabilmektedir. Genç kızlarda, kıyafetler üzerinde iken gerçekleşen sürtünme ile ilişkilerde bile vajina bölgesine yoğun ve şiddetli bir baskı söz konusu olursa kızlık zarında zedelenme ya da kızlık zarı yırtılması oluşabilir. Her iki durumda da kanama olduğunda bir jinekoloğa görünmeniz uygun olacaktır.Sürtünme İle Birliktelikte Oluşan Hamilelik Sonlandırılabilir Mi?

Hangi yolla gebe kalınmış olursa olsun gebeliği sonlandırmanın en sağlıklı yöntemi kürtajdır. Sürtünmeyle birliktelikte gebelik oluşmuş, ancak tam bir cinsel birliktelik olmamıştır. Bu durumda kızlık zarı halen açılmamıştır. Bu hastalara kürtaj yapıldığında kızlık zarının yapısı bozulabilmektedir. Kürtaj sırasında ne kadar küçük aletler kullanılırsa kullansın kızlık zarı zarar görebilir. Çünkü kızlık zarının açıklığı cerrahi aletlerin geçmesine izin vermeyecek kadar dar olabilir ve bozulmaması için kürtaj yarım yapıldığında içeride parça kalıp kadına zarar verebilir. Bu sebeple önemli olan kadının sağlığı olacağından kürtaj işlemi tam olarak yapılıp içeride parça bırakılmamalıdır.

Kıyafet Varken Sürtünemeyle Gebe Kalınabilir Mi?

Gebeliğin oluşabilmesi için sperm hücresinin vajinal kanaldan geçerek yumurtaya ulaşması ve döllemesi gereklidir. Kadının üzerinden günlük kıyafetleri varken sürtünmeyle birliktelik olsa dahi sperm-vajina geçişi olmayacağı için gebelik oluşmaz.

NASIL HAMİLE KALABİLİRİM?

Hamile kalabilirim sorusu her zaman en çok aratılanlar arasında. Yapılan araştırmalarda nasıl hamile kalabilirim, kadın nasıl hamile olur bilgilerini buradan elde edebilirsiniz. Yumurtlama, olgun bir yumurtanın yumurtalıktan salındığı süreçtir. Bu altı gün önemlidir, çünkü yumurta bırakıldıktan sonra yaklaşık 12 ila 24 saat döllenebilir. Ek olarak, sperm, cinsel ilişkiden beş gün sonra doğru koşullar altında kadın üreme sisteminin içinde yaşayabilir. Yumurtlama sırasında fallop tüplerinde canlı sperm bulunduğunda hamile kalma şansınız en yüksektir.

Yaklaşık 40 hafta süren hamileliğin oluşumunda pek çok faktör rol oynar. Bunların başında, doğru zamanda korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek gelir. Erkekler, her an üremeye hazır olsa da, kadın fizyolojisinde işler biraz daha karmaşıktır. Kadınlarda adet dönemi, üreme döneminin devam ettiğini gösterse de belirli bir yumurta sayısıyla dünyaya gelen ve bu rezervle yaşamını sürdüren kadınlarda yaş ilerledikçe, gebe kalma şansı da azalır. Regl ya da adet kanaması, her ay döngüler halinde gerçekleşirken kadın vücudu da sürekli olarak olası bir gebeliğe karşı kendini yeniler. Öncelikli olarak gebeliğin sağlanabilmesi için kadının, her 21 ila 35 günde bir ya da farklı bir deyişle ortalama her 28 günde bir adet görmesi gerekir.HAMİLE KALMA YÖNTEMLERİ, NASIL HAMİLE KALINIR?

Bir ayda, çocuk sahibi olmak isteyen her 100 çiftten yalnızca 20'si başarıya ulaşır. 2 yıl boyunca çocuk sahibi olmak isteyenlerin ise %95'i gebelik sağlayabilir. Gebeliğin sağlanabilmesi için kadının, yumurtlama zamanını bilmesi, dolayısıyla adet döngüsünü takip etmesi önemlidir. Ayrıca gebeliğe engel olabilecek, tiroit hastalığı, polikistik over sendromu, diyabet, endometriozis gibi rahatsızlıkların önceden fark edilmesi ve tedavi edilmesi için hekim kontrolüne gidilmesi önerilir. Zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olmak, gebelik için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Obezite ve stres gebeliğin önünde duran büyük engellerdir. Bu yüzden fazla kilolardan kurtulmak, stresle başa çıkmanın yollarını bulmak ya da stres yaratan ögeleri hayattan çıkarmak da önemlidir. Tüp bebek denenmesine rağmen gebe kalamayanların, bebek sahibi olmaktan vazgeçtikten sonra gebe kalması az rastlanan bir durum değildir. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında gebelik stresine girmemek, olayı akışına bırakmak da gebelik şansını arttırabilir. Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı krem, yağ ve diğer kozmetik ürünler, spermlere zarar verebilir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin bu ürünlerden uzak durması önemlidir.Düzenli olarak egzersiz yapmak, kişinin ideal vücut kitle indeksine ulaşmasını sağlarken, stres seviyesinin azaltılmasında etkilidir. Folik asit, kalsiyum ve demir gibi vitaminlerin takviye edilmesinin yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir. Uyarıcı etkisi bulunan sigara, alkol, kafein kullanımı gebeliğin oluşumunu engelleyebilir. Baba olmak isteyen erkeklerin de bu tavsiyelere uyması, gebelik şansını arttırır. Ayrıca erkeklerin dar, kalın iç çamaşırı giymesi, sıcak suyla yıkanması da gebeliğin oluşmasını engelleyen etkenler arasında yer alır.

HAMİLE KALMAK İÇİN EN UYGUN GÜN NE ZAMAN?

Vajinal sekresyonlarda değişiklik. Yumurtlamadan hemen önce, temiz, ıslak ve esnek vajinal sekresyonlarda bir artış fark edebilirsiniz. Yumurtlamadan hemen sonra, servikal mukus azalır ve daha kalın, bulutlu ve daha az fark edilir hale gelir.

Bazal vücut ısısında değişiklik. Yumurtlama sırasında vücudunuzun dinlenme (bazal vücut sıcaklığı) sıcaklığı hafifçe artar. Bazal vücut sıcaklığını ölçmek için özel olarak tasarlanmış bir termometre kullanarak, yatmadan önce her sabah sıcaklığınızı alın. Sonuçları kaydedin ve ortaya çıkacak bir kalıp arayın. Sıcaklığınız artmadan iki ila üç gün boyunca en doğurgan olacaksınız.

Ayrıca tezgah üstü bir yumurtlama kiti denemek isteyebilirsiniz. Bu kitler, idrarınızı yumurtlamadan önce gerçekleşen hormonlardaki dalgalanma için test eder, bu da yumurtlama olasılığınızın en yüksek olduğu zamanı belirlemenize yardımcı olur.HAMİLE KALMA DÖNEMİ NASIL ANLAŞILIR?

Hamile kalmak için şu basit ipuçlarını izleyin: Düzenli olarak cinsel ilişkiye girin. En yüksek gebelik oranları, her gün veya her gün beraber olan çiftlerde görülür.

Yumurtlama zamanına yakın tarihlerde her gün cinsel ilişkiye girmek mümkün değilse veya zevkli değilse, döneminizin bitiminden kısa bir süre sonra başlayarak haftada iki ila üç günde bir yapabilirsiniz. Bu, en doğurgan olduğunuz zamanı bulmaya yardımcı olabilir.

Normal kilonuzu koruyun. Aşırı kilolu ve zayıf kilolu kadınlar yumurtlama bozuklukları açısından yüksek risk altındadır.

Ayrıca, sağlık hizmeti sağlayıcınızla önyargı planlaması hakkında konuşmayı düşünün. Genel sağlığınızı değerlendirebilir ve sağlıklı hamilelik şansınızı artırabilecek değişiklikleri belirlemenize yardımcı olabilir. Sağlık uzmanınız, spina bifida ve diğer nöral tüp defekti riskini azaltmak için gebe kalmadan birkaç ay önce folik asit almanızı önerecektir.

HAMİLELERİN YAPMAMASI GEREKENLER

- Sigara içme. Tütünün, genel sağlığınızdan ve bir fetüsün sağlığından bahsetmemek için doğurganlık üzerinde çoklu olumsuz etkileri vardır. Sigara içiyorsanız, sağlık uzmanınızdan gebe kalmadan önce bırakmanıza yardımcı olmasını isteyin.

- Alkol içme. Ağır alkol kullanımı doğurganlığın azalmasına neden olabilir. Genellikle, gebe kalmayı umuyorsanız alkolden kaçınmak en iyisidir.

- Kafeini azaltın. Araştırmalar, doğurganlığın günde 200 miligramdan az kafein tüketiminden etkilenmediğini göstermektedir. Bu günde bir ila iki fincan 6 ila 8 ons kahve.

- Aşırı egzersiz yapmayın. Haftada beş saatten fazla yorucu, yoğun egzersiz, yumurtlamanın azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

- Ayrıca aldığınız ilaçlar hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Bazı ilaçlar - reçetesiz satılanlar bile - gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Daha fazla göster
yukarı ok