Haber Tarihi: 16 Mart 2023 09:16 - Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2023 09:16

SED yardımı ne zaman yatacak? Mart 2023 SED yardımı yatan iller!

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçici ekonomik destek kapsamında verilen SED ödeme tarihi gündemde yer alıyor. Mart ayının ortalarına gelirken ödemelerin ne zaman yapılacağı ve ödeme miktarları SED yardımını alan vatandaşlar tarafından araştırlıyor.Peki, SED yardımı Mart ayı ödemeleri ne zaman yatacak, neden yatmadı? SED yardımı yatan iller hangileri? İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

SED yardımı ne zaman yatacak? Mart 2023 SED yardımı yatan iller!
Abone Ol
Mart ayının ortalarına gelinmesiyle beraber özellikle "Mart ayı SED yardımı ne zaman yatacak 14 Mart? SED yardım ödemeleri yattı mı?" gibi sorular yardım alan aileler tarafından sıkça araştırılmaya başlandı. Peki, SED yardımı Mart ayı ödemeleri ne zaman yatacak? SED yardımı ne kadar? SED yardımı nedir? SED yardımı hangi durulmada kesilir? Detaylar haberimizde...
SED YARDIMI MART AYI ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATACAK?

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için her ay düzenli olarak ödeniyor. Ancak Mart ayı SED ödeme tarihiyle ilgili olarak resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Açıklama yapılırsa haberimizde yer vereceğiz. SED yardımı ödemelerin yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden T.C kimlik numarası ile öğrenilebiliyor.

SED YARDIMI NE KADAR, KAÇ TL?

SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarının ortalama 2.337 TL'den 3.038 TL'ye yükseldiği açıklanmıştı. Buna göre SED yardımı ödemeleri her ay ihtiyaç sahibi hanelere 3.038 TL olarak ödenmekte.

SED YARDIMI NEDİR?

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklara verilen destek ödemesi.

SED YARDIMI HANGİ DURUMLADA KESİLİR?

Sosyal Güvenceli olunması, muhtaçlık halinin sona erdiğinin tespit edilmesi veya yardım ödeme şartlarının (eğitim devam ve sağlık kontrol) gerçekleştirilmemesi nedeni ile yardım ödemesi kesilebilir.

SED YARDIM ÖDEMELERİ YATTI MI?

Ödemelerin yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden T.C kimlik numarası ile öğrenilebiliyor.

KİMLER SED HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için koşullar;

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.


Haber ile daha fazlasına ulaşın:
SED
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 
yukarı ok