Ne zaman LYS sonuçları (sınav) açıklanacak?

LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih için buraya... LYS sınavları yapıldı. Peki, LYS matematik, LYS sosyal bilimler, LYS Edebiyat, LYS Fen bilimleri sınavları tam olarak ne zaman açıklanacak? İşte tüm soruların yanıtı...

19 Haziran 2017 09:04
Ne zaman LYS sonuçları (sınav) açıklanacak?
ÖSYM, LYS sonuçlarını ne zaman açıklayacak? sorusunun yanıtına haberimizden faydalanabilirsiniz. ÖSYM, konu hakkında ne açıklama yaptı? İşte LYS soru, cevapları, tüm yorumlar ve detaylarla sizlerleyiz.
LYS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?
Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:

LYS testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayısı

YGS puanları ve başarı sıraları

LYS puanları ve başarı sıraları

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)

Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.

LYS SONUÇLARININ AÇIKLANMA TARİHİ

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sonuçların açıklanması konusunda bir sürpriz yapmayacaklarını söyleyerek, "Makul bir sürede açıklayacağız" dedi. (LYS sonuçları ise 11 Temmuz 2017'de açıklanacak.)LYS PUAN HESAPLAMA ÖĞRENME

* LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.


* Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

* Hesaplanan standart puanlar ve kılavuzda yer alan Tablo 1E'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır. ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği Tablo 1D'de gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır.

* ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları LYS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının % 20'si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.

LYS İÇİN İLGİNÇ TWEETLER

LYS Twitter gündemine de oturdu, LYS için paylaşımlar yapan öğrenciler enteresan anların oluşmasına neden oldu. 2017 LYS-1 oturumuna damga vuran soru "Pelin sorusu" oldu. Pelin'in bozuk hesap makinesiyle ilgili soru birçok öğrencinin en çok paylaşım yaptığı soru olarak göze çarptı. İşte ilginç LYS Tweetleri…

-O değilde Pelin'in derdi 1 milyonu gerdi.
-Pelin iki sınavdır amele amele işler yapıyo ÖSYM Peline sahip çık
-#lys1 ismi pelin olan kızlar acilen sinir sınır dışına
-Ygs de yırtık menüden sipariş vermeye çalışan pelin, lys de bozuk hesap makinesi kullanarak bizi yine şaşırtmadı iğrenç insansın pelin
-Pelin gözünü seveyim nerede yaşıyorsan konum at hesap makinesi göndereceğim
-Pelin git kendine yeni bi hesap makinası al seninle mi uğraşacaz #Lys2017
-Bana Pelin'in o hesap makinesini bulun getirin #lys1
-Arkadaş,akraba,eş,dost adı Pelin olan kim varsa tüm irtibatımı kesiyorum

LYS'DE 2 SORUNUN İPTALİ İSTENİYOR!

Üniversite sınavlarının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kapsamında dün, LYS-1 Matematik oturumu yapıldı. 839 bin 124 adayın başvurduğu sınavda adaylara, 80 soru soruldu, 135 dakika süre tanındı. Bu yıl getirilen yeni uygulamayla LYS-1 Matematik Sınavı'nda, önceki yıllarda ayrı ayrı düzenlenen matematik ve geometri testleri birleştirildi. Bu değişiklikle birlikte, puan türlerinde Matematik'in katkısı da arttı. Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk gibi en gözde programların puanlamasında etkili olan ve en çok adayın yarıştığı LYS-1 o nedenle çok önemliydi.

Sınav sonrası uzmanlardan gelen yorumlara göre LYS-1 Matematik Sınavı'nda, 2 soru müfredat dışı ve mutlaka iptal edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, sınavın 78 soru üzerinden değerlendirilmesi gerektiği görüşünde. Matematik öğretim programından kaldırılan "Uzayda Doğru ve Uzayda Düzlem" denklemlerinden gelen 2 sorunun iptali için pek çok aday da ÖSYM'ye itiraz başvurusunda bulunacak.

Daha fazla göster
yukarı ok