Haber Tarihi: 06 Şubat 2023 21:15 - Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2023 21:15

Milli yas ilan edilince ne olur? Milli yas tatil mi? Milli yas ne demek?

Milli yas tatil mi? Milli yas ilan edilince ne olur? Milli yas olunca ne olur, ne demek? Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Öğle saatlerinde bölgede 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelirken 10 ilde büyük yıkım yaşandı. Meydana gelen depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini açıkladı. Peki, Milli yas edilince ne olur? Milli yas ne zaman ilan edilir? Milli yas nedir? İşte detaylar...

Milli yas ilan edilince ne olur? Milli yas tatil mi? Milli yas ne demek?
Abone Ol
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7'lik deprem bölgede büyük bir yıkıma neden olurken, şehirde saat 13.24 itibarıyla bu kez Elbistan merkezli 7.6'lık yeni bir deprem daha meydana geldi. 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremler sebebiyle yedi gün boyunca milli yas ilan edildi. Peki,Milli yas edilince ne olur? Milli yas ne zaman ilan edilir? Milli yas nedir? Detaylar haberimizde...MİLLİ YAS İLAN EDİLİNCE NE OLUR?

yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün. Bu günler; o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir.

MİLLİ YAS TATİL Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan genelgede, "6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edilmesi ile bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir." ifadesine yer verildi.

Hangi ülke yas tutarken beyaz giyinir?

Örneğin genel olarak beyaz saflığı, masumiyeti ifade eder. O yüzdendir ki gelinlik beyaz renkli kumaştan yapılır. Ama bunun yanında bazı toplumlarda cenaze törenlerinde ya da yas tutarken de beyaz giyilir. Bu yüzden Hindistan da cenaze törenlerinde beyaz giyilir.

Milli yas ilan etme yetkisi kime aittir 2020?

Türk Bayrağı Kanunu'nun "Bayrağın Yarıya Çekilmesi" başlıklı 4'üncü maddesindeki, "Türk bayrağı, yas alameti olarak 10 Kasım'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir" hükmüne göre Başbakanlık milli yas ilan edebilir.

Milli yas ilan edildiğinde nerede bulunan bayrak yarıya indirilmez?

Ancak yine yasa hükmüne göre, milli yas ilan edilmesi halinde dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve 10 Kasım günü hariç Anıtkabir'de bayraklar yarıya indirilmiyor.

10 Kasım milli yas mı?

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ölümü Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kaybettiği 10 Kasım günü ulusal yas ilan edilen tarihler arasında. Her sene 10 Kasım'da bayraklar yarıya indiriliyor.

Ulusal yas ilan etme yetkisi kime aittir?

Madde 4 – Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 KASIM'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir. O halde; Milli (Ulusal) Yas ilanına: Hükümet ve ya yetkileri görüş bildirir, başbakan onaylar, Başbakanlık ilan eder.

Cenazede neden beyaz giyilmez?

cenaze toprakla biten bir seremonidir. ölen kişi kadar onu uğurlamaya gelenler de toprakla haşır neşir olurlar bu seremonide ve toprak beyazı kirletir. genelde cenazelerde beyazlar içinde tek kişi vardır o da kefen giymiş ölünün ta kendisidir.


Milli yas ilan etme yetkisi kimde?

Madde 4 – Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 KASIM'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir. O halde; Milli (Ulusal) Yas ilanına: Hükümet ve ya yetkileri görüş bildirir, başbakan onaylar, Başbakanlık ilan eder.

 Türkiye'de kimler için yas ilan edildi?
Ulusal yas ilan edilen günlerden 10 Kasım Milli Şef'in kaybında da milli yas ilan edilmişti. Türkiye Cumhuriyeti'nin Mustafa Kemal'den sonraki Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü, 25 Aralık 1973 tarihinde hayatını kaybedince milli yas ilan etme kararı alınmıştı.

Hangi Bayrak yarıya indirilmez?

Ankara'daki Büyük Millet Meclisi'ndeki bayrak, durum ne olursa olsun asla yarıya indirilmez, Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarının yer aldığı Anıtkabir'deki bayrak ise sadece 10 Kasım'da yarıya indirilir.

Aşağıdaki kurumların hangisinde Türk Bayrağı hiçbir şekilde yarıya indirilmez?

Milli yas nedeniyle bayrakların yarıya indirilmesi kararı alındı ancak kanun gereği TBMM ve Anıtkabir'de bayraklar yarıya indirilmeyecek.

 

Atatürk öldükten sonra kaç gün yas ilan edildi?

'İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk'ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar. ' 'Atatürk'ün ölümü dolayısı ile Kraliyet Sarayı Şehinşâhi ve hükûmet bir ay resmî yas ilân etmiştir.

MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de meydana gelen depremler sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini açıkladı.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN KİŞİ SAYISI 1651 OLDU!

Depremde son olarak hayatını kaybeden vatandaşların sayısını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hatay Eğitim Araştırma Hastanemizde ciddi hasar var. Ayrıca İskenderun Devlet Hastane'mizin eski binası A Blok depremde çöktü. Şu an enkaz altındaki hasta ve çalışanlarımızı kurtarma çalışmalarımız sürüyor. Bu iki hastanemizdeki ambulanslarla özellikle İskenderun'dan yaralıları Mersin Şehir Hastanesi'ne, Hatay'dakileri yaralıları ise Adana Şehir Hastanemize naklediyoruz. Bölge hastanemizde yaralılar için kapasite oluşturduk. Uçak ve kara ambulanslarımız hasta nakillerine başladı. Hastanelerimizde tüm sağlık çalışanları tüm kadro görev başında. Hava şartları ve depremden etkilenen bölgenin büyüklüğü sebebiyle ekipler sahaya zorlukla ulaşıyor. Helikopterlerimiz hava muhalefeti sebebiyle bugün kalkamadı. Devlet olarak tüm zorluklara rağmen ekiplerimizi seferber etmiş durumdayız. AFAD, UMKE, 112 Acil, Silahlı Kuvvetleri, kolluk kuvvetleri, arama kurtarma ekipleri sahada çalışıyor. Çevre illerden de ekiplerimizi bölgeye sevk ettik. Afetten etkilenen 10 ilimizdeki ekiplere ve ambulanslara ilaveten il dışından 602 ambulans, 187 UMKE timi, 2 ambulans uçağımız ile toplam 2 bin 256 acil sağlık personeli hasar gören illerimize ulaştı. Devlet tüm imkanlarıyla yaralarını sarmak için bölgede. Tüm vatandaşlarımızdan dua bekliyoruz. Bu felaketler ancak birlikte dayanışma ile aşılabilir. Ülkede bir seferberlik hali olduğunu biliyoruz. İllerdeki afet koordinasyon merkezleri aracılığıyla koordinasyona katılmak son derece önemli. Hep birlikte yaralarımızı saracağız" şeklinde yaşanan son durumu açıklamış oldu.

Arama kurtarma çalışmaları devam ederken pek çok ilde hala hayata tutunmaya çalışan ve enkaz altında kurtarılmayı bekleyen vatandaşların bulunduğu ifade edilirken, AFAD ekibi başta olmak üzere askerler, jandarmalar ve gönüllü olarak enkaz bölgesine giden vatandaşlar destek olmaya çalışmaktadır. Her ilden iyi haber gelinmesi için çalışmalar devam ediyor.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok