Duygu Asena kimdir? Duygu Asena ne zaman doğdu, ne zaman öldü? Duygu Asena'nın kitapları nelerdir?

Google'da bugün Doodle olan Duygu Asena kimdir ve neden Doodle oldu? Google yine bir sürpriz yaptı ve Duygu Asena'yı ana sayfasında Doodle yaptı? İşte tüm detaylar...

19 Nisan 2019 06:22
Duygu Asena kimdir? Duygu Asena ne zaman doğdu, ne zaman öldü? Duygu Asena'nın kitapları nelerdir?
Google'dan sürpriz Duygu Asena doodle'ı! Google'ın babalar günü, anneler günü, bayramlar gibi özel günlerde hazırladığı Doodle'a bir yenisini ekledi. Bugün ise Duygu Asena'nın doodle olması üzerine Duygu Asena'nın kim olduğu araştırılmaya başlandı. İşte detaylar... DUYGU ASENA'NIN KİTAPALRI NELERDİR?
- Paramparça, 2004
- Aşk Gidiyorum Demez, 2003
- Aslında Özgürsün, 2001
- Aynada Aşk Vardı, 1997
- Değişen Bir Şey Yok, 1994
- Kahramanlar Hep Erkek, 1992
- Aslında Aşk da Yok, 1989
- Kadının Adı Yok, 1987

DUYGU ASENA NE ZAMAN ÖLDÜ?

19 Nisan 1946 yılında İstanbul'da dünyaya gelen gazeteci ve yazar Duygu Asena 30 Temmuz 2006 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Asena Atatürk'ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev'in torunu olarak İstanbul'da doğdu.

Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji'nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gören Asena iş hayatına pedagog olarak başladı ve Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İÜ Çocuklarevi'nde çalıştı.

Bu tarihten itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalında 1992 ve 1997 yılları arasında "Ondan Sonra" isimli bir program hazırlayıp sundu (

Gazeteciliğinin yanında yazarlığını da sürdüren Asena, ilk kitabı Kadının Adı Yok ile adını duyurdu. Kitap müstehcen bulunduğundan 1988'de yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.

Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle Asena feminist yazar olarak tanındı.

Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi'nde 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.DUYGU ASENA NEDEN DOODLE OLDU?

Teknoloji devi Google, 2006 yılında aramızdan ayrılan Duygu Asena'yı unutmadı ve Doodle'ı Türk kullanıcılarının beğenisine sundu.DOODLE NEDİR?

Doodle, her ne kadar çok daha önceden de kullanılan bir terim olsa da internetin ve arama motoru Google'ın ortaya çıkmasından sonra daha farklı bir anlama sahip. 'Duğdıl' şeklinde okunan Doodle günümüzde, arama motoru Google'ın ana sayfasında 'Google' yazan logosunun sanatsal ve dikkat çekici imaj çalışmalarına dönüşmesi anlamına geliyor. Doodle denildiğinde insanların aklına gelen şey dikkat çekici logolar oluyor.

İnternetin, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri olmasından sonra Doodle'lar da bir hayli önem taşımaya başladı. Google tarafından oluşturulan ilk Doodle çalışması 20 Ağustos 1998 tarihinde gerçekleşti. İlk doodle 'Burning Man' festivali için yapıldı ve büyük beğeni toplamasından sonra bir gelenek haline geldi.

Daha fazla göster
yukarı ok