Haber Tarihi: 20 Şubat 2023 12:24 - Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023 12:24

Depremi Amerika mi yaptı? ABD savaş gemisi mi depremi yaptı?

Depremi Amerika mi yaptı? ABD savaş gemisi mi depremi yaptı? ABD'nin Alaska'da kurduğu bir araştırma programı olan HAARP projesi Kahramanmaraş'ta yaşanan depremin ardından tekrar gündeme geldi. Komplo teorisi olarak sık sık dile getirilen "HAARP ile depremin yapay bir yolla üretildiği" iddiası bilim insanları ve uzmanlar tarafından kabul görmüyor. Peki, ABD savaş gemisi mi depremi yaptı? ABD gemisi neden Türkiye'ye geldi?

Depremi Amerika mi yaptı? ABD savaş gemisi mi depremi yaptı?
Abone Ol
Komplo teorilerine göre HAARP projesi, yapay depremler oluşturmak, belirli bir bölgede haberleşmeyi kesmek, elektronik cihazların çalışmasını durdurmak, olabilecek büyük şiddetli bir depremi küçük parçalara bölerek önlemek ve iklim koşullarına müdahale etmek gibi işlemler için de kullanılıyor. Doğal afetler sonrasında sık sık dile getirilen iddia hiçbir zaman doğrulanamadı. Vatandaşlar, depremi ABD gemisi mi yaptı? Amerikan gemisi neden İstanbul'da, neden Boğaz'da? Amerikan gemisi deprem mi yaptı? merak ediyorlar. Celal Şengör'den yanıt geldi!

DEPREMİ AMERİKA MI YAPTI?
Kahramanmaraş merkezli iki deprem 10 ilde büyük yıkıma neden olurken sosyal medyada depremi, 2 gün boyunca Boğaz'a demirleyen 155 metre uzunluğundaki ABD savaş gemisinin tetikleyebileceğine dair iddialar ortaya atıldı. Bu iddialara katıldığı canlı yayında yanıt veren Prof. Celal Şengör, "Bundan güzel bir saçmalık duymadım. O enerjiyi nasıl üreteceksin? Hem de gemiyle. Güldürmesinler. Yüz binlerce atom bombası lazım." dedi.
ABD SAVAŞ GEMİSİ İLE İLGİLİ İDDİALAR SES GETİRDİ

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları devam ederken sosyal medyada kırılan fay hattını geçtiğimiz günlerde 2 gün boyunca Boğaz'a demirleyen 155 metre uzunluğundaki ABD savaş gemisinin tetikleyebileceğine dair iddialar ortaya atıldı. Bu iddialara yanıt Prof. Celal Şengör'den geldi.

Depremi ABD gemisi mi yaptı? Amerikan gemisi neden İstanbul'da, neden Boğaz'da? Amerikan gemisi deprem mi yaptı?

"GÜLDÜRMESİNLER"

Dün akşam HaberTürk ekranlarında Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına konuk olan Şengör, bahsi geçen iddia için "Bundan güzel bir saçmalık duymadım. O enerjiyi nasıl üreteceksin? Hem de gemiyle. Güldürmesinler. Yüz binlerce atom bombası lazım" ifadelerini kullandı.

HAARP DEPREM YARATIR MI?

Her ne kadar iddiayı dile getirenlerin sayısı artsa da HAARP projesi ile deprem yaratılması ihtimali bulunmuyor.

HAARP projesi ile iyonosfere dalgalar yollanabilir ancak bunun depremlerle bir ilişkisi bulunmuyor zira depremler plakaların hareketleri sonucunda oluşuyor. İyonosfere çeşitli dalgalar yollayarak yeraltındaki bu devasa plakaları harekete geçirmek mümkün değil.

Konu hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Celal Şengör de konu hakkında yaptığı açıklama şu şekilde;


"Bundan güzel bir saçmalık duymadım. O enerjiyi nasıl üreteceksin? Hem de gemiyle. Güldürmesinler. Yüzbinlerce atom bombası lazım."

HAARP PROJESİ NEDİR?

HAARP, Türkçe karşılığı olarak "Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Program"ı olarak çevrilen, Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyaletinde bulunan bilimsel bir projedir.
Radyo elektronik vericisi kısa adıyla "HAARP" araştırma istasyonu, 1997 yılında devreye girdi. Sırp bilimadamı Nikola Tesla'nın teorilerinin hayata geçirildiği istasyon 3.5 megavat gücünde ve 10 MgHz boyundaki dalgaları iyonesfere gönderiyor.

Belirli bir alan üzerinde güneşten bin misli daha kuvvetli enerji gönderebilme özelliği taşıyor. Uzmanlara göre, bu yapay ışınların yeryüzünden 600 km. yüksekte yansıtılarak dünyanın herhangi bir bölgesine yönlendirilmesi durumunda HAARP, bölgede mikrodalga fırın etkisi yaratıyor.

HAARP PROJESİ DEPREM YARATIR MI?

HAARP, iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını araştırmak için Alaska Üniversitesi ile ortak yürütülen bir proje sonucunda kurulmuştur. Günümüzde Pentagon tarafından kontrol edilmekte ve ABD ordusunun hizmetindedir.

Projenin kurulu olduğu Alaska'da iddialara göre 180 adet dev anten bulunmaktadır. Bu antenler ile üretilen manyetik dalgalar, yetkililerin yaptığı açıklamalara göre; "gelebilecek füzeleri havadayken imha etme, toprağın altında incelemeler yapma, denizaltı gemileriyle haberleşmeyi kolaylaştırma ve atmosferin durumuna müdahale etme" gibi işlevler yapmaktadır.

HAARP projesi, ilk olarak Sırp asıllı ABD'li bilim adamı Nikola Tesla tarafından başlangıç düzeyinde oluşturulmuştur. Tesla, atmosfere düşük düzeyde manyetik dalgalar gönderilerek güçlü bir enerji oluşturulduğunu keşfetmiştir.

HAARP'ın kurulu olduğu bölgeye herhangi bir uçağın yaklaşması yasaktır. Elektromanyetik dalgalar üzerine çalışmalar yapılan bölge uçaklar için yüksek derecede tehlikeli. Herhangi bir uçağın yaklaşması durumunda kurulu olan antenler faaliyetlerini otomatik olarak durdurmaktadır.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Amerika
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok