Haber Tarihi: 24 Mart 2023 14:33 - Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2023 14:33

Bor karbür tesisi kime ait?

Bor karbür tesisi bugün Balıkesir'in Bandırma ilçesinde açılacak. Bor karbür tesisinin açılmasıyla birlikte, savunma sanayisinde birçok yeniliği ortaya çıkaracak. Sosyal medya tarafından bor karbürün ne olduğu, ne işe yaradığı ve nerelerde kullanıldığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, bor karbür tesisi kime ait? Bor karbür fabrikası nerede?

Bor karbür tesisi kime ait?
Abone Ol
Bor karbür tesisi bugün Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımda, "Teknolojinin, üretimin, yeniliğin yüzyılında, bor ve teknolojinin yeni buluşma noktası bor karbüre dair merak edilenler 100 saniyede burada. Cevherden mücevhere bor karbür." ifadelerini kullandı. İşte, Bor Karbür hakkında merak edilenler...

BOR KARBÜR TESİSİ KİME AİT?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi'nin bu alanda ülkemizin ilk dünyanın sayılı tesislerinden olacağını belirtti. 
BOR KARBÜR NEDİR?

Bor Karbür, madenden çıkan borun katma değerini işleme yoluyla oluşturulan, yaklaşık 2 bin kata kadar artıran bir teknolojiye verilen addır. Zira bor cevheri borik asite çevrildiğinde değeri 7 katına, bor karbüre dönüştüğünde 300 katına, zırh sektöründe malzeme üretirseniz 2 bin katına, roket nozulu yaparsanız 35 bin katına çıkıyor.

BOR KARBÜR NERELERDE KULLANILIR?

Maden, endüstriyel olarak çeliklere sertlik ve aşınmaya karşı direncini arttırması, kaynak elektrotlarında aşınmaya karşı direnci arttırması amacıyla, aşındırıcılar ve zımparalarda katkı maddesi olarak kullanılırlar.

Bor karbür, demir ve alaşımlı metallerin yüzeylerine difüzyon yardımı ile koruma amaçlı kaplanır. Ayrıca diğer malzemelere göre çok sert yapıdadır.

Nükleer enerji santrallerinde Bor Karbür, yakıt yükleme çubuğu ve radyasyondan korunmak için kullanılırlar. Nükleer enerjinin önemi ile bor karbürün bu alanda kullanımı da artmaktadır. Nükleer santrallerin boru hatlarında bor alaşımları kullanılır.

BOR MADENİ NE İŞE YARAR?

Bor mineralleri; Cam, seramik, deterjan, ilaç ve kimya sanayii, yanmayı önleyici (geciktirici) madde yapımı, tarım, metalurji, enerji depolama, arabalar (hava yastıkları, hidrolik fren vb), su arıtma, pigment ve kurutucu olarak, nükleer uygulamalar ve diğer alanlarda kullanılmaktadır.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Bor karbür
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok