Haber Tarihi: 05 Ekim 2023 11:23 - Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2023 11:23

B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanılır mı 2023 | B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır, yaşı ve ücreti nedir?

B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanabilir mi 2023? 125 cc motor B ehliyet ne zaman gelecek? sorusu Bakan Soylu'nun açıklamaları sonrası gündeme geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D canlı yayınında Hakan Ural ve Nur Tuğba Namlı'nın sorularını yanıtladı. Canlı yayında seçim sürecini değerlendiren Bakan Soylu, ayrıca B sınıfı ehliyet sahiplerinin bundan sonra 125 cc altı motorları motor ehliyeti olmadan kullanabileceğini de duyurdu. Peki, 125 cc motor B ehliyet ister mi? 125 cc motor B ehliyet yasası ne zaman çıkacak?

B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanılır mı 2023 | B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır, yaşı ve ücreti nedir?
Abone Ol
"B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanabilir mi 2023? 125 cc motor B ehliyet ister mi?" sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor. B sınıfı ehliyet ile motor kullanılabilir mi sorusuna İçişleri Bakanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi. Peki, 125 cc motor B ehliyet ister mi? 125 cc motor B ehliyet yasası ne zaman çıkacak?
B SINIFI EHLİYET 125 CC MOTOR KULLANABİLİR Mİ 2023?
125 cc motosiklet kullanan B sınıfı ehliyet sahiplerine yönelik düzenleme geliyor. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren B sınıfı ehliyet ile 125 cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek. Motosiklet kullanıcılarının B sınıfı ehliyetle 125 cc altındaki motosikleti kullanabilmelerine yönelik çalışma devam ediyor.

"BEN DE MOTOSİKLET KULLANICISIYIM"

Eğitimin önemine işaret eden Yerlikaya, "Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyet ile 125 cc altında motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları lazım. Motosikletten kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında son zamanlarda bir artış var. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyetle 125 cc altındaki motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli." diye konuştu.

Ali Yerlikaya, tehlikeli motosiklet kullanan, koruma ekipmanları ve kask kullanmayan, hem kendine hem de diğer sürücülere zararı olan motosiklet sürücülerine karşı denetimlerin artarak devam edeceğini söyledi.

KOMİSYON KURULMUŞTU

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), bir süre önce motosiklet sektörünün gelişimi hedefiyle bir komisyon kurulmasına öncülük etmişti. Bu komisyonun yaptığı ve farklı paydaşların katıldığı çalıştaylarda, sektördeki üretim rakamlarının artırılmasının yolları aranırken, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de B sınıfı ehliyet ile 125 cc'ye kadar motosiklet kullanımına izin verilmesi yönünde de adımlar atılıyordu.

Dernek kaynakları, Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıkladığı üzere, 125 cc'ye kadar tüm motosikletlerin B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilecek olmasının, sektör açısından olumlu olduğunu belirtirken, 2022'de 400 bin adedi aşan pazarın ise önümüzdeki dönemde milyon adetleri görebileceği görüşünü paylaşıyor.

"TÜRKİYE'DE 40 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR"

Motosiklet kullanımı için ehliyetlerde yapılacak düzenleme hakkında Habertürk'e özel açıklamalarda bulunan MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, "Bu yeni düzenleme ile daha da büyük güç kazanarak yaratacağı ihracat gücü ile de ülkemiz istihdamına büyük katkı sağlayacaktır" dedi.


Yeni düzenlemede A1 sınıfı ehliyeti 'B Sınıfı'nı da kapsayacak şekilde düzenleneceğini kaydeden Öztürk, "Yaş sınırı ve eğitim süreleri belirlenerek yasanın çıkması ile yürülüğe girecektir. Bu düzenleme Türkiye'de 40 milyon kişiyi etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Pazarın büyümesinin ise Türkiye'ye yeni motosiklet yatırımlarının gelmesinin önünü açması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, B sınıfı ehliyet ile 125 cc'ye kadar motosiklet kullanımının yasallaşmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı da bu yönde bir eğitim mevzuatı açıklamak üzere çalışmalar yürütüyor.

MOTED'in konu ile ilgili kısa bir süre içerisinde resmi bir açıklama yapması bekleniyor.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU


125 CC MOTOR B EHLİYET İSTER Mİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada;

125 cc altı motorlar var. İki tekerlekli kullanımı arttı. Şehir içi kullanılan Motor sayısı arttı. Birçok insan motor ehliyeti almak durumunda mıyım, diyor. Biz bunların kullanımının sahibi bir bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı; Milli Eğitim Bakanımız ile konuştum. 125 cc altı motorlar B sınıfı ile kullanılabilecek. Sadece bir iki ek ders alacaklar. dedi..

B sınıfı ehliyet: B sınıfı ehliyet, ehliyet sahiplerine otomobil ve kamyonet kullanabilme yetkisi verirler. Sürücü adayları B sınıfı ehliyet aldıktan sonra azami yük ağırlığı 4250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanma hakkı elde ederler.

B1 sınıfı ehliyet: Bu ehliyet tipi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı geçmeyen, yük taşımak için kullanılan araçlarda ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen 4 tekerlekli motosikletleri kullanma hakkı tanır.

M sınıfı ehliyet: M sınıfı sürücü belgesi sahipleri moped gibi 2 – 3 – 4 tekerlekli motorlu bisikletleri kullanma hakkına sahiptirler.

D1 sınıfı ehliyet: Bu ehliyet sahipleri minibüs kullanabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise D1 sınıfı ehliyet sahiplerinin otobüs kullanamayacağıdır. D1 tipi sürücü belgesi ile 16 + 1 kapasiteli minibüsler kullanılabilir. D1 sınıfı ehliyet sahipleri bunların yanında B, B1, M ve F sınıflarının kullandığı araçları da kullanabilirler. D1 tipi ehliyet için sürücünün 21 yaşını tamamlamış olması şartı aranır. D1 sınıfı ehliyette deneyim şartı da aranmaktadır. B tipi ehliyet sahibi olmayanlar D1 sınıfı ehliyet alamazlar.

F sınıfı ehliyet: Traktör kullanmak için F tipi ehliyet alınmalıdır. Bunun için gereken şart ise 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almış olmaktır. Herhangi bir deneyim şartı aranmaz.

B sınıfı ile 125 cc ve altı motosikletler kullanılabilecek!

Mevcut düzenlemeye göre, otomobil kullanmak için alınan B sınıfı ehliyet ile 50cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabiliyor. Fakat bu araçlar ruhsatta resmi olarak motorlu bisiklet olarak geçtiği için ve en düşük hız sınırına çıkamadığı için otoyol ve köprülere çıkamıyor.

Bu nedenle şehir içi ulaşım haricinde motosiklet kullanmak isteyenlerin ve 18 yaş altında olan kişilerin en az A1 sınıfı alarak 125cc'ye kadar 18 yaş üstü vatandaşların da A2 olarak bilinen 600cc ve altı motosikletleri kullanmaya olanak sağlayan ehliyet alması gerekiyor. 600cc ve üstü için de A sınıfı ehliyet alınması gerekiyor.

Yeni ehliyet düzenlemesine göre B sınıfı ile alınabilecek 125cc'ye kadar olan motosiklet modelleri listemizde...

Yani 50cc üzeri bir motosiklet kullanmak için vitesli motosiklet kullanma üzerine sürücü kurslarından eğitim almaları ve hem yazılı hem de sürüş sınavına girerek başarılı olmaları gerekiyor. Ancak bu durum artık değişiyor.

Zira İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı ile görüştüklerini ve artan motosiklet kullanımıyla birlikte önümüzdeki dönemde yeni bir düzenlemeye gidileceğini söyledi. Buna göre artık B sınıfı otomobil ehliyeti ile 125cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek.

B sınıfı ehliyeti olan vatandaşların 125cc'ye kadar motosiklet kullanması için de yalnızca ek olarak 1-2 sürüş dersi almasının gerekeceği belirtildi. Yani ayrıca bir motosiklet ehliyet almalarına ve tekrar sınava girmelerine gerek kalmayacak.

Fakat bu durum beraberinde bazı tartışmaları getirdi. Zira bugüne kadar ilgili uygulamanın 50cc ile sınırlı tutulmasının nedeni bu motosikletlerin skuter tarzında vitessiz yapıda oluşları ve yüksek sürate, dolayısıyla otoyol ve köprü gibi trafik akışının yoğun olduğu yerlere çıkamayacak olmasıydı.

Fakat 125cc sınıfında CBR125'den MT-125'e kadar 130+ km/saat hızlara ulaşabilen ve oldukça hızlı ivmelenen birçok motosiklet var. Üstelik bu motosikletler hem vitesli hem de birçoğu iyi bir eğitim almadan kullanılamayacak kadar ağır.

Dolayısıyla 1-2 dersle insanların otoyola çıkmaları oldukça tehlikeli. Zira vites ve debriyaj sistemi otomobildeki mantıkla aynı olsa da el ve ayak koordinasyonu, yani kas hafızası zamanla oluşan bir durum. Fakat bu durum da göz önüne alınarak bir düzenleme yapılıyor olabilir.

125 CC MOTOR MODELLERİ NELERDİR?

PCX 125'in satış fiyatı ise 90.060 TL

Forza 250'nin satış fiyatı ise 148.900 TL

Forza 750'nin satış fiyatı ise 402.000 TL

CB250R'in satış fiyatı 142.100 TL

CB650R'in satış fiyatı 308.000 TL

.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
125 cc motor
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok