WhatsApp kullananlara kötü haber! Bir dönem sona eriyor...

WhatsApp'ın beta kodlarında parmak izi özelliğinin ekran görüntüsünü almayı engelleyeceği ortaya çıktı.

25 Nisan 2019 11:36
WhatsApp kullananlara kötü haber! Bir dönem sona eriyor...
Dünyanın en çok kullanıcıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kişisel veri güvenliğine büyük önem veriyor. Mesajların uçtan uca şifreleme yöntemi ile iletimini sağlayan uygulama, geçtiğimiz aylarda yeni bir güvenlik özelliğini kullanıma sunacağını duyurmuştu. Bilindiği üzere şirket yüz tanıma ve parmak izi özelliğini kullanıcılara sunacağını duyurmuştu. Ancak WhatsApp'ın bu özelliği daha da geliştirme niyetinde olduğu görülüyor.
Android beta kodlarında görülen özelliğe göre parmak izi uygulamasını kullanan kullanıcılara yeni bir kısıtlama yolda. WABetaInfo tarafından paylaşılan verilere göre uygulamaya parmak izi koruması tanımlayan kullanıcıların ekran görüntüsü alması engellenecek. Önemli bir kısıtlama olarak karşımıza çıkan bu özellik kullanıcıların tepkisini çekecektir.

Parmak İzine Korumasına İlginç Kısıtlama

Parmak İzine Korumasına İlginç Kısıtlama
 
 

WhatsApp'ın Android için test ettiği yeni özellikte kullanıcılar parmak izi korumasını aktif hale getirdiğinde ekran görüntüsü alamayacak. Bu durum sadece sadece parmak izi korumasını kullanan kişi için geçerli. Karşı taraf ise ekran görüntüsü almaya devam edecek. Şirketin almış olduğu bu ilginç kısıtlama kararına anlam vermek güç.

Ekran görüntüsü pek çok mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi WhatsApp'ta da sıkça kullanılan işlevlerden birisi. Uygulama güvenliğini sağlamak adına parmak izi kullanan kullanıcıların böylesine bir kısıtlamaya maruz kalması oldukça tepki çekecektir. Bazı uzmanlar ise parmak izi koruması ile ekran kilidinin birbirinden bağımsız şekilde çalışabileceğini belirtiyor.

Daha fazla göster
yukarı ok