Google Doodle: Dünya Günü nedir? Google'dan 22 Nisan Dünya Günü için Doodle geldi

22 Nisan Dünya Günü anlamı nedir ve Google neden doodle hazırladı? sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte 22 Nisan Dünya Günü'nde yaşananlar ve önemi...

22 Nisan 2019 08:11
Google Doodle: Dünya Günü nedir? Google'dan 22 Nisan Dünya Günü için Doodle geldi
Her ülkede 22 Nisan(bugün) Dünya Günü olarak kutlanıyor. Peki Dünya Günü neden 22 Nisan tarihinde kutlanıyor ve anlamı nedir? Birçok özel günde olduğu gibi Google, Dünya Günü'nü de unutmadı ve özel bir doodle hazırladı. İşte Dünya Günü'nün tarihçesi, kutlanma sebebi ve tüm detaylarla sizlerleyiz.

DÜNYA GÜNÜ İLK NE ZAMAN KUTLANDI?
1969 yılında ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen UNESCO Konferansı'nda barış aktivisti John McConnell Dünya gezegeni için ilki 21 Mart 1970'te kutlanacak barış konseptli bir gün önerisinde bulundu. Doğanın dengesine vurgu yapan bu gün, McConnell tarafında yazılan bir beyanname ile tasdik edildi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri U Thant tarafından imzalandı. Bu imzadan bir ay sonra ABD'li senatör Gaylord Nelson 22 Nisan 1970'te kutlanacak bir başka Dünya Günü konsepti ortaya çıkardı.DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

Dünya Günü her yıl 22 Nisan'da çevre koruması desteğini dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerle kutlanan uluslararası bir gündür. İlk olarak 1970 yılında kutlanan Dünya Günü günümüzde 193 ülkede kutlanmaktadır ve tüm ülkeler Dünya Günü Ağı ile beraber ortak kutlamalar düzenlemektedir.

2016 yılındaki Dünya Günü'nde ABD, Çin, Türkiye ve diğer 120 ülke Paris İklim Anlaşması'nı imzaladı. Bu anlaşmanın imzalanmasına, 2015 yılında Paris'te düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na katılan 195 üye ülkenin iklim koruma konulu anlaşması ön ayak olmuştur.

GOOGLE'DAN DÜNYA GÜNÜ İÇİN ÖZEL DOODLE

Teknoloji devi Google, Dünya Günü'nü unutmadı ve kullanıcıları için özel bir Doodle yaptı. Her yıl 22 Nisan günü kutlanan Dünya Günü için ipuçları Doodle oldu. Google büyük bir sürpriz yaparak Dünya Günü için ipuçlarını anasayfasına taşıdı.DÜNYA GÜNÜ TARİHÇESİ

Bugün, bizden önce nesiller boyu devam eden zengin, geniş Dünya'yı onurlandırıyor ve hayatı beslemeye ve merak uyandırmaya devam ediyor. Tahmini olarak 4.543 milyar yaşında olan Dünya, yaşamı barındırdığı bilinen Evrende hala bilinen tek nesne. Aynı zamanda Güneş Sistemi'ndeki en yoğun gezegendir ve dört karasal gezegenin en büyüğüdür. Bize sorarsanız, bu, hayranlıkla ilham dolu nitelikler listesi.

Bugünkü Doodle, kirlenmiş ve iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen bir Dünya hakkında bir rüya gören bir tilki hikayesini izliyor. Tilki bir şaşkınlıkla uyanır ve acilen Dünya'ya bakmak için küçük yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya başlar. Yol boyunca, tilki, çevreyi korumak ve beslemek arayışına katılmak için - kedi Momo ve Google Weather'in en sevdiği kurbağası da dahil olmak üzere - arkadaşlarını canlandırıyor.

Mercan ağartması ve kirlilik gibi şeylerle mücadele etmek için, üç çevreci, daha az et yeme, araba kullanma ve kullanılmayan elektronik cihazların fişini çekme gibi harekete geçmek için ilham alıyor. Minik hayvanlar için bazı kahramanca işler

Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok