Selim Koray

facebook icon instagram icon twitter icon

Fenerbahçe'nin "Yeni Terminatörü" ve yapay zeka

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, Fenerbahçe'de golcü transferi konusunu ele aldı

Selim Koray yazıyor
Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

İngilizce artificial intelligence kavramının akronimi olan AI sözcüğü de bilişimde sıklıkla kullanılır. Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir. (Wikipedia)

Elimizdeki maddi imkanlara oranla Fenerbahçe'ye en uygun santrforu yapay zeka vasıtasıyla bilgisayara seçtirebilmek için ilk önce Fenerbahçe'nin ligdeki rakiplerini, Fenerbahçe'nin takım yapısını, oyun planını, saha içi dizilişini, taktiklerini bilmek ve tüm bunların ışığında yeni santrforda aradığımız özellikleri bilgisayara girmek gerekir ki bilgisayar tüm dünyadaki veri tabanları ve videoları inceleyip bize aradığımız santrforu bulabilsin.

Tabii ki bunları yapabilmek şimdilik hayal çünkü ilk önce söz konusu teknolojiye yıllarca yatırım yapmak ve bununla beraber Erol Bulut'un düşünce yapısını bilgisayara öğretmek lazım. Böylesine bir teknoloji devrede olmadığı için elimizdeki kısıtlı veriler ve hafızamızda yer etmiş bilgi ve tecrübe kadar yazabiliyoruz.

Forvet seçerken en önemli konu rakip takımların savunma anlayışı, Fenerbahçe'nin genel yapısı ve hücum varyasyonlarıdır.

Her santrfor top tekniği, hızı, karakteri, zekası gibi temel özellikleri dışında oyun stili, golleri nasıl attığı (sağ/sol ayak, kafa vb.), sırtı rakibe dönük haldeyken topla iletişimi (topla oynama becerisi, topu saklayabilmesi, pas açılarını görebilmesi, gerekli boşluklara pas atabilmesi), asist özelliği, top kaybı halinde gösterdiği reaksiyon, kontrataklara olan katkısı, topsuz oyundaki koşu mesafesi, genel hareketliliği ve maç başı attığı depar sayısı gibi kriterler ile değerlendirilir.

Fenerbahçe takımı geçen senelerin aksine, epey yetenekli oyunculardan kurulu ve hem kanatlarıyla hem de ceza sahası etrafında topu dar alanda tutabilecek oyuncularıyla çok donanımlı bir görüntü çiziyor. Dolayısıyla bize Thiam, Ferdi, Mert Hakan, Sosa ile iyi top alışverişi yapabilecek yani üstün top tekniği olan ve topu filelere gönderebilecek bir santrfor yeterli.

Tabii ki bu özelliklerin bazıları tüm santrforlarda bir miktar var. Mühim olan Fenerbahçe'nin oynayacağı oyuna uyacak olan santrfor profilinin özelliklerini doğru belirlemek ve doğru oyuncuyu seçmektir.

Tüm bunların ışığında, bana göre Fenerbahçe forvetinden asıl beklenilen özellikler gol vuruşu becerisi ve üstün top tekniğidir. Zira diğer işleri yapacak çok sayıda oyuncumuz hücum bölgesinde zaten var.

Yazarın Diğer Haberleri

"Fenerbahçe çok can yakacak"

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, Fenerbahçe'nin Göztepe deplasmanındaki galibiyetini değerlendirdi.

TT Arena'da Stoperlerin Gecesi

Sinan Gümüş, Fenerbahçe Bronz

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, Fenerbahçe'nin Hatayspor ile 0-0 berabere kaldığı maçın ardından değerlendirmeler yaptı.

Boş tribünler, Caner - Gökhan biraderler, Altay ve Rize'de bir İsviçreli

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, Fenerbahçe'nin Çaykur Rizespor'u 2-1 yendiği maçın ardından değerlendirmeler yaptı

Fenerbahçe'nin "Yeni Terminatörü" ve yapay zeka

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, Fenerbahçe'de golcü transferi konusunu ele aldı

Erol Bulut'u zorlayacak pozisyonlar - Bölüm 1

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, Fenerbahçe analizi yaptı.

Ali Koç'un gözü kararmadı, açıldı!

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, yazı ve değerlendirmeleri ile Sporx'te.

Erol Bulut'un zor seçimlerinden biri; Ozan Tufan

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, yazı ve değerlendirmeleri ile Sporx'te.

Riva-Fenerbahçe Gerilim Hattı ve İkinci Fenerbahçe İsyanı (2019-2020)

İsyan konusunda uzun yıllardır antrenmanlı olan Fenerbahçe taraftarı, TFF'yi yayıncı kuruluş üzerinden topa tutmayı hedefleyerek, TFF'ye ateş püskürmeye devam ediyor.

Emre Belözoğlu!

Emre, Fenerbahçe camiasının başarıya olan acil ihtiyacını biliyor ve 'aynı aidiyet duygusunu' hissedebilecek oyuncuları bulmak ve tüm oyunculara aşılamak için elinden gelenin en iyisini yapacaktır.

Selim Koray yazdı; Fenerbahçe için 'Yeni normal'

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, yazı ve değerlendirmeleri ile Sporx'te.

Selim Koray yazdı; Ali Koç'un doğru ve yanlışları

Türk spor camiasının önemli isimlerinden Selim Koray, yazı ve değerlendirmeleri ile artık Sporx'te.

TÜMÜ