Haber Tarihi: 02 Nisan 2024 14:24 - Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2024 14:35

Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atandı mı? Kayyum atanan belediyeler

DEM parti Van Eş Başkan adayı Abdullah Zeydan hakkında seçimden 2 gün önce seçilme hakkının Adalet Bakanlığı tarafından alındığı ortaya çıktı. Atılan bu adımla beraber belediyeye kayyum atanacağı söylentileri gündem oldu. Peki, Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atandı mı? Kayyum atanan belediyeler

Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atandı mı? Kayyum atanan belediyeler
Abone Ol
31 Mart yerel seçimleri geride kalırken özellikle televizyon programları ve sosyal medyada DEM Parti'nin kazandığı illerin yönetimine kayyum atanıp atanmayacağı çokça konuşulmaya devam ediyor.

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE KAYYUM ATANDI MI?

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından mesai bitimine 5 dakika kala yapılan itiraz üzerine geri alındığını duyurdu.

Van İl Seçim Kurulu, AK Parti Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi.

MEMNU HAKKI NEDİR?

Memnu hak, başka bir ifade ile aslında yasaklanmış hakka denir. Memnu hak, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

SEÇİM SONUÇLARI

31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimler ile beraber Van Büyükşehir Belediyesi ve 13 ilçesinin tamamını DEM Parti kazanmış, Abdullah Zeydan yüzde 55.48 oy alırken en yakın rakibi Abdulahat Arvas (AKP) yüzde 27,15 oy aldı.


Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem

Diğer Haberler

Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok