Haber Tarihi: 27 Mayıs 2023 10:53 - Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2023 10:53

Seçimden sonra altın fiyatları ne olur, düşer mi, yükselir mi? | 2023 2. tur seçim sonrası altın tahmini ne olur?

Seçimden sonra altın fiyatları ne olur, düşer mi, yükselir mi sorusu son günlerin en çok konuşulan konusu olurken, uzmanlar tabiri caizse bas bas bağırıyor. Aslında uzmanlara gerek yok 'look at the tabela' misali zaten altın fiyatlamaları kendini gösteriyor. Hem bankaların uygulamaların 'açılan aralar', hem Kapalıçarşı'da olanlar gündemden düşmüyor, gözleri dolardan ayırmıyor. Peki, seçimden sonra altın düşer mi, yükselir mi? | 2023 seçim sonrası altın tahmini ne olur?

Seçimden sonra altın fiyatları ne olur, düşer mi, yükselir mi? | 2023 2. tur seçim sonrası altın tahmini ne olur?
Abone Ol
Herkesin aklında tek bir soru var: Seçimden sonra altın ne olur, artar mı yükselir mi? Bankaların son dönemdeki dolar/TL tahminleri dikkat çekiyor. Seçimi mevcut iktidarın kazanması durumunda kurun yükseleceği görüşü hakimken, muhalefetin kazanması durumunda kurun geleceğiyle ilgili bankalar farklı tahminlere sahip. İşte 2023 2. tur seçim sonrası altın tahmini
SEÇİMDEN SONRA ALTIN NE OLUR?
Kapalıçarşı esnafından, para ve piyasa uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de Cumhuriyet TV'ye ekonomideki gelişmelere ilişkin kritik uyarılarda bulundu.

"PİYASANIN BEKLEDİĞİ: İSTİKRARLI BİR EKONOMİ VE İSTİHDAM"

Yıldırımtürk, ekonominin mevcut durumunu anlatarak, "Merkez Bankası'ndan açıklanan rezervler var. Bu rezervlerin şu anda brüt olarak 105 milyar dolar görünse bile birçoğunun swap ile temin edilmiş olan döviz olduğu ve nete baktığınız zaman eksi rezerv olmuş olduğu görünüyor. Bu nedenle ekonomiye bakış açısı endişe verici. Ekonomide şu anda sürdürülebilir bir konum olmadığı görünüyor" dedi.

Seçim sonrasına işaret eden Yıldırımtürk, "Kurulacak olan hükümete bağlı olarak bu endişelerin ne kadar giderilebileceği o zaman belli olacak. Böyle sürdürülemeyeceğini şu anki hükümet yetkilileri de biliyor. Dolayısıyla yeni kurulacak hükümette daha liyakatlı ve işi daha iyi bilen ekip oluşturulursa aşılabilir. Seçimden sonra piyasanın, reel sektörün beklediği: Daha çok üretim, daha çok istihdam, daha çok ihracat, isitikrarlı bir ekonomi ve liyakatli yöneticiler" açıklamalarında bulundu.

 "BANKADAKİ PARAMI ALAMAYACAĞIMI DÜŞÜNDÜM"

Bankalara güveni kalmayan bir yurttaş ise piyasalarda yaşanması olası kriz karşısında aldığı önlemleri "Bankada bir miktar param var, dolara çevirdim, daha sonra bunu alamayacağım düşüncesine kapıldığım için oradaki dolar paramı aldım. Yöneticiler kendi paralarını dolara, Man Adaları'na, yurt dışına çıkarıyorsa biz de kendimizi koruyoruz. Benim yaptığım, yatırım değil, var olanı koruma çabası. İnternete baktığımda banka daha düşük, burası daha yüksek görünüyor" diyerek anlattı. 

"ARTIK DEVLET OTORİTESİ BOZULMUŞ DURUMDA"

Bir başka yurttaş da iktidarın politikalarını eleştirerek "Ben artık adıma kayıtlı olan bir mülkün bile garanti olmadığı kaygısı taşıyorum çünkü artık devlet otoritesi bozulmuş durumda. 64 yaşındayım böyle bir şeye şahit olmadım, insanlar kurallar çerçevesinde hareket ediyordu. Ekonomide de kural yok, bankadaki döviz kaç para buradaki döviz kaç para. Etkili olan, iradesi, gücü olan yönetim kalmadı" ifadelerini kullandı.

"SEÇİMDEN SONRA KIYAMET OLACAK"

Seçimden sonraya işaret eden bir diğer yurttaş"Sisteme güvenimiz hiç yok, seçimden sonra hem dövizde hem altında patlama bekliyor insanlar. Önlemimizi altın alarak yapmaya çalışıyoruz. Seçimden sonra bence kıyamet olacak ama yaşayarak göreceğiz" dedi. 

GURBETÇİ ÇİFT 'DURUMUMUZ İYİ' DEDİ

Almanya'da yaşayan bir Türk çift ise kazandığını Türkiye'ye geldiğinde harcadığını söyleyerek "Orada 1 sene biriktirdiğimizi burada harcıyoruz. Türkiye'deki akrabalarımızın da durumu iyi. Bizde öyle bir durum yok hiç duymadık" dedi.


Seçimden sonra altın düşer mi, yükselir mi? 


Altının ons fiyatı 2022 yılında baskı altında kalmıştı." diyen Memiş, "Dolar kurundan destek görerek gram altın yükselmişti. 2023 yılında bu sefer altının ons fiyatı da gram altına destek verecek ve yeni rekorlarını tazeleyecek. Bugün itibariyle gram altın TL fiyatı serbest piyasalarda 1132 lira. Tekrar kısa vadeli bir dalgalanma kar satışı gelebilir. Yani 1100 -1200 lira aralığını kısa vade için takip edeceğiz. Yılın yarısından sonraki süreçlerde 1450 lira seviyesini beklemeye devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

İslam Memiş, "Gram altında 1450 lira seviyesini geçen yıl bekliyordum ama baskı altında kaldı. Ancak bu sefer 1960 dolar seviyesine yükselen ons altın da gram altına destek verebilir. Satış için bence acele etmemek lazım.Bu değer artışlarının devam edeceğini tahmin ediyorum." diye konuştu.

1100 seviyesinin altının çok kalıcı olamayacağını belirten Memiş yatırımcılara çağrıda bulundu.

Özellikle yılın ilk çeyreğinde seçim ekonomisi nedeniyle dolar TL kurunda yaşanabilecek geri çekilmelerde gram altın TL fiyatının 1100 TL altına sarkmasına neden olacak diye tahmin ediyorum. Bu 1100 lira seviyesi düğün yapacak olanlara, altın borcu olanlara, altın yatırımı yapacak olanlara da bir fırsat sunmuş olacak. 1100 seviyesinin altı çok kalıcı olmayabilir. O yüzden kısa vade için 1100 lira seviyesinin altının bir fırsata çevirmeli. 1200 -1300-1400'lü rakamları yıl içinde bekliyor olacağım.

"Altın almak için doğru zaman mı?" sorusuna yanıt veren Memiş, "Biraz beklenebilir çünkü biraz yükseldi, kar satışı gelmesi lazım 1100 lira seviyesinin altında alım yapabilirler." ifadelerini kullandı.

Seçimden sonra dolar ne olur, yükselir mi?


Ekonomist Mahfi Eğilmez'in kendi sitesinde 'Seçime giderken sorular ve yanıtlar' başlığıyla yayınlanan yazısı şöyle:

Aslıda sorunun doğru şekli seçimden sonra Türk Lirası daha da değer kaybeder mi şeklinde olmalıdır. Döviz kurları seçime yaklaşılırken yükselmeye başlamış görünüyor. Bunu normal karşılamak gerekir. Çünkü insanlar belirsizliği sevmezler, tedirgin olurlar. Tedirginlik dövize ve altına talebi artırır, dolayısıyla döviz kuru ve altın fiyatı yükselir. Seçimden sonra Türk Lirasının yabancı paralara karşı değer kaybedip kaybetmeyeceği sorusunun yanıtı büyük ölçüde seçimi kimin kazanacağı ne neler yapacağıyla ilgilidir. Türkiye'de mevcut iktidar birçok alanda ve o arada ekonomide inandırıcılığını yitirmiş olduğu için seçimi kazanırsa uyguladığı yanlış ekonomi politikasından vazgeçip doğru politikalara döneceğini açıklasa bile uzun süre inandırıcılık sorunu yaşayabilir. Muhalefetin bu konuda bir üstünlüğü olmakla birlikte seçimi kazanırsa, yapacağı atamalar, yapısal reformlar konusunda girişeceği eylemler inandırıcılığını belirleyecektir. Dolayısıyla bu sorunun yanıtı seçimden sonra neler yapılacağıyla bağlantılıdır.

 

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
altın
Gündem

Diğer Haberler

Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok