Arama Logo

Uğur Meleke: "Çıtayı arşa çıkardı"
6
MELEKE'NİN DEĞERLENDİRMESİ

Spor yazarı Uğur Meleke, şampiyon olan Galatasaray ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

MELEKE'NİN DEĞERLENDİRMESİ
5
"10'UNDA G.SARAY ŞAMPİYON"

Nisana şampiyonluk yarışçısı olarak giriyorlarsa genelde mutlu sona ulaşıyorlar. Ligde son 30 yılda Fenerbahçe ile Galatasaray 12 kez şampiyonluk için kapıştılar. Bunların 10’unda Galatasaray şampiyon oldu, sadece ikisinde mutlu sona Fenerbahçe ulaşabildi.

\
4
"REAL MADRİD GİBİ"

Tüm Süper Lig tarihinde Galatasaray ilk ikide bitirdiği 34 sezonun 23’ünde şampiyon olmuş. Fenerbahçe’de ise bu oran 43’te 19... Süper Lig’in yazılı olmayan kuralı şu: Galatasaray nisan ayına şampiyonluk yarışçısı olarak giriyorsa, genelde mutlu sona ulaşıyor. Galatasaray bir kupada final oynuyorsa çoğunlukla kazanıyor. Galatasaray bir bakıma bu ligin Real Madrid’i gibi. Kulübün karakteri ‘winner (kazanan)’... Bu sezon şampiyonluğu belki 30 Mayıs’ta ilan ettiler ama kupayı aslında Ocak’ta ligde lider konuma geçtiklerinde kazanmışlar. Çünkü bir daha hiç duraksamadılar, hiç bakmadılar arkalarına.

\
3
"DİZLERİ TİTREMEDİ"

Winner karakterli Galatasaray’ın dün de Ankara’da dizleri hiç titremedi. Müsabakanın herhangi bir anında kaza yapacakmış hissi vermediler izleyenlere. Tabii ki kazanan takımın kazanan santrforuna ayrı bir parantez açmak lazım. Sezonu 7’nci haftada açabilmişti Icardi. Ancak 10’uncu haftada ilk 11’de oynayabildi. Sezonu Ekim’de değil Ağustos’ta açsa herhalde 30 barajını zorlayacaktı Arjantinli süperstar.

\
2
"REKABETÇİ BİR SEZON"

Süper Lig’in bu sezonki kalitesini tartışabiliriz, zıt iddialarda bulunup haklı da görünebiliriz iki farklı cepheden de... Ancak rekabetçi bir sezon yaşadığımız kesin: Şu anda 34 maçta 74 puanla üçüncü basamakta olan Beşiktaş’a bu puan, geçmişte birçok sezonda şampiyonluk için yeterli olabilirdi. 34 maçlık sezonlarda Denizli’li Beşiktaş’ın 71, Zico’lu Fenerbahçe’nin 70, Terim’li Galatasaray’ın 69’la şampiyonluk yaşamışlıkları var.

\
1
"ÇITAYI ARŞA ÇIKARDI"

Yine Fenerbahçe’nin bu yıl topladığı 77 puan da, 3 puanlı/34 maçlı 27 sezonun 16’sında şampiyonluk için yeterli geliyordu. Ancak Galatasaray bu sezon çıtayı arşa çıkardı, rakiplerinden çok daha tutarlı, çok daha istikrarlıydı. 34 maçta 82 puanlık süper bir performansla sonuna kadar hak etti şampiyonluğu. Tebrikler Galatasaray. Tebrikler şampiyon hoca Okan Buruk ve şampiyon talebeleri...

\