Sporx Extra Arama Logo

Barcelona ile Man City markasının arkasındaki deha; Ferran SorianoManchester City ve Barcelona markalarının arkasındaki deha, Ferran Soriano ile tanışın:

Barclelona'nın başına geçtiği dönemde takımın gelirlerini 123 milyon eurodan 308 milyon euroya çıkaran, ve UNICEF ile anlaşma yaparak kulubün tanınırlığını iyice arttıran Soriano, aynı zamanda kulübün kaderini de şöyle etkilemiş:

Mourinho ile anlaşan başkan Laporte'yi ikna ederek takımın başına Guardiola'yı getirten Soriano, daha sonra bunun karşılığını almış.

Finansal riskleri ve faydaları çok iyi ön görmesi ve hesap etmesiyle bilinen Soriano'nun Katalunya'daki lakabı ise ''Bilgisayar''

Barça'daki işlerinden sonra Manchester City'nin yolunu tutan Soriano, takımın arkasındaki büyük finansal gücü çok akıllı kullanarak adeta bir dev yarattı.

Büyük ve çok modern bir altyapı ile adeta devrim yapan City, genç oyunculara yaptığı yatırımlar ile de dikkat çekerken, hem bu çocuklardan para kazanıp hem de onların iyi futbolcular olarak yetişmesini sağlıyor.

Soriano'nun City'deki ilk hamlesi ise futbol takımı açmak oldu! New York'a gidip City Football Group adı altında New York City FC'i açan Soriano, daha sonra yaptığı araştırmalarla soluğu Uurugay'da aldı.

Orda da bir tesis kurarak ''Atletico Torque'' adında bir takım kuran Soriano, Melbourne City, Yokahoma Marinos ve Girona'nın da bünyeye katılmasında önemli rol oynadı.

Soriano'nun tavsiyeleri ile hareket eden City Football Group, 2020 itibariyle Çin'deki akademilerini de faaliyete açmayı ve her kıtadan 2-3 takım daha sahiplenmeyi umuyor. Özellikle Gana'daki akademilerinin yapımını titizlikle takip eden Soriano, City'i global bir markadan, bir ekonomi devine dönüştürme yolunda tam gaz çalışmaya devam ediyor.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın