Haber Tarihi: 19 Nisan 2024 12:49 - Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2024 12:49

B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanabilir mi? 2024

B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanabilir mi 2024? 125 cc motor B ehliyet ne zaman gelecek? sorusu Resmi Gazete sonrası gündeme geldi.Resmi Gazete'de yayımlanan 'Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'B' sınıfı ehliyete sahip olanlar, belirli koşullar dahilinde 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanılabilecek.

B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanabilir mi? 2024
Abone Ol
"B sınıfı ehliyet 125 cc motor kullanabilir mi 2024? 125 cc motor B ehliyet ister mi?" sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor. B sınıfı ehliyet ile motor kullanılabilir mi sorusuna İçişleri Bakanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi. Peki, 125 cc motor B ehliyet ister mi? 125 cc motor B ehliyet yasası ne zaman çıkacak?
B SINIFI EHLİYET 125 CC MOTOR KULLANABİLİR Mİ 2024?
Karayolları tarafından yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, B sınıf ehliyetle 125 cc'ye kadar olan motorlar kullanılabilecek. Buna göre, en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak yeterli.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, B sınıf ehliyetle 125 cc'ye kadar olan motorlar kullanılabilecek.

Yönetmelik şöyle:

"Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"e göre deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşulları aranacak.

Belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilecek.

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şunlar kaydedildi:

"Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer."

"TÜRKİYE'DE 40 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR"

Motosiklet kullanımı için ehliyetlerde yapılacak düzenleme hakkında Habertürk'e özel açıklamalarda bulunan MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, "Bu yeni düzenleme ile daha da büyük güç kazanarak yaratacağı ihracat gücü ile de ülkemiz istihdamına büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

Yeni düzenlemede A1 sınıfı ehliyeti 'B Sınıfı'nı da kapsayacak şekilde düzenleneceğini kaydeden Öztürk, "Yaş sınırı ve eğitim süreleri belirlenerek yasanın çıkması ile yürülüğe girecektir. Bu düzenleme Türkiye'de 40 milyon kişiyi etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Pazarın büyümesinin ise Türkiye'ye yeni motosiklet yatırımlarının gelmesinin önünü açması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, B sınıfı ehliyet ile 125 cc'ye kadar motosiklet kullanımının yasallaşmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı da bu yönde bir eğitim mevzuatı açıklamak üzere çalışmalar yürütüyor.

MOTED'in konu ile ilgili kısa bir süre içerisinde resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

125 CC MOTOR B EHLİYET İSTER Mİ?


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada;

125 cc altı motorlar var. İki tekerlekli kullanımı arttı. Şehir içi kullanılan Motor sayısı arttı. Birçok insan motor ehliyeti almak durumunda mıyım, diyor. Biz bunların kullanımının sahibi bir bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı; Milli Eğitim Bakanımız ile konuştum. 125 cc altı motorlar B sınıfı ile kullanılabilecek. Sadece bir iki ek ders alacaklar. dedi..

B sınıfı ehliyet: B sınıfı ehliyet, ehliyet sahiplerine otomobil ve kamyonet kullanabilme yetkisi verirler. Sürücü adayları B sınıfı ehliyet aldıktan sonra azami yük ağırlığı 4250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanma hakkı elde ederler.

B1 sınıfı ehliyet: Bu ehliyet tipi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı geçmeyen, yük taşımak için kullanılan araçlarda ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen 4 tekerlekli motosikletleri kullanma hakkı tanır.

M sınıfı ehliyet: M sınıfı sürücü belgesi sahipleri moped gibi 2 – 3 – 4 tekerlekli motorlu bisikletleri kullanma hakkına sahiptirler.

D1 sınıfı ehliyet: Bu ehliyet sahipleri minibüs kullanabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise D1 sınıfı ehliyet sahiplerinin otobüs kullanamayacağıdır. D1 tipi sürücü belgesi ile 16 + 1 kapasiteli minibüsler kullanılabilir. D1 sınıfı ehliyet sahipleri bunların yanında B, B1, M ve F sınıflarının kullandığı araçları da kullanabilirler. D1 tipi ehliyet için sürücünün 21 yaşını tamamlamış olması şartı aranır. D1 sınıfı ehliyette deneyim şartı da aranmaktadır. B tipi ehliyet sahibi olmayanlar D1 sınıfı ehliyet alamazlar.

F sınıfı ehliyet: Traktör kullanmak için F tipi ehliyet alınmalıdır. Bunun için gereken şart ise 18 yaşını doldurup 19 yaşından gün almış olmaktır. Herhangi bir deneyim şartı aranmaz.

B sınıfı ile 125 cc ve altı motosikletler kullanılabilecek!

Mevcut düzenlemeye göre, otomobil kullanmak için alınan B sınıfı ehliyet ile 50cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabiliyor. Fakat bu araçlar ruhsatta resmi olarak motorlu bisiklet olarak geçtiği için ve en düşük hız sınırına çıkamadığı için otoyol ve köprülere çıkamıyor.

Bu nedenle şehir içi ulaşım haricinde motosiklet kullanmak isteyenlerin ve 18 yaş altında olan kişilerin en az A1 sınıfı alarak 125cc'ye kadar 18 yaş üstü vatandaşların da A2 olarak bilinen 600cc ve altı motosikletleri kullanmaya olanak sağlayan ehliyet alması gerekiyor. 600cc ve üstü için de A sınıfı ehliyet alınması gerekiyor.

Yeni ehliyet düzenlemesine göre B sınıfı ile alınabilecek 125cc'ye kadar olan motosiklet modelleri listemizde...

Yani 50cc üzeri bir motosiklet kullanmak için vitesli motosiklet kullanma üzerine sürücü kurslarından eğitim almaları ve hem yazılı hem de sürüş sınavına girerek başarılı olmaları gerekiyor. Ancak bu durum artık değişiyor.

Zira İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı ile görüştüklerini ve artan motosiklet kullanımıyla birlikte önümüzdeki dönemde yeni bir düzenlemeye gidileceğini söyledi. Buna göre artık B sınıfı otomobil ehliyeti ile 125cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek.

B sınıfı ehliyeti olan vatandaşların 125cc'ye kadar motosiklet kullanması için de yalnızca ek olarak 1-2 sürüş dersi almasının gerekeceği belirtildi. Yani ayrıca bir motosiklet ehliyet almalarına ve tekrar sınava girmelerine gerek kalmayacak.

Fakat bu durum beraberinde bazı tartışmaları getirdi. Zira bugüne kadar ilgili uygulamanın 50cc ile sınırlı tutulmasının nedeni bu motosikletlerin skuter tarzında vitessiz yapıda oluşları ve yüksek sürate, dolayısıyla otoyol ve köprü gibi trafik akışının yoğun olduğu yerlere çıkamayacak olmasıydı.

Fakat 125cc sınıfında CBR125'den MT-125'e kadar 130+ km/saat hızlara ulaşabilen ve oldukça hızlı ivmelenen birçok motosiklet var. Üstelik bu motosikletler hem vitesli hem de birçoğu iyi bir eğitim almadan kullanılamayacak kadar ağır.

Dolayısıyla 1-2 dersle insanların otoyola çıkmaları oldukça tehlikeli. Zira vites ve debriyaj sistemi otomobildeki mantıkla aynı olsa da el ve ayak koordinasyonu, yani kas hafızası zamanla oluşan bir durum. Fakat bu durum da göz önüne alınarak bir düzenleme yapılıyor olabilir.

125 CC MOTOR MODELLERİ NELERDİR?

PCX 125'in satış fiyatı ise 90.060 TL

Forza 250'nin satış fiyatı ise 148.900 TL

Forza 750'nin satış fiyatı ise 402.000 TL

CB250R'in satış fiyatı 142.100 TL

CB650R'in satış fiyatı 308.000 TL

DİREKSİYON SINAVINA GİRİLECEK

Direksiyon sınavına katılım gösterecek olan adaylar, başarılı olması halinde A1 sınıfı ehliyet hakkına sahip olacak. Ancak ehliyete işleme ya da değişiklik gibi bir durum söz konusu olmayacak. A1 sınıfı ehliyet kullanım hakkı Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine entegre edilecek.

Sınavların ise gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanıp Mart ayı itibariyle başlaması öngörülüyor.

125 CC MOTOSİKLETLER VİTESLİ Mİ, VİTESSİZ Mİ OLUR?

125 CC motosikletler hem vitesli hem de vitessiz (otomatik) şanzımana sahip olabilir. Genellikle scooter olarak bilinen modellerde vites sistemi yerine CVT olarak adlandırılan sistem kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanıcı aracı vites atma zorunluluğu bulunmadan kullanabilmektedir. 125 CC motosikletlerin arasında 5 vitese kadar şanzımana sahip araçlar da bulunmaktadır.

PAZARI 1.2 MİLYONA TAŞIR

2023'te 957 bin adetle tarihi rekor kıran motosiklet satışlarının yüzde 32'sini (302 bin adet) 50 cc motosikletler oluşturdu. 125 cc'lerin payı 285 bin adetle yüzde 30 seviyesindeydi. Doğan Trend Otomotiv Motosikletten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Acar, "Düzenlemenin ardından 50 cc'lerin payı yüzde 15'lere gerilerken 125 cc'lerin payıyüzde 40-45 seviyelerine çıkar diye tahmin ediyoruz. Pazar 2024'te bu kararla 1.2 milyon adetlere yükselebilir. Bubüyüme yurtdışından Türkiye'ye yönelik olası yatırımları hızlandırabilir" dedi.

.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
125 cc motor
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok