Haber Tarihi: 03 Haziran 2023 23:18 - Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2023 23:18

Yeni Dışişleri Bakanı kim oldu? 2023 Yeni Kabine Listesi

Yeni Dışişleri Bakanı kim görev alacak belirsizliği son buldu. 28 Mayıs seçimlerinin ardından 2023 Yeni Kabine Listesi açıklandı. Yeni kabinede görev yapacak Dışişleri Bakanı kim oldu sorusunun yanıtı haberimizde...

Yeni Dışişleri Bakanı kim oldu? 2023 Yeni Kabine Listesi
Abone Ol
Yeni Dışişleri Bakanı kim oldu açıklaması yapıldı. Bakanlar Kurulu olarak yeni dönemde görev alacak isimlerin tamamını Cumhurbaşkanı Erdoğoğan kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada Türk halkı Dışişleri Bakanı olarak 2023 yeni dönemde kim görev alacak öğrendi.

Dışişleri Bakanı olarak uzun süredir Mevlüt Çavuşoğlu görev yapıyordu. Seçimler sonrası belirlenen Yeni Kabinede Yeni Dışişleri Bakanı'nın görev alacağı resmiyet kazandı. Resmi açıklamaya göre Dışişleri Bakanlığı'nı yapacak isim: 

YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI KİM OLDU (RESMİ AÇIKLAMA)

Yeni Dıişlşeri Bakanı Hakan Fidan olarak resmi açıklama yapıldı. Hakan Fidan son olarak MİT Müsteşarlığı görevini yürütüyordu.

YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN KİMDİR?
Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara'da doğmuştur. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Evlidir.
Akademik tahsilinin büyük kısmını TSK'daki görevi esnasında yapmıştır. Almanya'da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı'nda yurtdışı görevde bulunmuştur. Bu dönemde, University of Maryland University College'dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır.

TSK'daki Astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanısıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır. Bu görevlere paralel olarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği yapmıştır.

Uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve Türk Dış Politikası konularında akademik çalışmalarda bulunmuştur. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde yarı zamanlı olarak uluslararası ilişkiler alanında dersler vermiştir. Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmış ve 10 Şubat 2015 tarihinde bu görevinden ayrılmıştır.

10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çekti. 10 Mart 2015'te görevine geri döndü. Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı olarak görev alan Hakan Fidan, 3 Haziran 2023 tarihinde yeni Dışişleri Bakanı olarak açıklandı.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok