Haber Tarihi: 27 Şubat 2023 17:08 - Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2023 17:08

Yarın 8 şiddetinde deprem bekleniyor mu? Saat 5'te deprem mi olacak?

Kahramanmaraş merkezli 7,4'lük depremin ardından 'Yarın 8 şiddetinde deprem bekleniyor' iddiası gündeme bomba gibi düştü. Peki, yarın 8 şiddetinde deprem bekleniyor mu? Saat 5'te deprem mi olacak? İşte detaylar..

Yarın 8 şiddetinde deprem bekleniyor mu? Saat 5'te deprem mi olacak?
Abone Ol
Kahramanmaraş merkezli 7,4'lük depremin ardından 'Yarın 8 şiddetinde deprem bekleniyor' iddiası gündeme bomba gibi düştü. Peki 'Yarın 8 şiddetinde deprem bekleniyor' yazısı doğru mu? Yetkili kurumlardan açıklama yapıldı mı? İşte detaylar..
YARIN 8 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR MU?

Yapılan açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "AFAD'ın akşam saatlerinde 8,5 şiddetinde bir deprem beklendiğine dair açıklama yaptığı" iddiası doğru değildir. AFAD veya herhangi bir kurumdan böyle bir açıklama yapılmamıştır" denildi.

Naci Görür harita üzerinde tek tek uyardı: İstanbul, İzmir ve Adana...


Türkiye merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı. Deprem felaketinde 44 binden fazla vatandaş yaşamını yitirdi, onbinlerce kişi yaralandı.

6 Şubat'taki felaket gününden bu yana Türkiye genelinde deprem beklentisi olan noktalar üzerine uyarılarını sürdüren Prof. Dr. Naci Görür, tv100'de Candaş Tolga Işık'ın konuğu oldu.

Görür, programda yaptığı açıklamalarda bir kez daha İstanbul'un beklediği büyük Marmara Depremi'ne ilişkin konuştu. "Beklediğimiz İstanbul depreminde Marmara sahillerinin çoğu 9 şiddetinde etkileniyor" diyen Görür, olası depremde Tuzla ve Yeniköy'de 7 şiddetindeki depremin 9 şiddetindeki gibi etkileneceğini söyledi.

Görür, "2000 yılında bu çalışmaları yaptı Okan Tüysüz hocamız. 9 şiddetinde ekleniyor sahile yakın kesimler. Hem Anadolu Hem Avrupa yakasında deniz kıyısına yakın semtler etkilenecek. Bazı yerlerde bu şiddet 8 olabilir" diye konuştu.

Naci Görür'ün programda yaptığı açıklamalar şöyle:

- Avrasya ve Anadolu levhası arasındaki sınır boyunca Anadolu göreceli olarak Batı'ya gidiyor. Levha sınırı ve levhalarda hareketli olduğu için arzın içindeki sıcaklık farkıyla burada devam depremler olacaktır. Türkiye'nin en tehlikeli deprem sınırı yaklaşık Karlıova ile Yunanistan'a kadar olan 1650 kilometre…


- Şimdi ikincisi Doğu Anadolu Fay Hattı'nda ise Bingöl-Karlıova arasındaki alan akademik bir sorun. Arap levhası kuzeye doğru geldiği için orada depremler oluyor. Burada iki deprem olunca güneye dikkat dedik. Güneyde Hatay ve Adana havzası var. Hatay'da oldu... Levhanın hareketiyle enerji diğer faylara da transfer edilmiş olabilir. Adana havzasının devamı Kıbrıs'ta sınırlanır. Yedisu fayında, 7 büyüklüğü üstünde deprem olabilir.

- Kırılma neredeyse kırılmayan yer duruyor. Kırılmayan yeri de kıracak. Özellikle İstanbul'da depremi bekliyoruz. Bunun nedenleri var. Bölge sismik bir boşluk. Bizim yaptığımız bütün araştırmalar Marmara'nın kırılma mecburiyetini gösteriyor. Adalar fayı ve Kumburgaz fayı ya beraber ya da ayrı ayrı kırılacak.

- Batı Tekirdağ fayının da 1912'de kırıldığını düşünüyoruz. Dolayısıyla İstanbul'da deprem olacak dememizin nedeni bilimsel gerçeklik. Marmara Bölgesi'nde Bursa, Çanakkale, Balıkesir yörelerinde de beklenen Marmara depreminde hassas bölgeler olduğunu bilmek lazım.

- İzmir Körfez'de de büyük bir fay var. İzmir fayı ciddi bir fay ve 7 ve üzerinde bir deprem üretebilir. Nitekim, Körfez alanı 70 kilometre olmasına rağmen 117 kişi hayatını kaybetti. O bölge zayıf zemin. İzmir bölgesinde yaklaşık 12-13 tane aktif fay var.

 
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU


Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok