Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı saat kaçta? İl İl Teravih namazı saatleri

Müslüman aleminin en önemli ayı Ramazan ayının kutsal ibadeti olan Teravih namazının saati, Teravih namazı kılınışı, Teravih namazı kaç rekat? Teracih namazına dair bilmeniz gereken herşey haberin detaylarında. İşte Teravih namazı ve vecibeleri...

16 Mayıs 2018 18:52
Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı saat kaçta? İl İl Teravih namazı saatleri
İslam aleminin en önemli günleri şüphesiz ki Ramazan aylarında oluyor. Ramazan ayının en önemli ibadeti olan Teravih namazına dair bilmeniz gereken herşey burada. 
TERAVİH KAÇ REKATTIR?
Ramazan ayının gelmesi ile birlikte teravih namazı nasıl kılınır diye sorgulamalar arttı. İlk teravih namazı bu akşam kılınacak.

Teravihin 20 rekat oluşu ve cemaatle kılınması hadis-i şerifle bildirilmiştir. Sünnet olduğu icma ile sabittir. (Merakıl-felah şerhi)

Peygamber efendimiz, teravihi, 8, 12 ve 20 rek,t olarak da kılmıştır. (S. Ebediyye)

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?
Teravih namazı iki veya dört rekatta bir selam verilerek kılınır, fakat iki rekatta bir selam vermek daha iyidir. Teravih namazını on rekatta bir selam vererek iki selamla bitirmek mekruhtur. Şafii'de ise hiç sahih olmaz. Teravih, vitirden önce kılınır. Vitirden sonra da kılmak caizdir. Ta'dil-i erkan, Hanefi'de vacib, Şafiî'de ise farzdır. Bunun için ta'dil-i erkana riayet etmeli, teravihi hızlı kılmamalı.

TERAVİH NAMAZI KILANIN YİRMİ BİN GÜNAHI AFFOLUR
İbni Abbas hazretleri bildiriyor ki: Resulullah, yatsıdan sonra, vitirden önce, 20 rekat namaz kıldıktan sonra, (Ramazanda 20 rekat teravih namazı kılanın, yirmi bin günahı affolur) buyurdu. (İbni Ebi Şeybe)

TERAVİH NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLA

TERAVİH NAMAZI SÜNETTİR
Teravihin 20 rekat olduğuna inanmayanın bid'at ehli olduğu Nur-ül-izah şerhinde de yazılıdır. İmam-ı a'zam hazretleri, (Teravih namazı müekked sünnettir. Hazret-i Ömer, teravihin 20 rekat olarak cemaatle kılınmasını kendiliğinden ortaya çıkarmadı. O, elindeki sağlam esasa, yani Resulullah'ın sünnetine dayanarak emretti) buyuruyor. (El-İhtiyar)Resulullah "sallallahü aleyhi ve sellem" teravihi hiç kılmasa bile, Hulefa-i raşidin'in yani dört halifenin kılması, sünnet olması için kafidir. Hadis-i şerifte, (Sünnetime ve Hulefa-i raşidin'in sünnetine sımsıkı sarılın) buyuruldu. (Buhari)

Teravihin cemaatle kılınması, sünnet-i kifayedir. Yani bir mahallede cemaatle kılınınca, diğerleri evde kılsa da, sünnet ifa edilmiş olur. (Nimet-i İslam)

Erkeklerin camide cemaatle namaz kılmalarının, evde kıldıkları namazdan 27 derece daha fazla sevab olduğu, kadınların ise, evde namaz kılmalarının, camide namaz kılmalarından daha çok sevab olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Kadınlar, cemaatle namaz kılmak için camiye gidemez. Kadınların, beş vakit namaz için veya cuma, teravih ve bayram namazları için, camiye gitmeleri caiz değildir. (Redd-ül-muhtar)

Daha fazla göster
yukarı ok