Ortaokullar ne zaman açılacak? Ortaokullar pazartesi açılacak mı?

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri okulların ne zaman açılacağına dair bilgileri ilgiyle takip ediyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı açıklamayla İstanbul'da okulların pazartesi günü açılacağını duyurdu. Ali Yerlikaya İstanbul'da Pazartesi günü okullar açılacak mı? sorusuna da cevap vermiş oldu. Cevabın ardından öğrenciler, veliler, öğretmenler ve okul personelleri 21 Eylül tarihinde okulların açılması kesinleşmiş oldu. Okullar ne zaman açılacak? Okullar Pazartesi açılıyor mu? 21 Eylül Pazartesi okullar açılacak mı? sorularının cevabı için haberimizi okuyabilirsiniz.

18 Eylül 2020 18:54
Ortaokullar ne zaman açılacak? Ortaokullar pazartesi açılacak mı?
Ortaokul öğrencileri okulların ne zaman açılacağı bilgisine ulaşmak için sürekli araştırma yapıyor. Okulların açılacağı tarih belli oldu. Okulların açılması için gerekli olan Valilik kararı duyuruldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İstanbul'da okullar pazartesi günü açılacak mı bilgisini açıkladı. Açıklanan bilgilere göre Ali Yerlikaya Okulların Pazartesi günü 21 Eylül tarihinde açılacağını belirtti. Hangi sınıfların açılacağına ilişkin detaylar ortaya çıktı.
Ali Yerlikaya hangi sınıfların 21 Eylül Pazartesi günü açılacağını herkese açıkladı.

ORTAOKULLAR AÇILACAK MI?

Ortaokulların açılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Birinci sınıflar, anaokulları ve sınıf öncesi okullarının açılacağı belirtilirken ortaokulların açılmasına yönelik çalışmaların olduğu belirtildi. Vali Ali Yerlikaya ortaokulların ne zaman açılacağına ilişkin duyurunun önümüzdeki süreçte yapılacağını belirtti.

İLKOKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Vali Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada okulların açılması ile ilgili detaylar belli oldu. 21 Eylül Pazartesi günü 1. sınıflar, anaokulları ve okul öncesi sınıflarının açılacağı belirtildi. İlkokulların ne zaman açılacağına ilişkin resmi açıklamada Vali Ali Yerlikaya bu konudaki çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

PAZARTESİ GÜNÜ OKULLAR AÇILACAK MI?

Okullar Vali Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklama ile 21 Eylül Pazartesi günü açılacak. Okullar okulöncesi sınıfları, anaokulları ve 1. sınıflar için 21 Eylül Pazartesi günü açık olacak.

İSTANBUL'DA OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Vali Ali Yerlikaya'nın yaptığı açıklamada okulların 21 Eylül pazartesi günü saat 09:00'da birinci sınıflara, okul öncesi sınıflarına ve anaokullarına açılacağını belirtti.LİSELER AÇILACAK MI? LİSELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Liselerin ne zaman açılacağına yönelik çalışmalar kapsamında liseler ne zaman açılacak bilgilerine ilişkin Vali Ali Yerlikaya duyuru yaptı. Buna göre Vali Ali Yerlikaya liselerin açılması için çalışmaların yapıldığını ve liselerin açılma tarihinin henüz netlik kazanmadığını belirterek açıldığında bunun duyurulacağını belirtti.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversite öğrencileri üniversitelerin ne zaman açılacağına dair soruları devam ediyor. 2020 Eylül ayına geldiğimiz şu günlerde Üniversiteler ne zaman açılıyor? sorusunu soranların sayısı arttı. Yazın bitişi ve normalde okulların açılacağı tarihler çoktan belli olacaktı ancak koronavirüs dönemi sebebiyle Bakanlık Üniversitelere tavsiyeler verdi. Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler açılma tarihi, Üniversiteler açılacak mı? bilgisi için haberimizi dikkatli okuyabilirsiniz..ÜNİVERSİTELERİN AÇILACAĞI TARİH

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili 'YÖK olarak, üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik.' demişti. Bazı üniversiteler eğitimlere uzaktan eğitim şekli ile başlayacağını duyurdu.

BAKANLIK ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASINA YÖNELİK AÇIKLAMA YAPTIa

"2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesininönerilmesine karar verilmiştir' ifadesi yer almaktadır. Üniversitenizde, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda YÖK'ün, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim."

ONLINE EĞİTİM KARARI ALAN ÜNİVERSİTELER

Marmara Üniversitesi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi
Balıkesir Üniversitesi
Batman Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Mimar Sinan Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Selçuk Üniversitesi
Necmettin Erbakan Üniversitesi
Konya Teknik Üniversitesi
İskenderun Teknik Üniversitesi
Bursa Uludağ Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi

UZAKTAN EĞİTİM YAPACAK ÜNİVERSİTELERE DESTEK

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Sakarya Üniversitesinin geliştirdiği, tamamen yerli olan Uzaktan Eğitim Platformunun, YÖK koordinasyonunda ve TÜBİTAK-ULAKBİM iş birliğiyle 15 üniversitenin hizmetine sunulacağını bildirdi.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamaya göre, YÖK tarafından kurgulanan ve yürütülen "Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi" kapsamındaki 15 üniversite ile Sakarya Üniversitesi arasında, YÖK'ün koordinasyonunda ve TÜBİTAK-ULAKBİM ile iş birliğinde gerçekleştirilecek olan "Uzaktan Eğitim Platformu Sağlama Protokolü" imzalandı. İmza töreni yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç'ın da katıldığı törende, protokolü YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er imzaladı. Törende, 15 üniversitenin rektörleri ile Uzaktan Eğitim Platformunu sağlayacak Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da hazır bulundu.

Saraç, törendeki konuşmasında, Yeni YÖK vizyonuyla 2018'de, küresel salgın gündeme girmeden yaklaşık 2 yıl önce, uzaktan öğretimle ilgili çok önemli bir proje başlattıklarını belirtti.

UZAKTAN ÖĞRETİM PROJESİ 2 YIL ÖNCE BAŞLAMIŞTI

"Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm" adı verilen bu projenin ilk aşamasında, ağırlıklı olarak Doğu Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yeni kurulmuş 16 üniversitedeki öğretim elemanları ve öğrencilerin dijital yetkinliklerini geliştirmeye yönelik program düzenlendiğini ifade eden Saraç, "Bu kapsamda şu ana kadar Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle 10 bin 725 öğretim elemanına çevrimiçi olarak 'Dijital Çağda Öğrenme ve Öğretme' ve 61 bin 346 öğrencimize de bir dönemlik kredili olarak 'Dijital Okuryazarlık' dersleri verildi. Dolayısıyla, proje kapsamındaki bu üniversitelerimiz aslında içinde bulunduğumuz küresel salgın sürecine daha hazırlıklı girdiler. " diye konuştu.

Saraç, projenin ikinci aşamasında ise 16 Mart 2020'de bu 16 üniversiteye ilave olarak yeni kurulmuş 5 teknik üniversite ve Anadolu'da bulunan 3 üniversitenin öğretim elemanlarına YÖK, CISCO ve ODTÜ iş birliği ile "Siber Güvenlik ve Ağ Yönetimi" konularında eğitimler verilmeye başlandığını aktardı.

Proje kapsamında üniversite öğrencilerine bir dönemlik kredili olarak "Siber Güvenlik" dersi verilmesinin planlandığını kaydeden Saraç, "Bugün imzaları atılacak olan protokolle de Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projemizin 3. aşamasına geçmiş bulunuyoruz. Bu aşamada, Sakarya Üniversitesinin geliştirdiği tamamen yerli olan Uzaktan Eğitim Platformu, YÖK koordinasyonunda ve TÜBİTAK-ULAKBİM iş birliği ile 15 üniversitemizin hizmetine sunulacak. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde proje kapsamındaki 15 üniversitemiz uzaktan öğretimle yapacakları derslerini bu yerli platform aracılığıyla gerçekleştirecekler. Projeye destek veren TÜBİTAK'a, Sakarya Üniversitesine ve proje kapsamındaki 15 üniversitemize teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Dijital Dönüşüm Projesi"nin YÖK'ün "sosyal adalet ve fırsat eşitliği" penceresinden yükseköğretime bakışının yansıması olduğunu belirten Saraç, 15 üniversitenin de bu bakış açısıyla seçildiğini ifade etti.

Bu hususun üniversitelerin bulundukları bölgeye değer katma konusunda daha yetkin olmalarına vesile olacağına işaret eden Başkan Saraç, "Bunun dışında, üniversitelerimiz 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için aldığımız kararlarla, mevzuat açısından karma-hibrit sisteme geçti. Yani üniversitelerimiz mevzuat olarak yerelden alınacak kararlarla kendilerine uygun olan şekilde eğitim vereceklerdir. Bütün üniversitelerimizde liyakat ve ehliyet temelli çalışmalar ve yönetim anlayışını ortaya koymaya devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.15 ÜNİVERSİTEYE UZAKTAN EĞİTİM DESTEĞİ VERİLECEK

YÖK Başkanı Saraç'ın ardından sırayla söz alan üniversite rektörleri protokol kapsamında üniversitelerine sağlanacak olan uzaktan eğitim desteğine yönelik memnuniyetlerini ifade ederek, YÖK ve ilgili kurumlara teşekkürlerini iletti.

Proje kapsamındaki 15 üniversitenin uzaktan eğitimine destek
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi ve üniversite rektörlükleri arasında imzalanan protokol, Sakarya Üniversitesinde yürütülmekte olan TÜBİTAK-1001 projesi kapsamında yerli olarak geliştirilen "Uzaktan Eğitim Platformu"nun, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamındaki 15 üniversitenin 2020-2021 eğitim-öğretim yılındaki uzaktan öğretim faaliyetlerinde kullanılmasını içeriyor.

YÖK'ün üniversiteler arasındaki koordinasyonu yürüteceği protokol kapsamında, ULAKBİM tarafından sağlanan sunucular üzerine kurulacak Uzaktan Eğitim Platformu, Sakarya Üniversitesi tarafından 15 üniversitenin hizmetine sunulacak. Platform 5 ana modülden oluşacak.

Platformda, haftalık sanal ders programlarının oluşturulmasını, uzaktan yürütülen eğitim faaliyetlerinin organize edilmesini ve yürütülmesini sağlayan "Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) Modülü", sanal sınıfların video dağıtımı için açık kaynak yazılımlardan yararlanılarak oluşturulan "Sanal Sınıf Modülü", oluşturulan sanal sınıflara kayıtlı tüm öğrencilere duyuruların yapılabileceği "Duyuru Modülü", sistem üzerinden çevrimiçi sınavların organize edilebileceği "Çevrimiçi Sınav Modülü" ve öğrenci devamı, akademisyen/sanal ders yürütülme sayıları gibi raporların sistem üzerinden alınabileceği "Raporlama Modülü" yer alacak.

Platformdan, Ağrı İbrahim Çeçen, Artvin Çoruh, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kilis 7 Aralık, Munzur, Muş Alparslan, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Şırnak üniversiteleri yararlanacak.

Daha fazla göster
yukarı ok