Kavurma nasıl yapılır? Kurban eti kavurma en güzel tarif

Kurban bayramında kavurma tarifi oldukça fazla aratılan ve merak edilen nasıl yapılır işlemlerinden birisidir. Kurban kesildikten sonra çıkan etlerden yapılan kavurma en çok tercih edilen yeme şeklidir. Özellikle kurban kesildikten sonra eti dinlendirerek 1 günden sonra kavurma tarifi hazırlamak önemlidir. Uzmanlar etin 1 gün dinlendikten sonra pişirilmesinin daha sağlıklı olduğunun altını çiziyor. Kurban kavurması nasıl yapılır? Kavurma tarifi, kavurmayı en yumuşak nasıl yaparız, en güzel kurban kavurma tarifi şeklinde belirtilen soruların cevabı haberimizde...

02 Ağustos 2020 04:19
Kavurma nasıl yapılır? Kurban eti kavurma en güzel tarif
Kurban bayramında çıkan etlerden en çok yapılan yemek kavurmadır ve kavurma tarifi herkes tarafından merak edilmektedir. Kurban bayramında kesilen küçükbaş veya büyükbaş hayvanın etinden kavurma yapmak en çok tercih edilendir. Bu sebeple bazen pişirirken kavurma sert oldu eleştirileri duyulur. Bunun önüne geçebilmek için en lezzetli kavurma tarifi bilgisini elde edebilirsiniz.
Kurban bayramında kesilen kurban etinden kavurma yapmak için kavurma tarifi değerlendirmelerini okuyabilirsiniz.

KAVURMA NASIL YAPILIR? KURBAN KAVURMA TARİFİ

Malzemeler

1 kg dana kuşbaşı
1 baş orta büyüklükte kuru soğan
3 ya da 4 diş sarımsak
Bir miktar sıvıyağ
(2-4 Kişilik - 45 dakika)

Hazırlanışı

Adım 1

İlk olarak orta büyüklükteki bir tavanın içerisine kavurmalık dana kuşbaşı etleri koyun. Ocağın altını açın ve hiçbir şey ilave etmeden, ama sürekli karıştırarak etleri pişirmeye başlayın.

Adım 2

Tavadaki etlerin rengi değişmeye başladığında ve etler suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ ilave edin. Ocağı kısık ateşe alın ve bu şekilde arada karıştırarak pişirmeye devam edin.

Adım 3

Etler pişerken ayrı bir yerde soğanları ve sarımsakları soyun. Sonrasında soğanı dörde bölün. Doğranmış soğanları ve tüm şekilde olan sarımsakları tavanın içerisine ilave edin. Etler suyunu yeniden çekene kadar tüm malzemeler ile birlikte pişirin.

Adım 4

Eğer etler pişmeden etlerin suyu biterse takriben yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha etleri pişirin. Etler tamamen piştikten ve lokum kıvamına geldikten sonra içerisine bir miktar tuz ilave edip yemeği ocaktan alın ve servis edin.

KURBAN BAYRAMINDA MARKETLER AÇIK MI?

Binlerce ziyaretçisi bulunan BİM, A101, ŞOK ve Migros marketler saat kaça kadar açık sorusuna yanıt aranırken vatandaşlar mübarek Kurban Bayramı'nın huzuru ve coşkusunu da yaşıyorlar. Bayramda açık olan marketler olduğu gibi bayramda açık olmayan marketler de bulunuyor. Bu yüzden evden çıkarken markete gittiğinizde sürprizle karşılaşmamak için marketlerin açılış kapanış saatlerini bilmenizde fayda var.

Bayramda çalışan marketler, bugün marketler çalışıyor mu? diyerek merak edilenlerin cevapları bulunuyor.

BİM MARKET BAYRAMDA AÇIK MI?

Bim marketlerin alınan karar doğrultusunda bayramın 1. ve 2. günü kapalı olması bekleniyor.

A101, ŞOK, MİGROS BAYRAMDA AÇIK MI?

A101 mağazaları sabah saat 09:00'da açılıyor! Akşam saat 21:00'e kadar hizmet vermeye devam ediyor.

ŞOK mağazaları sabah 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Migros mağazaları da diğer marketlerde olduğu gibi 09:00 21:00 arasında hizmet vermeye devam ediyor.KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALIDIR?

Kurban kesiminin ardından etlerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiği hakkında açıklama yapan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazıl Yalçındağ "Mümkünse hayvan soğuduktan, ölüm katılığına ulaştıktan sonra parçalanmalıdır. Eğer zaman yoksa, sıcakken parçalama mecburiyeti hasıl olmuşsa, naylon torbalara konulan etler, eve gider gitmez naylon torbalardan çıkarılmalı, serin ve gölge bir yerde birbirine değmeyecek bir şekilde sergilenmelidir." ifadesinde bulundu

Sağlık Bakanlığından alınan bilgilere göre;

Çevre sağlığı yönünden de kesimi takiben ortaya çıkan kan, mide ve bağırsak içeriği önemlidir. Bunların gelişi güzel bir şekilde etrafa atılmaması ve akarsulara dökülmemesi gerekmektedir.KURBAN ETİ NASIL DAĞITILIR?

Et, fakir veya zengin olması, müslüman olup olmaması fark etmeden istenildiği kişiye verilebilir. Etin dağıtımı konusundaki genel usul ise etin üçte birini evde bırakmak, üçte birini komşulara üçte birini ise fakirlere vermek şeklindedir. Bu dinimizce müstehaptır.Kurban etinin hepsini kendi evinde kullanmak veya hepsini fakirlere vermek de caiz görülmüştür. Kurban etinin dağıtılmaması kurban kesen kişinin yeterli maddi durumunun olmaması veya çocuk sayısının fazla olması veya evin kalabalık olması durumunda uygun görülmüştür.

1-Üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya sadaka olarak verilir.

2-Üçte biriyle evine gelen akraba ve dostlarına ikram yapılmak üzere eve ayrılır.

3-Geriye kalan üçte birini ise, evdeki çoluk çocuğuna yiyecek ve nafaka olarak ayrılabilir.

Daha fazla göster
yukarı ok