İspanyol gribi ne kadar sürdü? Koronavirüs İspanyol gribi benzer mi?

Koronavirüs ile İspanyol gribinin birbirine benzeyip benzemediği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İspanyol gribi 1 yıl boyunca etkilerini tüm dünyaya acımasızla kanıtlamı etkili bir virst.İspanyol Gribi, 500 Milyondan fazla kişiye bulaşması sonucu 18 ay içinde 50 milyon dolayında insanın ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgınlardan biri olmuştur. Salgın ılımlı ilk dalga, şiddetli ikinci dalga ve artçı üçüncü dalga olmak üzere üç dalga halinde seyretmiştir. İspanyol gribi nedir? İspanyol gribi nasıl sona erdi? detaylarını haberimizde okuyabilirsiniz.

21 Eylül 2020 07:25
İspanyol gribi ne kadar sürdü? Koronavirüs İspanyol gribi benzer mi?
Vatandaşlar İspanyol gribinin özellikleri ile birlikte İspanyol gribi koronavirüs karşılaştırması yaparak tedbir almaya çalışıyor. İspanyol Gribinin bir özelliği, zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır. I. Dünya Savaşı'nın son aylarında tüm dünyayı etkisi altına almış, hatta kimi tarihçilere göre dört yıl süren savaşın sona ermesinde önemli bir etken olmuştur. İspanyol gribi koronavirüs ile benzerlik taşıyor mu diyerek bir çok vatandaş tarafından inceleniyor ve araştırılıyor.
İspanyol gribi ne zaman oldu? İspanyol Gribi nedir, İspanyol gribinden kaç insan öldü? detaylarını bulabilirsiniz.

İSPANYOL GRİBİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

"İspanyol gribi" ilk kez 11 Mart 1918'de ABD'nin Kansas eyaletinde tespit edilmişti. Salgın, 1918'in Eylül-Kasım aylarında, Türkiye dahil tüm dünyada pik noktasına ulaştı ve yaklaşık 50 milyon insanın canına maloldu. H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı bir salgın olduğu anlaşıldı.

"O SALGINDAN TEDBİR DERSİ ALALIM"

İspanyol gribi salgınında corona virüsüyle aynı şekilde bulaşan H1N1 virüsüne karşı alınacak tedbirlerin de maske, mesafe ve temizlik olduğunu ifade eden Bakan Koca, "Bunlar iyi bilinmiyordu, yaygın uygulanmadı. Virüs 500 Milyon insana bulaştı. 50 ila 100 Milyon can kaybı oldu" dedi.İSPANYOL GRİBİ NEDİR, NE ZAMAN ÇIKTI, KAÇ YIL SÜRDÜ?

İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi, 1918 - 1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır.İspanyol Gribi, 500 Milyondan fazla kişiye bulaşması sonucu 18 ay içinde 50 milyon dolayında insanın ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgınlardan biri olmuştur.Salgın ılımlı ilk dalga, şiddetli ikinci dalga ve artçı üçüncü dalga olmak üzere üç dalga halinde seyretmiştir. İspanyol Gribinin bir özelliği, zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır. I. Dünya Savaşı'nın son aylarında tüm dünyayı etkisi altına almış, hatta kimi tarihçilere göre dört yıl süren savaşın sona ermesinde önemli bir etken olmuştur.

Türkçede 1918'den itibaren "İspanyol Nezlesi" sözcük grubu kullanılmıştır. Yıllar sonra açılan bazı toplu mezarlardan alınan örnekler sonucunda domuz gribine sebep olan H1N1 virüsünden (birkaç ufak farklılık haricinde aynı) kaynaklandığı anlaşılan hastalık, İngilizceden tercümeden dolayı "İspanyol Gribi" olarak anılmaya başlanmıştır. Salgın İspanya'da başlamamasına rağmen İspanyol nezlesi olarak adlandırılmasının sebebi ise İspanya'nın, I. Dünya Savaşı'nda yer almamış olması ve askerî sansür nedeniyle diğer Avrupa devletlerinde salgından söz edilmezken İspanyol basınının salgın konusunu ilk kez gündeme getirmiş olmasıdır.Daha fazla göster
yukarı ok