Arama Logo

Yunanistan'da Fatih Terim için flaş sözler!

2001 yılından sonra ilk kez Türkiye dışına çıkarak bir Avrupa takımının başına geçen teknik direktör Fatih Terim, Yunan ekibi Panathinaikos'un çalıştırmaya başladı. Takımıyla şampiyonluk turunda mücadele eden İmparator, Yunan devinin 14 yıllık lig şampiyonluğu hasretini sonlandırmanın hedefinde. Peki, Fatih Terim Yunanistan'da nasıl görülüyor? Sabah Spor'un sorularını yanıtlayan Yunan gazeteci, İmparator için çok çarpıcı cevaplar verdi.
7
YUNAN GAZETECİ ANLATTI

En son 2017-2022 yılları arasında Galatasaray'ı çalıştıran Fatih Terim, kimsenin beklemediği bir anda sessizliğini bozdu ve 26 Aralık 2023'te Panathinaikos'a imza attı. Böylece Fiorentina ve Milan'la yaşadığı İtalya seferinden sonra ikinci kez yurt dışına çıkmış oldu. Galatasaray'la bir UEFA Kupası kaldıran, 8 lig, 3 Türkiye Kupası, 4 Süper Kupa şampiyonluğu yaşayan 70 yaşındaki Terim'den beklenen 14 yıllık (2009-2010) lig şampiyonluğu özlemine son vermesi. Sabah Spor, Fatih Terim'in Panathinaikos günlerini SDNA haber sitesinde çalışan Yunan gazeteci Kostas N-Pliatsikas'a sordu.

YUNAN GAZETECİ ANLATTI
6
"KİMSE GELMESİNİ BEKLEMİYORDU"

Fatih Terim'in Panathinaikos'a gelişi nasıl bir etki yarattı? Neler konuşuldu?

Fatih Terim, Türkiye'nin en iyi teknik direktörü. Bu yüzden Panathinaikos'la olan anlaşması Yunanistan'da büyük ses getirdi. Terim, oldukça kaliteli bir özgeçmişe ve büyük başarılara sahip bir teknik direktör; bu sadece Panathinaikos taraftarlarının değil, genel olarak tüm Yunan spor taraftarlarının çok iyi bildiği bir şey. Hiç kimse onun Panathinaikos'a geleceğini beklemiyordu.

\
5
"ŞAMPİYONLUĞU TERİM'DEN BEKLİYORLAR"

Terim'e güveniyorlar mı?

Yönetim, kulübün sahibi Ioannis Alafouzos'un kişisel tercihi ve kararı olduğu için Fatih Terim'i yüzde 100 destekliyor. Kötü sonuçların ardından Yunan medyası ve dünya onu eleştiriyor, hatalarını kayıt altına alıyor. Panathinaikos halkı ve yönetimi, kulübün bu seneki en büyük hedefi şampiyonluğu Terim'den bekliyor. Bu yüzden ona güven oldukça fazla.

\
4
"ŞAMPİYON YAPARSA İMPARATOR OLUR"

Taraftarla arasında nasıl bir bağ var?

Özel kitleler, fanlar, hayranlar oluştuğunu söyleyemem. Bunun için erken. Panathinaikos'u şampiyon yapmayı başarırsa popülaritesi hızla artacak ve işte o zaman binlerce insan için çok özel bir konuma gelmiş olacak. Burada da imparator olur.

\
3
"OLYMPİAKOS MAÇLARI F.BAHÇE-G.SARAY GİBİ"

Ezeli rakibi Olympiakos'u Yunanistan Kupası'ndan elemesi nasıl karşılandı?

Olympiakos gerçekten çok önemli bir derbi maçı. Tarihte de her zaman için önemli olmuştur. Olympiakos'a karşı kazanılan zafer her zaman iki kat önemlidir. Bu durumda da penaltılarla zor bir galibiyet bile olsa Fatih Terim için büyük bir artı oldu. Galatasaray- Fenerbahçe derbileri ne kadar önemliyse Yunanistan'da da Olympiakos- Panathinaikos maçı o kadar önemli. Terim için çok önemli bir imaj oldu.

\
2
"SAMET, TERİM'İN KİŞİSEL TERCİHİYDİ"

Samet Akaydın ve Bakasetas transfer edildi. Taraftarlar Türkiye'den transfer yapılması için ne dedi?

Bakasetas, Yunanistan Milli Takımı'nın kaptanı. Zaten onu herkes milli takımdan tanıyor. Önemli bir transfer hamlesiydi. Fatih Terim'e de artı yazdı. Samet Akaydın ise Terim'in kişisel tercihiydi. Başlangıçta çok da iyi oynamadı ama sonrasında gelişti ve performansı hakkında pek çok olumlu yorum yapıldı. Şu an için iki transfer için de güzel yorumlar yapıyor. Terim'in kararlarına ve tercihlerine saygı duyuluyor.

\
1
"OYUNCULARI ONA SAYGI DUYUYOR"

Futbolcularıyla olan iletişimini nasıl görüyorsunuz?

Genel olarak Fatih Terim ile oyuncular arasında iyi bir kimya var. Futbolcular ona saygı duyuyor. Büyük bir antrenör ve oldukça tecrübeli... Oyunculara sahada hareket özgürlüğü veren bir teknik adam. Öz güvenlerini güçlendirecek birçok konuşması oldu. Tüm takımı şampiyonluğa inandırdı.

\