Arama Logo

Yazarlardan Fenerbahçe yorumu: "Fenerlab çalışmıyor"
11
YAZARLARDAN YORUMLAR

1 ayda Kanarya’da yaşanan 15 sakatlık, Samandıra’da futbolculara test yapan laboratuvarı gündeme getirdi. İşte Sabah Spor yazarlarının Fenerbahçe ile ilgili görüşleri...

10
"KENDİNDEN ÖNCEKİLERİN KADERİYLE TANIŞTI"

SORU: F.Bahçe sahasında Sivas'ı geçemedi. Pereira neyi yanlış yaptı? Ayrıca çok sakatlık yaşandı. Bunun olmasının özel bir nedeni var mı?

GÜRCAN BİLGİÇ: Sivas beraberliği Pereira'ya fatura edilemez. Altay'ın hatasıyla yenilen gol, takımın taktiği veya kuruluşuyla ilgili değil. Portekizli hoca kendisinden öncekilerin kaderiyle tanıştı. Ersun Yanal'ı da Erol Bulut'u da yolundan çeviren böyle basit ve sarsak hatalarla yenilen gollerdi. Bundan sonra da Sivasspor gibi 6-7 oyuncu ile kapanan rakiplere karşı oynayacaklar. Bunu çözmenin formülünü bulmak zorundalar. Yoksa her maç bir kahraman çıkartmaları lazım.

9
"FENERLAB ATIL BİR ŞEKİLDE DURUYOR"

GÜRCAN BİLGİÇ: Sakatlık sayısının bu kadar çok olması, kuvvet antrenmanlarında sorun olduğunu gösteriyor. Testlerin yapılmadığını duyuyoruz. Herkes aynı çalışmayı yapınca, eksikler tamamlanmıyor. Fenerlab atıl bir şekilde duruyor Samandıra'da.

8
"BİRAZ ZAMANA İHTİYAÇ VAR"

ÖMER ÜRÜNDÜL: F.Bahçe'nin Sivas maçında yeni oyuncuları takıma girdi. Bunların uyum sağlamaları için biraz zamana ihtiyaç var. Berisha iyi bir santrfor ama yeni bir takıma geldiğinizde çabuk adapte olmak için en zor görev yeri santrfordur. Rossi de yorulana kadar dar alandaki çabukluğu ve adam eksiltmeleriyle iyi bir performans sergiledi. Meyer de faydalı olacak bir oyuncu. F.Bahçe'de en fazla çalışılması gereken yer, ortadan ver-kaçlarla kapalı defans arasında pozisyon bulabilmek. Bunlar çok eksik.

7
"SAKATLIKLARIN İKİ NEDENİ VAR"

ÖMER ÜRÜNDÜL: Fazla sakatlık problemlerinin iki önemli nedeni vardır; bir tanesi yanlış idmanlar. Bana göre daha da önemlisi futbolcuların kendilerine iyi bakmamaları. En canlı örnek İrfan Can. Son senesine bakıyorum, devamlı adale problemleri var.

6
"HOCANIN AKLI KARIŞTI"

LEVENT TÜZEMEN: Pereira, ilk 3 hafta kafasındaki 11'i sahaya yansıtıp başarılı olmuştu. Son yapılan 4 transfer Pereira'nın aklını karıştırdı ve F.Bahçe'nin oyun ritmine zarar verdi. Valencia ile maça başlamamak, yeni golcü Berisha'ya şans tanımak hataydı. Pereira kazanan takımı korumaya devam etmeli, son anda gelenler rekabet adına daha sonra şans bulmalı. Ancak her oyuncuya aynı antrenmanı yaptıramazsınız.

5
"KURALA UYMAYANLAR SAKATLANIYOR"

LEVENT TÜZEMEN: Futbolcular için 3 kural vardır; iyi çalışacaksın, iyi besleneceksin, iyi dinleneceksin. Bu kurala uymayanlar Pereira'nın ağır idmanları sonrası sakatlık yaşamaya başladı. Adale sakatlıkları ya fazla yüklenmekten ya da oyuncunun kendine iyi bakmamasından gerçekleşir.

4
"VALENCİA BU TAKIMIN VAZGEÇİLMEZİ"

İSKENDER GÜNEN: Kalite açısından vasat, mücadele gücü yüksek bir maç oldu. Sivasspor gibi dirençli bir takıma karşı öne geçmek öz güveni artırma açısından büyük bir önem taşır. Ama futbolun içinde olan kaleci Altay'ın yaptığı büyük bir hata, sonucu eşitledi. İkinci yarıya başlarken Pereira'nın maçta hiçbir üretkenliği olmayan Berisha'yı oyundan alması gerekirdi. Görünene göre Valencia bu takımın vazgeçilmezi.

3
"ANTRENMAN YANLIŞLIĞI BÜYÜK NEDEN"

İSKENDER GÜNEN: Darbeye bağlı olmayan sakatlıklar fazla olduğu için antrenman yüklemelerinin yanlışlığı büyük bir neden gibi gözükmekte.

2
FENERLAB NEDİR?

Özel bir analiz merkezi sisteminin Fenerbahçe ismine uyarlanmış halidir. Futbolcuların vücutlarına bağlanan özel cihazlarla adale-kas grupları inceleniyor. Elde edilen verilere göre, futbolculara özel antrenman programı hazırlanıyor. Böylece kas sakatlık riski azaltılıyor. 3 boyutlu görüntüleme sistemi ile de sporcuların vücudunda aşırı yüklenilen bölgeler, sakatlığa neden olmadan önce tespit ediliyor.

1
PEREİRA NE DEMİŞTİ?

F.Bahçe Teknik Direktörü Pereira, Sivas maçı sonrası sakatlıklarla ilgili gelen soruya, "Biz yoğun ve baskılı bir oyun istiyoruz. Oyuncuların bu tempoya alışması gerekiyor. Milli takımlar da bizi etkiliyor. Bu sakatlıkların idman veya maç temposuyla ilgili olmadığını düşünüyorum" yanıtını vermişti.