Arama Logo

Trio ekibinden Adana Demirspor-Fenerbahçe yorumları
16
HAKEMLERDEN ALİ PALABIYIK YORUMLARI

Yayıncı kuruluş beIN Sports'ta yayınlanan beIN Trio programında Bülent Yıldırım ve Deniz Çoban, Adana Demirspor - Fenerbahçe maçının hakemi Ali Palabıyık'ı değerlendirdi.

15
DAKİKA 14

"Mert Hakan Yandaş'ın golünde elle oynama var mı?"

Bülent Yıldırım: Golle sonuçlanan bir atak fazının içerisinde bilerek elle oynama var ise golün iptali gerekir. Bilerek elle oynama söz konusu mu, hayır. Eğer eline geldiyse iki şey var; 'Kazara elle oynama' ise bir gol olursa iptali gerekir.

Deniz Çoban: Top eline kazara değse bile gol iptal edilir. Mert Hakan'ın koluna değiyor mu, eline temas ediyorsa direkt gol oluyor mu? 3. temasında gol oluyor Mert Hakan'ın.

14
"HAKEM NİYE İZLEMEDİ?"

Bülent Yıldırım: Oyuncu kazara elle oynasa bile topla birkaç kez oynamış olsa, ele değse bile gol geçerli olmalı. Hemen akabinde oluyor. Kazara elle oynamadan sonra 3-4 temasta bulunuyor. Ancak, Elle oynama tartışmalı.

Deniz Çoban: Hakem niye izlemedi denebilir, VAR'ın kararıyla neden iptal etti.

13
"SOMUT KANIT VAR MI?"

Bülent Yıldırım: Elle oynama var ise VAR'ın tespitiyle iptal olabiliyor. Mert Hakan, topa kafayla vurduktan sonra elle bir temas söz konusu değil. Top eli pas geçiyor. Benim hissiyatım top yerden sektikten sonra hemen ele bir temas söz konusu değil. Yere değdikten sonra hissiyatım top yerden sekerken parmaklarıyla temasın olduğu yönünde. VAR hakemi olarak görev yapmış biri olarak VAR açısından sorun şu; ben bunu ispat edebiliyor muyum? Elimde açı var mı? Elle oynama tespitini arıyorum. Ben sahadan gelen birisi olarak ele temasın mümkün olmuş olabileceğini ifade edeyim. Ortada somut bir kanıt var mı? Orada soru işareti var. Başka maçlarda da oldu bu. Ancak VAR tekniği açısından ben bunu ispat edemem. Tüm açılardan izledim, elle oynamayı ispat edemedim. Eğer varsa VAR odasında böyle bir tespit bunu kamuoyu ile paylaşsınlar. Herkes aydınlansın, herkes rahatlasın. Eğer kanıt yoksa VAR sürece dahil olmamalı. Yanlış karar.

Deniz Çoban: Mert Hakan Yandaş'ın elinin fiziken yukarıya doğru bükülmesi mümkün değil. Ben burada bir ele temas görüyorum. VAR açısından burada bir sorun olmadığını düşünüyorum. Düşerken değil düştükten sonra ele temas görüyorum. Doğru karar.

12
DAKİKA 23

"Michy Batshuayi'nin penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Bir yoklama atıyor. Rakibiyle bedensel bir temas, çok iyi niyet görmüyorum. Batshuayi burada kendini kolay bırakıyor. Hakemin derhal müdahale etmesi gerekirdi. Üst düzey deneyimi olan bir hakemden beklenen diğerlerine de VAR olduğunu, bu şekilde doğru mesajları vermek için doğru bir fırsattı. Burada bir penaltı yok. Hakemin maçı okuması anlamında zafiyet burada başlamış.

Deniz Çoban: Buna net penaltı diyemem. Batshuayi çok kolay kendini yere bırakıyor ama burayı etkili geçemedi. Ali Palabıyık 'ben buradayım' diyemedi.

11
DAKİKA 25

"Michy Batshuayi'nin penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Net bir penaltı, Badou Ndiaye'ye de sarı kart gerekirdi.

Deniz Çoban: Tartışmasız bir net penaltı.

10
DAKİKA 30

"VAR incelemesi ile verilen penaltı kararı doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Net bir penaltı ama buna sarı karta gerek yok.

Deniz Çoban: Net bir penaltı ama sarı kart gereksiz.

9
DAKİKA 40

"Altay'ın topu eliyle aldığı noktada bir problem var mı?"

Bülent Yıldırım: Kanıtlar önemlidir futbolda. Benim gördüğüm, ceza sahası dışında tutmuyor topu. Altay, topu ceza alanı içinde tutuyor. Onyekuru topa uzanmak istiyor, sonra Altay alınca ayağını çekiyor. Kartı gerektiren bir ihlal yok.

Deniz Çoban: Bence de bir sorun yok.

8
DAKİKA 42

"Belhanda penaltı bekledi. Haklı mı?"

Bülent Yıldırım: Penaltı istiyor aslında Belhanda, topa değil Ferdi'nin önüne ayağını uzatıyor Belhanda. Futbol içinde bir temas. Belhanda bir şansını denemiş. Topu Belhanda'ya yakın olsa da, defans vurmuş olsa bir penaltı olur. Sağ ayağı uzatıp temas alıyor. Devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Benim için de devam kararı doğru.

7
DAKİKA 45+2

"Batshuayi'nin penaltı beklediği pozisyon doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Batshuayi kendini kolay bırakıyor. Devam kararını doğru buluyorum.

6
DAKİKA 45+3

"Valencia'nın penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Valencia bir feyk attı. Akintola topa hamle yapıyor. Valencia kendini kolay bırakıyor. Devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Bence de devam kararı doğru.

5
DAKİKA 45+8

"Badou Ndiaye'nin İrfan Can'a müdahalesi var mı, devam kararı doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Badou Ndiaye, İrfan Can'ın ayağına basıyor. Yine sarı kartlık hamle bu. Badou ikinci sarı kartını görmeliydi en az.

Deniz Çoban: Ayağa basıyor. Badou ikinci kez sarı kart görmeliydi.

4
DAKİKA 69

"Samet Akaydin'in penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?"

Deniz Çoban: Belahdan topa yükseliyor. İki oyuncu birden yerde kalıyor.

Bülent Yıldırım: Rossi'ye yapılan futbol sınırlarını taşıyor. Rossi'yi iki eliyle tutuyor, Rossi topa gidemiyor. Bunu görse hakem zaten bu da penaltı. Belhanda nasıl yükseliyor, ayağının orada ne işi var, dizin orada ne işi var. Belhanda'nın dizi adamın omzuna düşüyor, dirseği Samet'e geliyor, üstüne düşüyor. Bu bir ihlal, bu bir penaltı.

Deniz Çoban: Benim açımdan da bu net bir penaltı. Belhanda madem böyle sıçradın, topa vur. Fenerbahçeli oyuncu kambura da yatmıyor. Samet, olabildiğince dik ve hedefinde top var. Belhanda diziyle rakibine vuruyor. Samet bükülüyor. Belhanda topla oynamıyor.

3
DAKİKA 86

"Adana Demirspor'un penaltı kararı doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Altay diyor ki, 'Ben bir şey yapmadım' diyor. İtirazı uzattığı için sarı kart görüyor. Biraz önce Samet'e yapılanın aynısı. Böyle bir giriş yok. Böyle risk alıyorsan topa vuracaksın. Svensson topla oynadıktan sonra müdahale var. Çok net bir penaltı.

Deniz Çoban: Adana Demirspor'un iki penaltı kararı da doğru. Fenerbahçe lehine de bu dakikaya kadar 2 penaltı verilmeliydi.

2
DAKİKA 90+11

"Fenerbahçe hücumunda Miha Zajc'a faul var mı? Devam kararı doğru mu?"

Deniz Çoban: Net bir faul ama hakem devam diyor. Fenerbahçe'nin son hücum şansıydı.

Bülent Yıldırım: Tartışılacak bir şey yok burada. Miha Zajc, çalımı atıyor. Akintola vuruyor. Net faul.

1
MAÇ SONU

"Jorge Jesus'a gösterilen kırmızı kart doğru mu?"

Deniz Çoban: Ben öyle tercüme ediyorum, beki yanlıştır ama 'Ben oradan görüyorum, sen sahadan göremiyorsun' diyor beden diliyle. Çatışmacı şekilde beden diliyle gelince kırmızı kart çıkar, doğrudur.

Bülent Yıldırım: Ne konuşulduğunu bilmiyorum. Futbol duygu yoğun bir oyundur. İtiraz etmek için maç bitiminde sahaya giriyorsan, kırmızı kart çıkar. Kural kitabı böyle der. Kırmızı kart kararı doğrudur.