Sporx Extra Arama Logo

TFF Başkanı Nihat Özdemir: "Sıkıştırılmış Süper Lig"

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Attila Gökçe’ye konuştu, merak edilen sorular cevap buldu. Özdemir, “Kulüplerin 10 kuruşu yok. Ama harcama limitlerinin belirlenmesinde, rahatça transfer yapmak için vergi yükümlülüğü dahil, her türlü sorumluluktan uzak, kolaylıklar isteyen taleplerde bulunuyorlar" ifadelerini kullandı.
8
"TÜRK FUTBOLUNU KORUYORUZ"
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, yönetim kurulunun Kulüpler Birliği Vakfı’nın aldığı tavsiye kararlarını değerlendirmek üzere dün yaptığı toplantıdan önce, “Türk futbolunu ve Süper Lig’i fırtınadan korumaya, sağ salim limana ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi. (Attila Gökçe/Milliyet)
7
"KULÜPLERİN 10 KURUŞU YOK"
Özdemir ayrıca, “Kulüplerin 10 kuruşu yok. Ama harcama limitlerinin belirlenmesinde, rahatça transfer yapmak için vergi yükümlülüğü dahil, her türlü sorumluluktan uzak, kolaylıklar isteyen taleplerde bulunuyorlar. 21 takımlı Süper Lig en önemli talepleri” açıklaması da yaptı.
6
"SIKIŞTIRILMIŞ LİG"
“Öyle anlaşılıyor ki 21 takımlı Süper Lig, sıkıştırılmış haftalarla 16 Mayıs’a kadar bitirilecek ve sezon sonunda 4 takım düşürülerek 2021-22 sezonunda 20 takıma dönülecektir” dedi.
5
SÜPER LİG'DE BOXİNG DAY!

Süper Lig'in 21 takımlı oynanacak olmasından dolayı sıkıştırılmış fikstür de devreye alınacak. EURO 2020'den dolayı Mayıs'ın ikinci haftasında sezonu tamamlamak zorunda olan TFF, Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve Türkiye Kupası maçlarını da dikkate alarak alternatif bir planlamayı daha devreye alacak. İngiltere'de bir gelenek haline gelen Boxing Day modelini Süper Lig'de de denemek isteyen TFF maç planlama dairesi, ligin herhangi bir döneminde 9 günde 3 maçlık programı da devreye sokacak.

4
AVRUPA LİGLERİ ÖRNEK
Özdemir, 20 takımla düzenlenen İngiltere, İspanya, İtalya ve Fransa liglerinin Kulüpler Birliği tarafından gelirleri ve olumlu istatistikleriyle örnek gösterildiğini, ancak bu liglerde de önümüzdeki yıllarda 18 takıma dönüşün ciddiyetle ele alındığını sözlerine ekledi.
3
20 MAÇ OLAYSIZ SONA ERDİ

Öte yandan Özdemir, yayıncı kuruluşun 34. haftada aynı saatlerde (21.00) başlayan 7 maçı da başarıyla ekrana getirdiğini, 588 milyon liralık yayın haklarının tamamının ödemesinin de TFF tarafından sağlandığını bildirdi. TFF Başkanı, Antalya’da düzenlenen İkinci Lig Play-off organizasyonunda 20 maçın olaysız biçimde oynanıp sona erdiğine de dikkat çekerek, “Bu uygulamaya sıcağı da öne sürerek karşı çıkanlar oldu. Biz futbolun her iklimde oynanacağına inanarak kararımızı gerçekleştirdik. Antalya Valisi’ne ve il yöneticilerine teşekkür ediyorum. Son maç (Tuzla- Manisa FK) 120 dakikada tamamlandı. Sıcağa rağmen tüm oyuncular ve hakemler müsabakanın hakkını vererek koştular” dedi.

2
10 MİLYON TL KAYIP
21 takımlı Süper Lig organizasyonunda önümüzdeki sezonda kulüplerin 10’ar milyon liralık gelir kaybına uğrayacakları da hesaplandı. Bu kaybın Spor Toto gelirlerinden ya da Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden karşılanması konusundaki öneriler ise kabul görmedi.
1
ŞENOL GÜNEŞ AÇIKLAMA YAPACAK

TFF kararları alınırken teknik adamların görüşüne başvurulmadığı anlaşıldı. Teknik direktör ve antrenörlerden takım sayısının artmasıyla kalitenin düşeceğini ileri sürenler de var. Geçtiğimiz sezonda zirvedeki ve dipteki çok takımlı rekabetin sürdürülemeyeceği bildirildi. A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş’in de 21 takımlı lig formasyonuna sıcak bakmadığı öğrenildi. Güneş’in bu konuda açıklama yapması bekleniyor.