Arama Logo

Spor yazarlarından Kasımpaşa - Trabzonspor yorumları
8
YAZARLARDAN YORUMLAR
Spor yazarları, Trabzonspor'un Kasımpaşa deplasmanında aldığı 1-0'lık galibiyeti köşelerinde değerlendirdiler.
7
"SKOR YAPMASI GEREKLİYDİ"
REHA KAPSAL/FOTOMAÇ: Trabzonspor'un son iç saha maçında G.Saray'a kaybettiği 2 puanı telafi etmesi için Kasımpaşa'dan 3 puan alması, ligin başı da olsa üst sıralardan kopmamak açısından bordo-mavililerin olmazsa olmazıydı. İkinci yarı pozisyon da üretse Trabzonspor, takım bütünlüğü ile hareket eden göstergesi yoktu. Oyunun gidişatında da zaten bireysel futbolcu kalitesiyle Trabzonspor'un oyunu çözüp skor yapması gerekiyordu. Ve atılan golle de çok iyi oynamadığı bir 90 dakikada 3 puan almasını bildi. Trabzonspor fiziksel tempo yapıp, yüksek eforlarda oynayamaz. Dün ve geçmiş maçlarda olduğu gibi, topla bu tempoyu ve baskıyı verip, bireysel oyuncu kalitesiyle ve performansıyla sonuç alacaktır.
6
"KİM NE DİYEBİLİR!"
CEMAL ERSEN/MİLLİYET: Beş maçta dört galibiyet, bir beraberlik... O da geriden gelip puanı kurtardığı Galatasaray maçı. Kim ne diyebilir Trabzonspor’un performansına? Futbol olarak yeterli mi? Elbette hayır. Ama oynaya oynaya kendinizi geliştirmeye çalışıyorsanız, şampiyonluk adayları arasında yer almanız normal. Kasımpaşa karşısında hücum yeteneklerini unutan, ama takım olarak iyi mücadele eden bir Trabzonspor izledik. İstatistiklere bakmadım ama 90 dakika boyunca rakip kaleyi uzaktan şutlarla deneyen, bunların sadece birini değerlendiren, çokça da Kasımpaşa kalecisi Ertuğrul’a takılan bir Trabzonspor vardı sahada... Gelelim Bakasetas’a... Son yıllarda yapılan en değerli transfer bence. Sadece üç puanı kurtarmakla kalmadı, çalışkanlığı ve hırsı ile sivrildi. Adam “liderim” diyor. Gerçekten de öyle. Keşke herkes aldığı parayı bu denli hak edebilse. Selam komşunun çocuğuna.
5
"TEŞEKKÜRLER BAKASETAS"
CEMAL ERSEN/MİLLİYET: Gelelim yiğidin hakkını vermeye. Geçen hafta taraftarının ıslıklarıyla 37. dakikada oyundan aldığı Abdülkadir Ömür ile maça başlamak, Abdullah Avcı’nın ne kadar şevkatli bir teknik direktör olduğunu kanıtladı. Gerileme döneminden çıkıp kendisini toparlamak ve eski günlerine kavuşmak adına Ömür için büyük şanstı. Sahaya kaptan Uğurcan’ın hemen arkasında çıkması da bir mesaj idi. Ömür’ü beğendim. Top ayağına yakışsa da sade oyunu tercih etmeli. Abdullah Hoca çok doğru bir tercih yaptı ve genç oyuncusuna sahip çıktı. Geçen hafta eleştirmiştim, naçizane bu hafta takdir ettim. Tabelaya bakarsanız Trabzonspor doğru yolda. Uzun maratonu istediği yerde tamamlaması için rakip gördüğü takımlara kaybetmez ise, bu oyuncu grubu ve Abdullah hoca tarihe geçer. Sabır, hoşgörü ve destek şart! ‘Teşekkürler’ Bakasetas.
4
"GALİBİYET ŞARTTI"
İSKENDER GÜNEN/SABAH: Bu karşılaşmada geçen haftaki beraberlikten sonra mutlak üç puan gerekliydi. Trabzonspor, bunu başardı. Önemli olan bu ama oynanan futbol beklentilerin çok uzağında. Sorunların başında geniş alanda oynama yanlışlığı geliyor. İlk yarı 45 dakikalık bir süre, ofansif anlamda üretkenlikten uzak bir yapı. Trabzonspor'un savunmasıyla öndeki Cornelius arasında 60-70 metrelik bir mesafe varsa istenilen oyun doğaldır ki ortaya çıkmaz. Orta alanda Hamsik, Berat ve Bakasetas, öndeki üçlüye hiçbir destek vermedi. Cornelius, her topu aldığında kendisine destek olabilecek oyuncu gelmediği için çok etkisiz kaldı. Cornelius, tipik bir pivot santrfor. Djaniny gibi rakip savunmanın arkasına sarkan ve adam eksilten özellikli bir oyuncu değil. Nwakaeme ve Abdülkadir Ömür de çizgide kaldıkları için Bakasetas'ın uzaktan denediği şuttan başka pozisyon yoktu.
3
"BU KADAR BASKI YEMEMELİYDİ"
İSKENDER GÜNEN/SABAH: İkinci yarı ise Berat'ın çıkması Abdulkadir Parmak'ın oyuna girmesinden sonra şanssız bir sakatlık ve de Parmak'ın yerine Yusuf Sarı… İlk yarıya göre ikili oyunlarla rakibi zorlayan bir Trabzonspor vardı. Bunda da başrol Nwakaeme ve Bakasetas'taydı. Bu ikilinin yaptığı paslaşmalardan sonra sezon başından beri takıma en büyük katkıyı yapan Bakasetas, sonucu değiştiren golü attı. Trabzonspor gibi bir takım 1-0'dan sonra daha farklı bir oyun kurgusu içerisinde olup bu kadar baskı yememeliydi diye düşünüyorum. Bunun en önemli nedeni önde gereksiz top kayıpları ve de savunmadan çıkarken özellikle Edgar'ın anlamsız pas hatalarıydı.
2
"POZİSYONLAR SAYMAKLA BİTMEZ"
AKSAL YAVUZ/MİLLİYET: Haftalar ilerledikçe, kadrolar şekillendikçe takımlardaki eksikler, sorunlar gün gibi ortaya çıkıyor. Gerçi sezon başlamadan Trabzonspor’un sol (bek) tarafta sıkıntı yaşayacağını, bordo-mavili takımın en zayıf halkası olacağını yedi düvel tahmin ediyordu da... Rakip forvetlerin elini kolunu sallaya sallaya geçtikleri, diğer bir deyişle otobana çevirdikleri sol tarafı Denswil’e teslim etti Abdullah hoca... Vasatın üstünde oynadı Hollandalı.. Derler ya hani, “Gelecek maçlara bakacağız”, o anlamda biz de gelecek haftalara bakacağız! Siz bakmayın karşılaşmanın 0-1 bittiğine... Evet, Trabzonspor beklenen, istenen oyunu oynamadı ama o kadar pozisyonlara girdiler ki, ne saymakla ne de yazmakla biter. Ertuğrul’un da hakkını teslim edelim; bir kaleci bir maça ne kadar etki yapar, takım arkadaşlarını nasıl ayakta tutar, dün onun dersini verdi. İnanılmaz kurtarışlara imza attı Kasımpaşa’nın kalecisi...
1
"ŞİRKETLERİ HATIRLATTI"
AKSAL YAVUZ/MİLLİYET:  Bordo-mavili takımın orta sahası, kaliteli ayaklara sahip olmasına rağmen, rakipler pas bağlantılarını kestiği zaman ve presle karşılaştıklarında büyük sıkıntı yaşayabiliyorlar. Dün yaşadıkları gibi... Örneğin Berat çok etkisizdi. Yerine oyuna dahil edilen Parmak’ın sakatlık sonrası futbola başladığı yere çekilen Abdülkadir Ömür, verdiği keskin tıraş bıçağındaki paslar oyuna hem hareketlik getirdi hem de galibiyet golünü. Ömür, eskilerden kesitler sundu. Gol öncesi Ömür, Nwakaeme ve Bakasetas’ın paslaşması, çalışması anonim, limited ve kollektif şirketleri hatırlattı desek abartmış olmayız! Uzun lafın kısası, Trabzonspor dün Ertuğrul’u bir kez geçebildi, Bakasetas’ın ayağından çıkan füzeye de yapacağı fazla bir şeyi yoktu.