Arama Logo

Sabah Spor yazarlarından Beşiktaş değerlendirmesi
5
YAZARLARDAN BEŞİKTAŞ DEĞERLENDİRMESİ
Sabah Spor yazarları, Beşiktaş'ın Fernando Santos ile yollarını ayırmasını değerlendirdi. İşte o değerlendirmeler...
YAZARLARDAN BEŞİKTAŞ DEĞERLENDİRMESİ
4
"YOLLARIN AYRILMASI DOĞRU KARAR"

SORU: Beşiktaş, tarihinde görülmemiş bir sezon yaşıyor. 5. teknik direktör ile de yollar ayrıldı. Takım tam anlamıyla dökülüyor. Hasan Arat ve ekibi neden Beşiktaş'ı ayağa kaldıramadı?

Ali Gültiken: "Beşiktaş bütün ayarlarını kaybetmiş bir şekilde seçim sürecine girdi ve yönetim değişikliği oldu. Oluşturulan kadro ve yapılan transferler Rashica dışında, takıma katkı sağlayamadı. Bu kaotik ortamda göreve gelen yönetimin kadroyu birden değiştirebilmesi mümkün değil. Teknik direktör konusu daha uzun bir zamana yayılarak çözüme ulaştırılsaydı yönetim açısından daha normal görünebilirdi. Fakat futbol çok güncel bir oyun ve artık kamuoyu da işin çok içinde. Bu durum yönetenler üzerinde bir an önce karar alınması için büyük baskılar oluşturuyor. Beşiktaş'ta süreç, Santos ile alakalı olarak bu şekilde ilerledi. Sağlıklı olmayan, net öngörülemeyen, tüm verilere sahip olunmayan bir ortam içinde alınan bu kararlar her zaman doğru sonuçlar vermeyebiliyor. Ama Santos ile yolları ayırma kararının da doğru olduğunu görmek lazım. Kaybedilmiş bir sezonda Beşiktaş ileriye gidemese de olduğu yerde devam ediyor. Önünde üçüncülük ve Türkiye Kupası hedefi hâlâ duruyor. Zaten önümüzdeki yılın yapılanması hedefleniyordu. Doğru hocayla Beşiktaş, bu yapılanmayı yine gerçekleştirecek zamana sahip."

\
3
"SANTOS'U ALKIŞLARLA KARŞILAMIŞLARDI"

Bülent Timurlenk: "Şenol Güneş'in onayıyla yapılıp yapılmadığı muamma olan yaz transferleri, pro lisanssız Burak Yılmaz, 17 yıldır akıllara gelmeyen Rıza Çalımbay'ı geçici teknik direktör yapmak, ardından takımın emanet edildiği Serdar Topraktepe… Ve Bruno Genesio, Giovanni van Bronckhorst ihtimalleri zora girdiğinde Fernando Santos'a imza attırmak… Yetmedi, şampiyonluk yarışından kopulmuş bir sezonda iki oyuncuya toplamda 25 milyon Euro'ya yakın bonservis ödemek. Ahmet Nur Çebi ve Hasan Arat yönetimleri, sosyal medyaya göre kulüp yönetirlerse ortaya bu tablo çıkar… Bir teknik adamı, oyun eleştirisi yapan biz gazetecileri, sosyal medya fenomenleri vasıtasıyla linç ettirmek kolay. Ama unutmasınlar, Çebi'nin arkasındaki fenomenler, Santos'u da alkışlarla karşıladılar. Bugün Ahmet Nur Çebi de yok Santos da."

\
2
"TÜRKİYE'Yİ TANIMAYAN HOCAYI GETİRDİLER"

Gökhan Keskin: "Olağanüstü genel kurulu yaptıklarında, "Her şeyimiz hazır. Problemleri biliyoruz" demişlerdi. Hoca problemini çözemediler, transferleri halledemediler. Gelecek sezonun yapılanmasında Beşiktaş'ı büyük problemler bekliyor. Şu anda 19 yabancı var. Seneye kurala göre 12 yabancı ile sözleşme olması lazım ama hâlâ transfer için oyuncu bakıyorlar. İlk önce içeriyi çözmek gerekir. Bir oyuncu almak için 8 tane oyuncuyu yollamaları gerek. Bu sene önünde lig üçüncülüğü ve Türkiye Kupası hedefi devam ediyor. Şu andan itibaren iyi şekilde konsantre olunması lazım ki hiç olamazsa sezonu bir kupayla kapatabilesin. Serdar hocayla belki de en iyi dönemi geçirdiler. "Yabancı hocamız hazır" dedikleri için son dakika yangından mal kaçırır gibi Santos'u aldılar. Türkiye ligini hiç tanımayan bir hocayı takımın başına getirdiler!"

\
1
TARİHE GEÇTİ
Fernando Santos, Beşiktaş'ın tarihine geçti. Siyahbeyazlıların başında 13 lig maçına çıkan ve sadece 16 puan elde edebilen Portekizli, 1.25 puan ortalamasıyla siyah-beyazlı ekibe felaketi yaşattı. Süper Lig'de 3 puanlı sisteme geçilen 1987/88 sezonundan bu yana Beşiktaş'ı çalıştıran teknik direktörler arasında en düşük galibiyet yüzdesi (%33) ve puan ortalamasında kalan hoca oldu.
TARİHE GEÇTİ