Sporx Extra Arama Logo

Filipe Luis: "Salah, Messi kadar iyiydi"
14
FILIPE LUIS ANLATTI
Brezilya Ligi takımlarından Flamengo'da top koşturan Atletico Madrid'in efsane sol beklerinden Filipe Luis, Atletico ve Chelsea günlerini anlattı.
13
"SIMEONE BANA HAKİMDİ"
"Artık bir arkadaş olarak Diego Simeone ile mesajlaşabiliyorum. Atletico'da oynarken ne zaman ondan mesaj gelse çok korkardım. Chelsea'de oynarken ise bana, "Geri dön, tekrar kazanacağız ve senin gibi bir beke ihtiyacım var." dedi. Geri dönüp, iyi oynadığımda ise "Bak, adece benimle iyi oynuyorsun. Tekrar iyi oynamak için bize dönmen gerekiyordu." dedi." O, benden en iyisini aldı. Beynimin her santimetresine hakimdi."
12
"SIMEONE'NİN KALBİ YOK"
Simeone için oynamak kolay değil. Kalbi yok. Kendi kendine asla, "Ah ne yazık, zavallı küçük oyuncu, şunu ya da şunu yapmam gerekiyor" demez. Kazanmak için neye karar verilmesi gerekiyorsa o verir. Simeone geldiğinden beri yaklaşık 120 oyuncu kulübe geldi. Bazıları yıldız olarak geldi ama oynamadı. Bazıları ise soru işaretleriyle geldi ve yıldız oldu. Bu çok büyük bir başarı.
11
"ARALIKTA GELDİM, OCAKTA EN İYİSİ OLDUM"
Aralık ayında Atletico'ya geldiğimde özgüven eksikliği yaşıyordum. Ancak ocak ayına kadar dünyanın en iyi sol beki oldum. Bunu benden almayı başaran tek kişi o.
10
"BENİ NEDEN BURAYA GETİRDİN?"
Chelsea'de sezonun ilk maçında yedek kulübesindeydim. Mourinho'nun ofisine gittim ve şöyle dedim: "Beni neden buraya getirdin? Neden beni Atletico'da bırakmadın?" Savunma hattında Azpilicueta kadar güvenilir olmadığımı, yerimi kazanmam gerektiğini söyledi. Transferimden asla pişman olmadım çünkü dünyanın en büyük kulüplerinden birine gelmiştim.
9
"BİR YIL DAHA ÇALIŞMAK İSTEMEDİM"
Chelsea'den ayrılma kararımı Lig Kupası finalinden sonra vermiştim. Mourinho'dan daha iyi şeyler duymak istediğim için ihanete uğramış hissettim. Bir yıl daha Mourinho ile çalışmak istemedim. Ancak onun bir hatası yoktu. Finalde kazanan taraf biz olduk ve madalyayı aldım.
8
"SALAH, MESSI GİBİYDİ"
Hayal kırıklığına uğrayan ve yedek kulübesinde kalan tek kişi ben değildim. Mohamed Salah da vardı. Antrenmanlarda Messi gibiydi. Onunla daha fazla oynayamamış olmam üzücü.
7
"EN İYİLERDEN BİRİ HAZARD'DI"
Messi'nin seviyesine ulaşabileceğine inandığım bir diğer isim de Eden Hazard'dı. Neymar ve Messi'den sonra oynadığım en iyi oyunculardan biri de Hazard'dı. İyi antrenman yapmazdı. Maçtan 5 dakika önce soyunma odasında Mario Kart oynuyordu. Ayakkabılarını bağlamadan ısınırdı. Ancak o zaman bile topu ondan kimse alamazdı. 3-4 oyuncuyu çalımlayarak tek başına maçı kazanırdı. Hazard'ın birçok yeteneği var ama belki de "Dünyanın en iyi oyuncusu olacağım" hırsı yok.
6
"2014'TE 200 TANE MESAJ ALDIM"
2014'teki Şampiyonlar Ligi finalinden önceki gün 200 tane mesaj aldım ve maçtan önce onlara bakma hatasına düştüm. Bu, bana çok fazla baskı yaptı. Final oynamanın ne demek olduğunu bilmiyordum. Şu ana kadar oynadığım en iyi oyunu orada oynadım. Tek bir pas hatası bile yapmadım. Bale'i her zamankinden çok daha iyi savundum. Mükemmeldim. Ancak ikinci yarı başladığında maçtan önce oluşan çok fazla gerilim nedeniyle kramp girdi.
5
"2016'DA CEZALAR YÜZÜNDEN KAYBETTİK"
2016'da ise daha iyi hazırlanmıştım. Hayatımın en iyi sezonundaydım. Ama cezalar yüzünden kaybettik. İki yıl öncesinin aksine oyuncu olarak başka bir şansımın olmayacağını düşünüyordum. Ama bir gün teknik direktör olarak başka bir fırsatım olacak. Atletico'yu destekliyorum. Şampiyonlar Ligi'ni kazandıklarını görmek hayalim.
4
"DÜNYANIN EN İYİ 5 BEKİNDEN BİRİ"
Tripper, rakip yarı sahaya geçişlerde ve çalım konusunda çok iyi. Topla birlikte çok sakin. Sistemi mükemmel şekilde anlıyor. Çok yüksek bir seviyede oynuyor. Dünyanın en iyi 5 bekinden biri ve daha fazla gelişme kapasitesi, potansiyeli var. Koronavirüs yasaklarının kendisine hiçbir etkisi olmamış. Bahis gibi sorunları var ama sonra geliyor ve yine aynı kişi olarak oynamaya devam ediyor. Zihinsel olarak çok güçlü.
3
"MESSI'YE SORMAK İSTİYORUM"
Bir gün Messi'ye bana karşı oynamanın nasıl bir his olduğunu sormak istiyorum. Ona karşı oynadığım maçlara hayatımın en önemli maçı olarak baktım çünkü oynarken gördüğüm en iyi oyuncu oydu. Savunmacının hareketlerini izliyor ve vücut pozisyonuna bağlı olarak öyle ya da böyle geçiyor. Bu yüzden hep ondan önce topa hamle yapmaya çalıştım.
2
"MEYDAN OKUMA HOŞUNA GİDİYORDU"
Sizi bire birde yakalarsa sahip olduğu yetenek sayesinde rahatça geçebiliyordu. Bunun için bir plan yapamazsınız. Onu, gerçekten istediğim yere gitmesini zorlamaya çalışırdım. Meydan okumaya kalkışırdım. Sertlik açısından çok ileri gittiğim maçlar oldu. Ama bunun yüzünden asla bana sinirlenmedi. Sanırım hoşuna gidiyordu. Bence bu türden meydan okumaları seviyordu.
1
"EN İYİ MAÇLARIM MESSI'YE KARŞIYDI"
Aslında Barcelona, Atletico maceram sonrasında beni aradı. Bir gün Messi'nin fikrini almak isterim. En iyi maçlarım her zaman Messi'ye karşıydı.