Diyanet Hac kura sonuçları tam listesi! Hac kuraları saat kaçta açıklanacak?

Hac kura sonuçları açıklanıyor. 2019 yılında hacca gitmek için başvuru yapanlar, Diyanet'ten hac kura sonuçlarına ulaşabiliyorlar.

29 Aralık 2018 11:58
Diyanet Hac kura sonuçları tam listesi! Hac kuraları saat kaçta açıklanacak?
Diyanet Hac kura sonuçları sorusuna yanıt resmi olarak geldi. Türkiye'de milyonlarca hacı adayı kuraların çekileceği tarihi beklerken bu soruya yanıt verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu sene hac görevini yerine getirmek isteyen 2 milyon 213 bin 835 kişinin olduğu duyuruldu. Hac görevini yapmak isteyenler 28 Aralık günü sonuçları öğrenmek için bu haberden faydalanabilirler. 
HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMA NE ZAMAN YAPILACAK?

Hac kura sonuçları internet ortamında da sorgulanabilecek. 23.00'den itibaren https://www.hac.gov.tr/ adresinden sonuçlara ulaşılabilirsiniz.HAC KURA SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN...

HAC KURASI SONUÇLARI Diyanet Hac kuralarının bu yıl 28 Aralık tarihinde saat 23:00 açıklananacağını duyurdu. Daha önce başvuranlarla birlikte hac görevini yapmak isteyenlerin sayısının bu sene arttı. 

KESİN KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Kurada kesin kayıt hakkı elde eden hacı adayları, 2 Ocak çarşamba günü ile 11 Ocak cuma günü arasında "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak hac kayıtlarını yaptırabilecekler. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında dağıtılan yedek kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak. Bu yıl alınacak olan hac farizasının ücreti, Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecek. Kesin kayıtla ilgili bilgiler ilerleyen süreçte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanacak.

KURASIZ OLARAK HACCA GİDECEK HACI ADAYLARI
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2019 seneleri arasında kayıt yaptırıp, daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürecek.

HAC NASIL YAPILIR?

Hac veya hag çok eski bir Sami tabir olup İbranice'den başka Aramice'de ve Sabii dilinde de bulunmaktadır. Kelimenin asıl anlamının "bir şeyin etrafında dönme, dolaşma ve halka oyunu" olduğu, daha sonra bayram manasını kazandığı belirtilmektedir. Arapça'da "gitmek, yönelmek; ziyaret etmek" anlamlarına gelen hac kelimesi, fıkıh terimi olarak imkanı olan her müslümanın belirlenmiş zaman içinde Kabe'yi, Arafat, Müzdelife ve Mina'yı ziyaret etmek ve belli bazı dini, görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadeti ifade eder. Bu ibadeti yerine getirenlere Arapça'da hac (çoğulu huccac). Türkçe'de hacı denir.

KUR'AN'I KERİM'DE HAC İBADETİ

"Haccı da, umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve benzer sebeplerle) engellenmiş olursanız artık size kolay gelen kurbanı gönderin. Bu kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden her kim hastalanır veya başından rahatsız olur (da tıraş olmak zorunda kalır) sa fidye olarak ya oruç tutması, ya sadaka vermesi, ya da kurban kesmesi gerekir. Güvende olduğunuz zaman hacca kadar umreyle faydalanmak isteyen kimse, kolayına gelen kurbanı keser. Kurban bulamayan kimse üçü hacda, yedisi de döndüğünüz zaman (olmak üzere) tam on gün oruç tutar. Bu (durum), ailesi Mescid-i Haram civarında olmayanlar içindir. Allah'a karşı gelmekten sakının ve Allah'ın cezasının çetin olduğunu bilin." (Bakara, 2/196)

"Hac (ayları), bilinen aylardır.[4] Kim o aylarda hacca başlarsa, artık ona hacda cinsel ilişki, günaha sapmak, kavga etmek yoktur. Siz ne hayır yaparsanız, Allah onu bilir. (Ahiret için) azık toplayın. Kuşkusuz, azığın en hayırlısı takva (Allah'a karşı gelmekten sakınma)dır. Ey akıl sahipleri, bana karşı gelmekten sakının." (Bakara, 2/197)

"(Hac mevsiminde ticaret yaparak) Rabbinizin lütuf ve keremini istemekte size bir günah yoktur. Arafat'tan ayrılıp (sel gibi Müzdelife'ye) akın ettiğinizde, Meş'ar-i Haram'da Allah'ı zikredin.[5] Onu, size gösterdiği gibi zikredin. Doğrusu siz onun yol göstermesinden önce yolunu şaşırmışlardan idiniz. Sonra insanların akın ettiği yerden siz de akın edin ve Allah'tan bağışlanma dileyin. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir." (Bakara, 2/198-199)

Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok