Sporx Extra Arama Logo

Zirve lejyonerlerin; Gidenler değerine değer kattı

Son iki sezonda Avrupa'ya transfer olan gençlerimiz değerlerine değer kattı. Süper Lig'deki taliplerine rağmen Avrupa riskini alan Türk oyuncular kazançlı çıktı. Kulüplerimiz bonservis bedelleri ile kasasını doldururken en değerli Türk oyuncular listesinin ilk 5 sırası bu isimlere ait
9
TARTIŞMALAR HİÇ BİTMEDİ

Süper Lig'de yabancı sınırlaması yeniden gündeme gelirken kulüpler de bu konuyu kendi aralarında tartışmaya açmış durumda. Ülkemizde sık sık değişen yabancı sayısı yıllar içinde kademeli olarak artırılırken son 5 sezonda ise 14 yabancı kadroda bulundurma imkânı tanındı. Bu tartışma yabancı sayısı üzerinden yürürken gözden kaçan nokta ise bu süre içinde yurt dışına transfer olan Türk oyuncuların değerlerindeki büyük yükseliş. (Sabah)

8
ŞARTLAR DEĞİŞTİ, SAYI ARTTI

Önceki yıllarda Türkiye'deki yabancı sınırlaması nedeniyle normalin 2-3 katı sözleşmelere imza atan Türk oyuncular için mali olarak da Avrupa kulüplerinin cazibesi yoktu. Ancak değişen kurallarla birlikte yerli oyuncuların kulüplerdeki sayısı azalırken gençlerimiz de Türkiye'deki ile eşit gelen teklifleri gündemlerine alıp Avrupa'nın yolunu tuttu. Son 2 sezonda Avrupa'ya giden yetenekli oyuncularımızın yaptıkları çıkış ise kariyerlerine de yansıdı.

7
LİSTENİN BAŞINDA 2 STOPER VAR

Önce Freiburg'a ardından da Leicester'a giden Çağlar Söyüncü şu anda Transfermarkt'a göre en değerli Türk oyuncu durumunda. Değeri 1 milyon Euro'dan 32 milyon Euro'ya çıkan Çağlar'ı 6.5 milyon Euro'dan 29 milyon Euro'ya yükselen Ozan Kabak izliyor. En değerli Türk oyuncular listesinin ilk 5 sırasındaki oyuncularımızın tamamının Türkiye'den son 2 sezon içinde Avrupa'nın yolunu tutmuş olması da tesadüf olmasa gerek.

6
EN DEĞERLİ İLK 5 OYUNCU
5
1- ÇAĞLAR SÖYÜNCÜ

1 MİLYON (Altınordu)
32 MİLYON (Leicester)

4
2- OZAN KABAK

6.5 MİLYON (G.Saray)
29 MİLYON (Schalke)

3
3- MERİH DEMİRAL

1.5 MİLYON (A.Alanyaspor)
27 MİLYON (Juventus)

2
4- CENGİZ ÜNDER

 

5 MİLYON (M.Başakşehir)
24 MİLYON (Roma)

1
5- ZEKİ ÇELİK

800 BİN (İstanbulspor)
6 MİLYON (Lille)

FİYATLAR EURO CİNSİNDEN