Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Weghorst, Türkiye'deki hedefini açıkladı
18
WEGHORST TEK TEK ANLATTI

Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi verecek olan Beşiktaş'ın Hollandalı golcüsü Wout Weghorst, siyah-beyazlıların dergisine konuştu. Beşiktaş Dergisi'ne röportaj veren golcü oyuncu, gol krallığı hedefi, takımdaki ilk dönemleri ve birçok konuda açıklamalarda bulundu. İşte Weghorst'un açıklamaları...

17
"HAYALLERİMİN PEŞİNDEN KOŞTUM"

- Öncelikle biraz çocukluğunuzdan başlamak istiyoruz... Alışılagelmişin dışında bir futbolculuk hikâyeniz var. Genellikle zor bir çocukluk döneminin ardından yıldızlaşan futbolculara aşinayız dünya futbolunda. Ancak siz ailenizin tüm imkânlarına rağmen hayallerinizin peşinden gitmiş ve günün sonunda da başarmış olanlardansınız. Bu süreçte karşınıza çıkan zorluklar neler oldu?

-

Tabii ki çok keyifli bir çocukluk geçirdim. Ailem her konuda bana çok destek oldu, mutlu bir çocukluk dönemi geçirdim. Kendimi bildim bileli futbolu çok seviyorum, her zaman futbolcu olmayı hayal etmiştim. Şükürler olsun ki şanslıyım ve profesyonel futbolcu olarak hayallerimi gerçekleştirebildim. Yaşadığım zorluklar konusuna gelecek olursak ise tam olarak bir kulübün altyapısında oynamadım. Büyük kulüpler beni altyapı takımlarında değerlendirmeyi tercih etmediler. Seçilen oyuncu olamadım genç yaşlarda ama çalışmaya devam ettim, hayallerimin peşinde koşmaya devam ettim ve üst seviyelerde oynayan bir futbolcu olmayı başardım.

16
"BEBEK BEZLERİYLE TOP OYNAMIŞLIĞIM VAR"

-Anneniz sizi anlattığı bir röportajda, "Hamilelik dönemimde Wout'un karnımı tekmelediği gibi hiçbir çocuğum tekmelememişti" diyor. Haliyle annenizin futbolculuk hayallerinize biraz daha ılımlı olduğunu seziyoruz ancak ailenin diğer üyelerinin yaklaşımı nasıldı bu duruma?

-

Evet, doğru. Annem bu durumu sürekli dile getiriyor. Annem, küçükken henüz bebek beziyle dolaşırken, diğer bebek bezlerini de tekmelediğimi anlatır. O aşağıda yemek pişirirken, temiz bebek bezleriyle top oynadığımı ve onları aşağı attığımı da anlatır bana sıklıkla. Haliyle evet, o en başından beri destekliyordu. Ailemin diğer üyeleri de aynı şekilde, kardeşlerim de benim bu hayalimi gerçekleştirme isteğimde bana her zaman çok büyük destek oldular.

15
"AİLEM BAŞKA PLANLARIMIN DA OLMASINI İSTEDİ"

- Hiç umutsuzluğa düştüğünüz, "Galiba olmayacak" dediğiniz bir dönem oldu mu?

-

Genel olarak umutsuzluğa kapıldığım bir durum hiçbir zaman olmadı çünkü ben daima hayallerinin peşinde koşan, istediği şeyi yapmaya çalışan biriyim. Tabii ki zorluklarla karşılaştığım zamanlar oldu, "Acaba mı?" dediğim bazı dönemler oldu çünkü süreç zorlu ilerliyordu. On altı, on yedi yaşlarımda henüz amatördeyken böyle düşündüğüm zamanlar oldu. Hatta ailem, "Tek düşündüğün şey futbolculuk ama eğer futbolcu olamazsan kendin için başka planlar da kur, başka planların da olsun" şeklinde bana gelmişlerdi. Böyle tavsiyelerde bulundular ama ben hep futbolcu olmayı düşündüm.

14
BABASI İLE YAPTIĞI KONUŞMA...

- Peki, hayatında bu durumu değiştiren bir an oldu mu?

-

On dört yaşımdayken bir hazırlık maçı için bölgenin en iyi futbolcularını seçmişlerdi ve ben aslında çok iyi oynamıştım, iki gol atmıştım o hazırlık maçında ama ona rağmen beni seçmemişlerdi. O gün babam, "Senin seçilmemen imkânsız, çok iyi oynadın. Seçmemeleri kabul edilemez, devam et. Yapacaksın, bu performansınla gelecekte futbolcu olacaksın" şeklinde bir konuşma yapmıştı benimle. Bu an çok değerliydi benim için. Geldiğim nokta için de tüm bu zorlukları aşarak geldiğimi söyleyebilirim.

13
"HAYALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞSUNLAR"

- Beşiktaş, yaptığı Özkaynak Düzeni devrimiyle Türkiye'de futbol altyapıları anlamında öncü kulüp olma niteliğinde. Özkaynak Düzeni'nde yer alan futbolcu adaylarına ne gibi tavsiyeleriniz olur gelecekle ilgili?

-

Onlara en büyük tavsiyem kendilerine güvenmeleri, asla vazgeçmemeleri ve hayallerin peşinden ciddi anlamda koşmaları olur. Yaptıkları işe inansınlar. Bir diğer tavsiyem de keyif almaları olur. Futbolculuk çok kısa bir zamanda biten bir meslek. Bu zamanlar bir daha geri gelmeyecek dolayısıyla her anın tadını çıkarmaları gerekiyor. Tabii ki daha iyi olmak için çok çalışarak ama aynı zamanda futbolun da onlara verdiği güzelliklerin keyfini sürerek yaşasınlar.

12
"SPOR YÖNETİCİLİĞİ OKUDUM, ZORLAYICI OLDU"

- Siz hem futbol ile ilgili hayallerinizin peşinden koşarken, eğitim hayatınızı da aksatmayarak iki üniversite bitirdiniz. Futbol ve eğitimi bir arada sürdürmekte zorlandığınız dönemler oldu mu?

-

Çok zor olduğunu söyleyemem çünkü lise seviyesinde spor gazeteciliği okumuştum ve sonunda bir sertifika almıştım. O dönemlerde de zaten amatör olarak futbol oynuyordum. Haftada üç kez antrenman yapıyordum ve o anlamda diğer çocuklar gibiydim benim için çok zorlayıcı olmadı. Ardından spor yöneticiliği okudum, o dönem biraz zorlayıcıydı çünkü aynı zamanda profesyonel futbolcu da olmuştum. Antrenman yoğunluğum da vardı ama onu da bitirdim. Sadece futbol oynayarak değil, başka şeyler de yaparak öğrenmek, ilerlemek istedim. Bu anlamda da evet, ikincisi biraz zorlayıcı oldu ama yine de yaptığım için çok mutluyum.

11
"GÖZYAŞLARIMA HAKİM OLAMADIM"

- Kariyerinizde dönüm noktası olarak gördüğünüz bir olay var mı?

-

İlk dönüm noktası olarak şunu söyleyebilirim; Heracles'te oynarken 21 yaşında ilk kez ilk on birde oynadığım maç Amsterdam Arena'da oynanan, Ajax maçıydı. 2-0 mağlup durumdayken maçın bitmesine on dakika kala gol atarak skoru 2-1 yaptım ve gerçekten saha içinde ağladım, o ilk golden sonra gözyaşlarıma hâkim olamadım. Bence kariyerimdeki en önemli dönüm noktası bu andı. İlk profesyonel maçın, ilk ilk on birim, ilk golüm... Muazzam bir duyguydu. Diğerini de Hollanda Milli Takımı'na seçildiğim an olarak söyleyebilirim. O zaman AZ Alkmaar'da oynuyordum ve milli takım kadrosu açıklanacaktı. İdmandaydık, kulüp doktoruna "Böyle bir şey olursa, seçildiğimi öğrenirsen bana oradan bir işaret yap" dedim. O da saat on iki gibi, bana takıma girdiğimi belli eden bir işaret yaptı. O anda gözyaşlarımı tutamadım. Bu iki an, benim için çok önemliydi.

10
"SAHA İÇİNDEKİ GİBİ SAVAŞÇI BİR KİŞİLİĞİM"

- Saha içindeki mücadeleci ve savaşçı kimliğinize her birimiz aşinayız. Peki, saha dışındaki Wout Weghorst nasıl biri? Hayatta da sahada olduğu gibi mücadeleden ve savaşmaktan korkmayan bir yapıda mısınız?

-

Aslında aynı kişiyim. Saha içindeki savaşçı kişiliğim, saha dışında da var. Çok sakin bir insanım ama istediğini almak için mücadele eden, savaşmaktan korkmayan, sizin de söylediğiniz gibiyim. Hayatta her şeyimi, iyi bir aile babası ve eş olmaya adıyorum. O yüzden saha içindeki yapımla, saha dışındaki yapım çok benzer.

9
"TARAFTARLA ÖZEL BİR BAĞ KURABİLECEĞİMİ HİSSETTİM"

- Beşiktaş'tan gelen teklifi ilk duyduğunuzda, kulübümüz hakkında hangi bilgileri öğrendiniz?

-

Hemen internetten araştırmalar yaptım. Beşiktaş'ı zaten yıllardır biliyordum. Türkiye'deki üç büyük takımdan biri olduğunu, çok büyük başarılara sahip olan bir takım ve camia olduğunu biliyordum ama her şeyden önemlisi taraftarının ne kadar muazzam olduğunu uzun yıllardır biliyordum zaten. Ciddi anlamda çok özel bir taraftarı var Beşiktaş'ın. Teklifi de alınca, bunun özel bir durum olacağını ve taraftarla aramızda özel bir bağ kurabileceğimizi hissettim ve transfer teklifini kabul ettim.

8
"GOL KRALI OLMAK İSTİYORUM"

- Beşiktaş'ın tarihinde birbirinden değerli golcü isimler yer alıyor. Siz de basın toplantısında onlardan biri olan Gomez ile ilgili, "Mario Gomez'le aramızdaki tek benzerlik burada en az onun kadar başarılı olmak olacaktır" demiştiniz. Beşiktaş'a ve önümüzdeki sezona dair hayalleriniz ve hedefleriniz neler?

-

Tabii ki en iyisi olmak istiyorum, takıma elimden geldiğince katkı sağlamak istiyorum. En temel hedefim bu çünkü Beşiktaş, muazzam taraftarıyla birlikte her zaman şampiyonluklara ve kupalara oynayan bir takım. Bu başarı yolculuğunda da her zaman takımımın en önemli parçalarından biri olmak istiyorum. Tabii ki bir forvet olarak da en büyük hedefim gol atmak. Zaten mesleğim, işim bu; gol atmak. Bu yüzden goller atıp, maçlar kazandırıp takımımızın ortak amacına katkı sağlamak istiyorum. Gol kralı olmak da neden olmasın? Her futbolcunun, her golcünün hayalidir gol kralı olmak.

7
VALERIEN ISMAEL İLE NE KONUŞTULAR?

- Transfer süreci devam ederken Valerien Ismael ile oluşturmak istediği sistem ve sizden beklentileri üzerine konuştunuz mu? Neler anlattı? Sizden beklentileri nelerdi?

-

Wout Weghorst: Evet, transfer sürecimizde hocayla görüştük. Benden beklentilerini anlattı. Benden ne istediğini anlattı. Aslında onun istediklerine ve beklentilerine tam karşılık verebilecek tipte bir futbolcu olduğumu biliyordum, kendisi de bana söyledi. Hocamızla birkaç kez konuştuk, benim futbolculuk anlayışım ve onun teknik-taktik anlayışı gibi örtüşen çok önemli konular var aramızda.

6
"EN İYİ ŞEKİLDE ADAPTE OLACAĞIM"

Transferin öncesinde veya takıma katıldıktan sonra Türkiye Süper Ligi'ni analiz edebildiniz mi? Oyun mantalitesi ve rakipler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

-

Süper Lig ile ilgili hocamızla görüştüm. Transfer sürecinde de Beşiktaş Kulübü'nün profesyonelleriyle yaptığımız görüşmelerde bu konu hakkında bilgiler aldım. Ligin mantalitesiyle ilgili bilgiler verdiler. Bu konuda hiç endişeli değilim çünkü ben kendisini şartlara adapte etmeyi çok iyi bilen biriyim. O yüzden ligin herhangi bir şartına karşı çok iyi adapte olabileceğimi biliyorum. Beşiktaş zaten zorlu iki kulvarda da tepeye oynayan bir takım. Bu süreçte en iyisini vereceğimi ve en iyi şekilde adapte olacağımı da biliyorum.

5
"TARAFTAR, KARARIMDA ETKİLİ OLDU"

- Spor medyasında adınız Beşiktaş ile anılmaya başladığı andan itibaren taraftarlarımız süreci büyük bir merak ve istekle takip etti. Size de birçok kulübün transfer teklifinde bulunduğunu biliyoruz. Beşiktaş'ı tercih etmekteki başlıca sebepleriniz nelerdi?

-

Kulübün beni çok istemesi, bana gösterdikleri ilgi tabii ki çok etkili oldu ama taraftarı da es geçemem. Taraftarın bana olan sevgisi, ilgisi, hisleriyle ve duygularıyla yaşayan bir insan olan beni, profesyonelliğimin yanında çok etkiledi. Kararımdaki en büyük etken taraftarların bana gösterdiği ilgiydi. Zaten Türk futbolseverlerin ne kadar tutkulu olduğunu biliyordum. Beşiktaş taraftarının bu anlamda farklı bir yeri olduğunu da çok farkındayım. Çok değerli ve çok özel bir taraftarımız var. Bu sevgi, hislerime dokundu diyebilirim. O yüzden belki de en büyük faktör, Beşiktaş taraftarlarıydı.

4
"BANA ÖZEL HEDİYELER GÖNDERDİLER"

- Beşiktaşlı taraftarlar tribünde kırdıkları rekorlarla dünyanın dikkatini çeken ve çoğu futbolseverin bildiği ve takip ettiği bir grup. Sizin Beşiktaşlı taraftarlarla ilgili düşünceleriniz neler?

-

Beşiktaş taraftarının rekorlarını biliyorum, izledim de zaten teklif ilk geldiğinde. Az önce de söylediğim gibi çok özel bir taraftar grubu. Onlara karşı çok özel, çok farklı bir bağ hissediyorum. Bana yaptıkları, bana gönderdikleri hediyeler dolayısıyla.

3
PREMIER LIG VE BUNDESLIGA...

- Hollanda, Almanya, İngiltere gibi tüm futbolseverlerin merakla takip ettiği liglerde forma giydiniz. Sizin için hangisinde oynamak daha keyifliydi?

-

Premier Lig'in dünyadaki en önemli ve en iyi lig olduğunu söylesem de benim için Bundesliga çok farklı bir yerde çünkü orada Wolfsburg ile çok iyi bir sezon geçirdim, Şampiyonlar Ligi'ne katıldık. Benim açımdan, kariyerim açısından Almanya Bundesliga çok önemliydi ama Premier Lig de önemliydi. İkisini söyleyebilirim.

2
"ROL MODEL BENİM"

- Hollanda'nın dünya futboluna kazandırdığı ve keyifle izlediğimiz çok önemli isimler var. Sizin bu isimler arasında oyun tarzı olarak kendinize yakın hissettiğiniz ya da örnek aldığınız özel bir futbolcu var mı?

-

Hollanda, sizin de bahsettiğiniz gibi çok önemli futbolcular çıkardı. Hepsine saygı duyuyorum ama benim genel bir tavrım var bu konuyla ilgili. Her zaman kendim olmak istiyorum. Benim bir rol modelim varsa, o da kendimim. Ne kadar iyiye gidebileceğimi, ne kadar iyi olabileceğimi ve kendi potansiyelimi yükseltmek isteyen bir futbolcuyum.

1
"ZAFERLERİ BİRLİKTE KUTLAYACAĞIZ"

- Son olarak Beşiktaşlı taraftarlara söylemek istedikleriniz varsa eğer onları alabiliriz...

-

Sürekli söylüyorum, onlar çok özel taraftar gruplarından biri. Avrupa'nın çoğu kulübünde bulunmayacak cinsten bir taraftar topluluğuna sahibiz. Bu sezon onlarla çok iyi zaman geçireceğiz, çok iyi işler yapmak istiyorum onlar için ve savaşacağım, mücadele edeceğim. Çok güzel zaferler kutlayacağız hep beraber, Beşiktaş taraftarlarına çok müteşekkirim.